Zemědělci jsou s digitalizací dál než průmysl, tvrdí průzkum

  11:05aktualizováno  11:05
Zemědělci jsou v digitalizaci dál než průmysl, tvrdí nový průzkum Asociace malých a středních podniků, který se zabýval pořizováním technologií v rámci zemědělství 4.0. Do technologické obměny farem spadá například využívání satelitních snímků pro precizní práce, aplikace pro řízení farem, roboti a další technologie, které usnadňují zemědělskou dřinu.

Autonomní stroj Robotti poprvé v Česku. Stroj zvládne obdělat deset hektarů denně. Sám plečkuje, seje i vláčí. | foto: Agrointelli

Osmdesát procent dotázaných zemědělců ví, co je to digitální zemědělství. Ale  zatím jen pětina nové technologie pořizuje. Přesto je to podle odborníků úspěch.

Technologie precizního zemědělství usnadňují řadu činností. Konkrétně podle dotázaných už v Česku například umožňují řízení provozu drůbežárny přes počítač, výrobu krmných směsí, sušení obilí a jeho skladování, dálkové řízení klimatu v halách, automatické řízení spotřeby v bioplynové stanici a podobně.

Za hlavní přínos zavádění moderních technologií zemědělci považují nahrazení nedostatku pracovních sil v zemědělství. Hlavním důvodem robotizace v průmyslu je podle Juliuse Belička, manažera společnosti ABB náhrada monotónní a pro člověka nevhodné práce, zvýšení bezpečnosti, stabilita produkce a kvality a snížení nákladů v sériové výrobě. „A stejné důvody vidíme jako hlavní argumenty pro další rozvoj průmyslové robotizace rovněž v zemědělství,“ řekl.

U malých podniků jsou však omezené možnosti pořizování těchto technologií, mimo jiné kvůli jejich vysoké ceně.

„Využití moderních digitálních technologií klade poměrně vysoké nároky na návrh celkového systému a integraci jednotlivých systémových dílů. Náklady na návrh a realizaci komplexního systému většinou převyšují možnosti OSVČ. Pro firmy, které jsou vybaveny standardní počítačovou technikou, je přechod na digitální farmu jednodušší,“ říká místopředseda představenstva AMSP Karel Dobeš.

Pouze třetina dotázaných sleduje data o zemědělské produkci skrze webové nebo mobilní aplikace. Tento trend je patrný zejména u firem s více než padesáti zaměstnanci, kde přes webové či mobilní aplikace data sleduje až 60 procent z nich.

O zemědělství 4.0, které se tento týden stane jedním z bodů veletrhu Země živitelka, se nicméně zajímá stále více zemědělců. A reagují na to už i banky.

„Velké podniky mají často díky své ekonomické síle mnohem lepší přístup k úvěrovým zdrojům na financování svých investic v oblasti Zemědělství 4.0. Malé a střední podniky se často k takto výhodnému financování nemohou dostat, a proto jim EU skrze banky nabízí řadu zvýhodněných programů financování, které jim zajistí výhodnější cenu úvěru a schopnost jej získat,“ uvádí Petr Kopeček, manažer sektoru zemědělství v ČSOB. Má na mysli například programy EU Smart Credit a EU InnovFin.

Autor:

Nejčtenější

Saúdská Arábie přišla útokem o polovinu produkce ropy. Cena poletí vzhůru

Ve dvou ropných zařízeních na východě Saúdské Arábie vypukl požár. (14. září...

Útok na ropná zařízení společnosti Saudi Aramco na východě Saúdské Arábie uvrhl světový ropný trh do stavu, kterého se...

S bezkontaktními platbami do 500 korun mohou být od soboty problémy

Ilustrační snímek

Kvůli nový pravidlům pro ověřování karetních plateb, která budou platit od 14. září, mohou platební terminály zamítat...

Koruna jako rozvojová měna. Od intervencí se neoklepala, sráží ji riziko

Ilustrační snímek

Už je to skoro dva a půl roku od ukončení devizových intervencí a koruna ne a ne výrazněji posílit. Spíše naopak....

Pozor na pohádky o suchu, píše v eseji agrární analytik Petr Havel

Takto vypadá v květnu 2018 vyschlá půda v areálu Všesportovního stadionu v...

Za sucho u nás nemůže méně srážek, nedostatek dešťů je jen jednou z pohádek o tom, jak Česko brzy zůstane bez vody....

Míra klientelismu v Rakousku mě šokovala, řekl v Rozstřelu Radim Jančura

Majitel RegioJetu Radim Jančura v diskusním pořadu Rozstřel. (11. září 2019)

Budoucnost svého byznysu vidí dopravce RegioJet spíše ve vlacích než v autobusech. Ve středečním Rozstřelu to řekl...

Další z rubriky

Miliony neutečou. Auditor mýta bude i bez tendru

Ilustrační snímek

Až v lednu odstartuje nový systém kamionového mýta na bázi satelitní technologie, musí na výběr někdo dohlížet. Jinak...

Ať bydlí ve svém. Rodiče kvůli dětem často zastaví dům a riskují jeho ztrátu

Ilustrační snímek

Kvůli novým regulím České národní banky se značně ztížila cesta k hypotéce. Problémy s jejím získáním mívají obzvlášť...

Jablek se urodí skoro o třetinu méně, sadaře čeká jedna z nejhorších sklizní

Jablka z Polska s nadlimitním obsahem pesticidů skončila v síti inspektorů...

Letošní úroda jablek v sadech českých pěstitelů by podle posledního odhadu k 1. září měla meziročně klesnout o 30...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz