Banku s „hodným bankéřem“ spolkne Moneta. Přejmenuje se na Air Bank

  14:35aktualizováno  14:35
Obchod za dvacet miliard výrazně změní rozložení sil v českém bankovnictví. Po spojení Monety, Air Bank a části Home Creditu vznikne hráč, který bude poskytovat služby pod značkou Air Bank. Komerční banka přijde o třetí místo na trhu.

Air Bank už dlouho láká nové klienty úspěšnou televizní kampaní se zlým a hodným bankéřem. | foto: Air Bank

Co se vlastně odehrálo? V Česku nevzniká žádná nová banka, ale díky nezávazné předběžné dohodě přesto vyroste na trhu nový vyzyvatel, který už  se velikostí může srovnávat s tradičními bankami.

Moneta Money Bank (dříve GE Money Bank) totiž převezme rychle rostoucí Air Banku, mediálně proslulou reklamami se zlým a hodným bankéřem, a také českou a slovenskou odnož Home Creditu, poskytujícího krátkodobé spotřebitelské úvěry.  Počet klientů této banky díky tomu stoupne z jednoho na dva miliony.

Třebaže to teď vypadá jinak, z trhu nakonec zmizí značka Moneta a Home Credit. „Obě strany deklarují, že následně poté, co se Moneta „rozroste“ o Air Banku a Home Credit, se bude dále rozvíjet pod značkou Air Bank,“ řekl iDNES.cz mluvčí skupiny Home Credit Milan Tománek.

Vznikne třetí největší banka v Česku

Vznikne třetí největší banka v Česku

Tím, že chce konkurovat těm největším, se ostatně netají. V roli vyzyvatele tradičních finančních domů figurovala Air Bank už od začátku v reklamních kampaních. Také v podobě, dané novou transakcí, chce bořit zažité praktiky na trhu a zjednodušovat bankovnictví pro klienty. „Značka Air Bank bude ztělesňovat principy, kterými bude „větší“ Moneta konkurovat tradičním bankám,“ řekl Tománek.

Air Bank i Home Credit ČR a SR patří do impéria PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera. Ten přijde o stoprocentní kontrolu těchto firem, ovšem zato bude největším akcionářem Monety s podílem 24,48 procenta. Získá tak akcie za 13 miliard korun a dalších 6,75 miliardy v hotovosti.

Komerční banka byla dosud třetí největší bankou v počtu klientů. Ale největším bankovním obchodem posledních let o tuto pozici přijde. Jak vypadá nyní žebříček, znázorňuje tabulka.

Největší banky podle počtu klientů (miliony)
1. Česká spořitelna4,68
2. ČSOB 3,671
3. Komerční banka1,666
4. Moneta/GE Money Bank1,034
5. Fio banka0,815
6. mBank0,650
7. Raiffeisenbank (odhad)0,600
8. Air Bank0,637
9. UniCredit Bank0,415
10. Hello Bank0,400
Zdroj: ČTK

V případě dokončení obchodu bude mít Moneta (resp. Air Bank) 2,106 milionů klientů. K současnému milionu klientů se přidá 637 tisíc klientů Airbank a 469 tisíc klientů Home Creditu. Na trhu tak vznikne třetí největší banka s 237 pobočkami a 1005 bankomaty a zároveň druhý největší hráč v poskytování spotřebitelských půjček.

Finančník Jiří Šmejc

„Potenciál tohoto spojení je obrovský. Jsem přesvědčen, že jsme společně schopni ho velmi dobře využít,“ uvedl předseda představenstva Home Credit Jiří Šmejc (na snímku).

Je možné, že se PPF s podílem 25 procent ve třetí největší bance nespokojí a bude jej chtít postupně navýšit. Nedá se také říct, že by se PPF zbavovala části Home Creditu, který byl v minulosti zlatým vejcem celé skupiny. Svůj nejvýnosnější byznys nemá v ČR, ale v Rusku a Asii.

Ziskovější banka

Pro Monetu má mít spojení hluboký ekonomický smysl. Akcionáři mají podle vyjádření banky těžit ze zvýšení ziskovosti a výnosů o více než deset procent. Spojení má totiž přinést úsporu v nákladech a investicích ve výši nejméně deseti procent, což odpovídá zhruba jedné miliardě korun.

„Tento krok urychlí naplňování naší strategie a do budoucna posílí naši konkurenceschopnost. Také nám umožní lépe obsluhovat klienty, zrychlit růst a zvyšovat zisk pro akcionáře,“ vyjádřil se ředitel a předseda představenstva Moneta Money Bank Tomáš Spurný.

Podle portfolia manažera společnosti Cyrrus Tomáše Pfeilera dává celá transakce strategický smysl a PPF získá významný vliv na chod Monety.

Spojení nahrála regulace hypoték

„Moneta je aktivní zejména v segmentu spotřebitelských úvěrů, díky čemuž generuje oproti ostatním českým bankám vysoké marže. Rostoucí konkurence však vede k dlouhodobému poklesu výnosů z tohoto typu půjček,“ říká Pfeiler. Podle něj je tah logický i vzhledem k nedávnému zpřísnění hypoték.

„Po zavedení nových regulací na hypotéky se tuzemské peněžní ústavy zaměří na segment spotřebitelských úvěrů a konkurenční boj se tak ještě vyostří,“ předpokládá.

„Možné spojení má jasné ratio v úsporách nákladů, úsporách z rozsahu a také v doplnění jednotlivých segmentů úvěrovaných zákazníků,“ řekl ČTK analytik portálu Capitalinked.com Radim Dohnal. 

Pro akcionáře Monety je celá transakce zatím ne moc jasná. „Dopolední reakce trhu je typickou odezvou, kdy akcionáři kupujícího subjektu vyjadřují obavu, zda je akvizice správná a hlavně správně oceněná,“ dopnil Dohnal. Akcie Monety po 11. hodině oslabovaly o 1,2 procenta na 81,05 Kč.

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Soumrak hotovosti. V Česku je Apple Pay a stát rozdá platební terminály

V Česku už funguje Apple Pay. Jak ho aktivujete?

Vstup platební služby Apple Pay může Česko přiblížit ekonomice bez hotovosti. Službu, která umožňuje propojení platební...

Konec kšeftů. Stát se rozhodl, že si dálnice bude opravovat sám

Ilustrační snímek

Během následujících deseti let postupně zmizí z dálnic sypače a pluhy soukromých firem. Stát se totiž rozhodl, že...

Další z rubriky

Zásilkovna vytáhne do boje s Českou poštou, začne doručovat balíky

Ilustrační snímek

Česká přepravní společnost Zásilkovna, která se zabývá výdejem zboží z e-shopů, začne na jaře doručovat také balíky....

Mobilem od Applu platí desítky tisíc lidí, nástup je rychlejší než u Google

Apple Pay

Desítky tisíc klientů si během dopoledne aktivovaly placení mobilním zařízením od společnosti Apple v Česku. První...

Polské hovězí se salmonelou skončilo v Česku ve školách a v nemocnici

Ilustrační snímek

Ze zhruba 700 kilogramů polského hovězího masa se salmonelou, které skončilo v Česku, se do tepelně upravených pokrmů...

Najdete na iDNES.cz