Licence, pravidelné zdravotní prohlídky, možnost obcí povolit či zakázat nevěstinec, poplatky, daně. Poskytování rozkoše by mohlo být podnikáním podle zvláštního zákona, podobně jako jsou dnes regulované profese lékaře či advokáta.
Prostitutky by měly vlastní průkaz a nevěstince by obci platily za povolení a za každý metr čtvereční, na kterém se činnost provozuje. Podobně by tomu bylo i v soukromých bytech. Tak zní návrh zákona o regulaci prostituce, který navrhují zastupitelé Hlavního města Prahy.
Rozhovor s Jiřím Plesarem, prezidentem Asociace nočních klubů Čtěte ve středu, 19. 2.
MF DNES v počítačiMF DNES pro iPad a iPhone
Vládní politici nejsou jednotní, zda návrh podpoří. "Prostituci v Praze je třeba určitě regulovat, je to téma do komunálních voleb v Praze," uvedl Andrej Babiš, předseda ANO 2011 a ministr financí.
KDU-ČSL by prostituci nelegalizovala. "Řešením by byla kontrola stávajícího stavu. Tedy tento jev udržet jen na vymezených místech, kontrolovat, že tam neprobíhá obchod s lidmi, otrocká práce, organizovaný zločin, že prostitutky mají přístup ke zdravotnickým službám, že se mohou obrátit o pomoc při zadržování či finančním vydírání," vyjmenovává Jan Bartošek, místopředseda KDU-ČSL
Michaela Marksová-Tominová (ČSSD), ministryně práce, nemá na věc jednoznačný názor. "Chci získat informace o vyhodnocení podobného zákona ze zemí, kde již několik let funguje," říká.
Prostituce dnes podle zákona neexistuje. "Jiná situace nastává, pokud tato činnost například není provozována dobrovolně, případně na ní 'vydělávají' další osoby," vysvětluje mluvčí policejního prezídia Vlasta Suchánková. Pokud má policie důvodné podezření, že někde dochází k trestné činnosti, může zakročit – v klubu i v obydlí. K raziím v nočních klubech dochází právě z těchto důvodů.
Co navrhuje Praha
|
Ministerstvo vnitra, které samo na přelomu tisíciletí zpracovalo věcný záměr zákona o regulaci prostituce, návrh pražských radních nepodporuje. "Museli bychom vypovědět Úmluvu o potlačování a zrušení obchodu s lidmi a využívání prostituce. Výpověď mezinárodních smluv je partnery vnímána negativně," argumentuje mluvčí úřadu Vladimír Řepka.
Starostové obcí by regulaci uvítali
Úmluva z roku 1951 je však už nahrazena jinými právními instrumenty a řada západních zemí (Německo, Rakousko či Nizozemsko) v ní není. Podle ministerstva rovněž neproběhla nad tématem společenská ani politická diskuse a návrh je plný rozporů a chyb. Nepřípustné je i to, aby policisté mohli v rámci kontrol neomezeně vstupovat do soukromých bytů.
Starostové obcí by uzákonění prostituce a možnost regulovat její výskyt uvítali. "Proč by u nás nemohla být podnikáním, když jinde to jde. Utíkají peníze na daních a jako výhodu vidím zdravotní bezpečnost zákazníků," přemítá starosta Nového Boru na severu Čech Jaromír Dvořák. Podobně se podařilo vyřešit problém s automaty, jejichž množství a výskyt mají obce v rukou.
Symbolem marného boje za regulaci prostituce je pražská ulice Ve Smečkách. Barevné blikající neony, otravní nahaněči, hlučné skupiny návštěvníků. "Znehodnocuje to hodnotu našich domů a výši nájemného. Polovina obchodních prostor ve Smečkách je prázdná," stěžuje si Jan Adámek, předseda Sdružení Nového města pražského, které sdružuje majitele domů.