Hůře placeným stouply mzdy nejvíc. Skladník v Ústí si polepšil o 7 tisíc

  20:00aktualizováno  20:00
Nástupní mzda skladníka v Ústeckém kraji od loňska stoupla o 7 tisíc korun měsíčně. Právě zaměstnanci na nejnižších pozicích si polepšili nejvíc, vyplývá z průzkumu personální společnosti Grafton Recruitment. Mzdy i přes určité ochlazení stále robustně rostou.

Průzkum Grafton Recruitment byl realizován ve 13 krajích České republiky v průběhu 2. čtvrtletí roku 2019 | foto: Grafton Recruitment

Od českého pracovního trhu se očekává zpomalení růstu ekonomiky, přesto se meziroční růst mezd drží na 7 – 8 procentech, uvedl Grafton. Personální agentura v průzkumu mapovala aktuální finanční ohodnocení na stovkách pracovních míst ve třinácti regionech.

Firmy řeší nedostatek pracovní síly hlavně automatizací a náborem cizinců, kteří v mnoha případech ani nemusejí umět česky.

Fotogalerie

Podle průzkumu kvůli nedostatku zaměstnanců a konkurenčnímu boji mezi zaměstnavateli přetrvává tlak na zvyšování mezd. Pracovníky dnes poptávají i obory, které dříve nedostatkem lidí netrpěly, jedním z nich je i stavebnictví. Zatímco v roce 2017 si stavbyvedoucí v Jihomoravském kraji přišel na 40 až 50 tisíc, dnes se jeho průměrná nástupní mzda pohybuje mezi 50 až 70 tisíci korunami. Přehled profesí s vývojem mezd najdete ve fotogalerii.

Na českém pracovním trhu chybí nejvíc IT odborníků (psali jsme zde), jde i o experty na kyberbezpečnost. Databázový administrátor měl v Královéhradeckém a Pardubickém kraji před dvěma lety plat mezi 30 až 40 tisíci korunami. V roce 2019 jeho plat dosahuje až 85 000 korun. Vývojář může dosáhnout na dvojnásobek mzdy z roku 2017. Tehdy jeho nástupní plat činil 25 až 35 tisíc korun. Dnes je to už 45 až 55 tisíc korun.

Ze statistik českého úřadu práce vyplývá, že je na trhu až 346 tisíc volných pracovních míst. „To ale zdaleka neznamená, že je toto číslo konečné,” řekl výkonný ředitel Graftonu Martin Malo na tiskové konferenci.„Komunikujeme s různými zaměstnavateli a zaměstnaneckými svazy a máme informace, které sbíráme od konkrétních firem. Číslo, které dnes poptává český trh práce, je někde na úrovni půl milionů lidí.”

Čeština už není podmínkou

Řada firem řeší nedostatek zaměstnanců náborem cizinců. Země odkud k nám cizinci jdou se ale během posledních deseti let výrazně změnily. V roce 2008 jsme například zaměstnávali Bulhary nebo Rumuny. Nyní v těchto zemích mzdy rostou rychleji než u nás, dlouhodobě tempo přesahuje 10 procent.

V druhé vlně hledali zaměstnavatelé pracovní sílu mimo Evropskou unii, například na Ukrajině. Podle Martina Mala bude však tento trend pomalu ustupovat.

„Analytici říkají, že 13 procent celkové ukrajinské pracovní populace už pracuje někde v zahraničí. Pokud se navíc upraví německá legislativa, Ukrajinci, kteří pracovali na území Evropy s platným pracovním povolením a mají nějaké jazykové dovednosti, budou moci pracovat v Německu. Což logicky znamená, že půjdou spíš tam.”

Potenciálními cizinci, které by Češi mohli zaměstnávat, jsou tak podle Graftonu například Gruzínci, Bělorusové nebo dokonce Filipínci. Podle Martina Mala si hodně českých zaměstnavatelů „vymaže ze svých procesorů, že jejich zaměstnanec musí umět česky“.

Podle čeho vybírají absolventi

Kvůli nedostatku pracovních sil si uchazeči mohou vybírat svého potenciálního zaměstnavatele. Mnohdy jsou jejich volby překvapivé. Tak například absolventi právnickým fakult v minulosti upřednostňovali práci ve významné velké firmě. Dnes preferují menší advokátní kanceláře, které jim mohou nabídnout rovnováhu mezi jejich pracovním a soukromým životem.

Zatímco v technických oborech je absolventů málo, v humanitních jich naopak jako vždy přebývá. „Vy z vás, kdo máte děti, které nemají vztah k matematice k technologiím, dejte je na školu, kde se naučí alespoň dva nebo tři světové jazyky a budou je umět, protože ve sdílených službách je pak budou potřebovat,” radí marketingová manažerka Graftonu Jitka Součková. 

Autor:
  • Nejčtenější

KOMENTÁŘ: Rozepře mezi Prahou a Pekingem budou Česko stát 23 miliard

Probíhající rozepře Číny a Prahy se promítnou do českého hrubého domácího produktu negativně, čímž poškodí tuzemskou...

Byty na Manhattanu už nikdo nechce. Cena rapidně klesá, makléři se diví

Američtí realitní makléři čelí zapeklité záhadě. Přestože je ekonomická situace dobrá a úrokové sazby se v USA pohybují...

Premium

Řekněte, odkud máte miliony. Soud poprvé rozhodl v prokazování majetku

Podnikatelka L. Š. přiznala příjmy ve výši půl milionu korun. Jenže podle zjištění Finančního úřadu pro Zlínský kraj se...

Naštvaná Schillerová. ČSSD nechce zdanit rezervy na životní pojištění

Sociální demokraté ve středu rozladili ministryni financí za ANO Alenu Schillerovou. Hlasovali při jednání rozpočtového...

mBank je na prodej, klientů by se to ale dotknout nemělo, říká její šéf

Před 12 lety vstoupila mBank – jako první „nízkonákladová“ banka – do Česka. Postupně přibyli další hráči a dnes...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky
Premium

Vize světa bez plastů: mobil velikosti batohu, tuny papírových tašek

Jako první na světě začal tým brněnských vědců pod vedením Jiřího Tocháčka zkoumat stárnutí plastů na Antarktidě. Dnes...

Sklizeň byla lepší než loni. Obilí je o desetinu víc, brambor o 4 procenta

Po krizovém roce si zemědělci letos spraví náladu. Úroda bude v dlouhodobém horizontu průměrná. Obilí bude o desetinu...

Další případ obírání cizinců. Pokutu 60 tisíc dostalo pražské muzeum

Pražské muzeum iluzí dostalo pokutu 60 tisíc korun za diskriminaci cizinců a další nekalé jednání. Letos v lednu podnik...

Téměř každý sedmý pracující v Česku je cizinec, je jich tu téměř 700 tisíc

Množství cizinců pracujících v ČR se rok od roku zvyšuje. Na živobytí si jich v tuzemsku vydělává téměř 700 tisíc....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz