Banku s „hodným bankéřem“ spolkne Moneta. Přejmenuje se na Air Bank

  14:35aktualizováno  14:35
Obchod za dvacet miliard výrazně změní rozložení sil v českém bankovnictví. Po spojení Monety, Air Bank a části Home Creditu vznikne hráč, který bude poskytovat služby pod značkou Air Bank. Komerční banka přijde o třetí místo na trhu.

Air Bank už dlouho láká nové klienty úspěšnou televizní kampaní se zlým a hodným bankéřem. | foto: Air Bank

Co se vlastně odehrálo? V Česku nevzniká žádná nová banka, ale díky nezávazné předběžné dohodě přesto vyroste na trhu nový vyzyvatel, který už  se velikostí může srovnávat s tradičními bankami.

Moneta Money Bank (dříve GE Money Bank) totiž převezme rychle rostoucí Air Banku, mediálně proslulou reklamami se zlým a hodným bankéřem, a také českou a slovenskou odnož Home Creditu, poskytujícího krátkodobé spotřebitelské úvěry.  Počet klientů této banky díky tomu stoupne z jednoho na dva miliony.

Třebaže to teď vypadá jinak, z trhu nakonec zmizí značka Moneta a Home Credit. „Obě strany deklarují, že následně poté, co se Moneta „rozroste“ o Air Banku a Home Credit, se bude dále rozvíjet pod značkou Air Bank,“ řekl iDNES.cz mluvčí skupiny Home Credit Milan Tománek.

Vznikne třetí největší banka v Česku

Vznikne třetí největší banka v Česku

Tím, že chce konkurovat těm největším, se ostatně netají. V roli vyzyvatele tradičních finančních domů figurovala Air Bank už od začátku v reklamních kampaních. Také v podobě, dané novou transakcí, chce bořit zažité praktiky na trhu a zjednodušovat bankovnictví pro klienty. „Značka Air Bank bude ztělesňovat principy, kterými bude „větší“ Moneta konkurovat tradičním bankám,“ řekl Tománek.

Air Bank i Home Credit ČR a SR patří do impéria PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera. Ten přijde o stoprocentní kontrolu těchto firem, ovšem zato bude největším akcionářem Monety s podílem 24,48 procenta. Získá tak akcie za 13 miliard korun a dalších 6,75 miliardy v hotovosti.

Komerční banka byla dosud třetí největší bankou v počtu klientů. Ale největším bankovním obchodem posledních let o tuto pozici přijde. Jak vypadá nyní žebříček, znázorňuje tabulka.

Největší banky podle počtu klientů (miliony)
1. Česká spořitelna4,68
2. ČSOB 3,671
3. Komerční banka1,666
4. Moneta/GE Money Bank1,034
5. Fio banka0,815
6. mBank0,650
7. Raiffeisenbank (odhad)0,600
8. Air Bank0,637
9. UniCredit Bank0,415
10. Hello Bank0,400
Zdroj: ČTK

V případě dokončení obchodu bude mít Moneta (resp. Air Bank) 2,106 milionů klientů. K současnému milionu klientů se přidá 637 tisíc klientů Airbank a 469 tisíc klientů Home Creditu. Na trhu tak vznikne třetí největší banka s 237 pobočkami a 1005 bankomaty a zároveň druhý největší hráč v poskytování spotřebitelských půjček.

Finančník Jiří Šmejc

„Potenciál tohoto spojení je obrovský. Jsem přesvědčen, že jsme společně schopni ho velmi dobře využít,“ uvedl předseda představenstva Home Credit Jiří Šmejc (na snímku).

Je možné, že se PPF s podílem 25 procent ve třetí největší bance nespokojí a bude jej chtít postupně navýšit. Nedá se také říct, že by se PPF zbavovala části Home Creditu, který byl v minulosti zlatým vejcem celé skupiny. Svůj nejvýnosnější byznys nemá v ČR, ale v Rusku a Asii.

Ziskovější banka

Pro Monetu má mít spojení hluboký ekonomický smysl. Akcionáři mají podle vyjádření banky těžit ze zvýšení ziskovosti a výnosů o více než deset procent. Spojení má totiž přinést úsporu v nákladech a investicích ve výši nejméně deseti procent, což odpovídá zhruba jedné miliardě korun.

„Tento krok urychlí naplňování naší strategie a do budoucna posílí naši konkurenceschopnost. Také nám umožní lépe obsluhovat klienty, zrychlit růst a zvyšovat zisk pro akcionáře,“ vyjádřil se ředitel a předseda představenstva Moneta Money Bank Tomáš Spurný.

Podle portfolia manažera společnosti Cyrrus Tomáše Pfeilera dává celá transakce strategický smysl a PPF získá významný vliv na chod Monety.

Spojení nahrála regulace hypoték

„Moneta je aktivní zejména v segmentu spotřebitelských úvěrů, díky čemuž generuje oproti ostatním českým bankám vysoké marže. Rostoucí konkurence však vede k dlouhodobému poklesu výnosů z tohoto typu půjček,“ říká Pfeiler. Podle něj je tah logický i vzhledem k nedávnému zpřísnění hypoték.

„Po zavedení nových regulací na hypotéky se tuzemské peněžní ústavy zaměří na segment spotřebitelských úvěrů a konkurenční boj se tak ještě vyostří,“ předpokládá.

„Možné spojení má jasné ratio v úsporách nákladů, úsporách z rozsahu a také v doplnění jednotlivých segmentů úvěrovaných zákazníků,“ řekl ČTK analytik portálu Capitalinked.com Radim Dohnal. 

Pro akcionáře Monety je celá transakce zatím ne moc jasná. „Dopolední reakce trhu je typickou odezvou, kdy akcionáři kupujícího subjektu vyjadřují obavu, zda je akvizice správná a hlavně správně oceněná,“ dopnil Dohnal. Akcie Monety po 11. hodině oslabovaly o 1,2 procenta na 81,05 Kč.

Nejčtenější

Saúdská Arábie přišla útokem o polovinu produkce ropy. Cena poletí vzhůru

Ve dvou ropných zařízeních na východě Saúdské Arábie vypukl požár. (14. září...

Útok na ropná zařízení společnosti Saudi Aramco na východě Saúdské Arábie uvrhl světový ropný trh do stavu, kterého se...

S bezkontaktními platbami do 500 korun mohou být od soboty problémy

Ilustrační snímek

Kvůli nový pravidlům pro ověřování karetních plateb, která budou platit od 14. září, mohou platební terminály zamítat...

Pozor na pohádky o suchu, píše v eseji agrární analytik Petr Havel

Takto vypadá v květnu 2018 vyschlá půda v areálu Všesportovního stadionu v...

Za sucho u nás nemůže méně srážek, nedostatek dešťů je jen jednou z pohádek o tom, jak Česko brzy zůstane bez vody....

Koruna jako rozvojová měna. Od intervencí se neoklepala, sráží ji riziko

Ilustrační snímek

Už je to skoro dva a půl roku od ukončení devizových intervencí a koruna ne a ne výrazněji posílit. Spíše naopak....

Míra klientelismu v Rakousku mě šokovala, řekl v Rozstřelu Radim Jančura

Majitel RegioJetu Radim Jančura v diskusním pořadu Rozstřel. (11. září 2019)

Budoucnost svého byznysu vidí dopravce RegioJet spíše ve vlacích než v autobusech. Ve středečním Rozstřelu to řekl...

Další z rubriky

Úvěr až za tři roky. Cenová mapa ukazuje, jak se v krajích šetří na byty

Klíče od domu

Pražané vydělávají více, než zbytek republiky. U nákladů na bydlení však koukají na ostatní kraje se závistí. Na byt se...

Luxusní byznys v Pařížské je spíše otázkou prestiže, úspěch přichází později

Pařížská ulice v Praze.

Úspěch na české ulici luxusu, Pařížské, slaví osvědčené nadnárodní módní značky jako Louis Vuitton, z českých...

Vyšší zdanění loterií rozpočtu ani prevenci nepomůže, míní odborníci

Ilustrační snímek

Odborná veřejnost kritizuje připravovaný daňový balíček, který počítá s vyšším zdaněním hazardu. Podle expertů na...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz