PPF chce vytěsnit tisíce drobných akcionářů z Cetinu

  19:58aktualizováno  19:58
Skupina PPF zřejmě brzy ovládne celou společnost Česká telekomunikační infrastruktura (Cetin), kde dnes drží přes devadesát procent akcií. Plán na vytěsnění drobných akcionářů naznačil člen vedení PPF Vladimír Mlynář na středečním setkání s obchodními partnery společnosti Cetin.
Sídlo společnosti Česká telekomunikační infrastruktura (CETIN) na pražském...

Sídlo společnosti Česká telekomunikační infrastruktura (CETIN) na pražském Žižkově (ilustrační snímek) | foto: CETIN

Později svá slova mírnil s tím, že o konečném kroku ještě nebylo rozhodnuto. Skupina nicméně už v létě dosáhla potřebných devadesáti procent akcií, zbylých zhruba deset procent je mezi tisíci drobných akcionářů, ale i v rukou větších spekulantů.

„Je to trochu nešťastná komunikace, ale pan Mlynář vlastně jen potvrdil to, co už naznačovalo oznámení v předchozí dobrovolné veřejné nabídce, že PPF začlení Cetin do své struktury. Na trhu všichni tuší, že to přijde,“ říká Milan Vaníček, analytik J&T Banky.

Co čeká drobné akcionáře Cetinu?

PPF připraví drobným akcionářům nabídku, kterou budou muset přijmout. Kolik jim za akcii nabídne, zatím není jasné. „Očekávám, že cena bude podobná té, kterou už za akcie Cetinu nabízel hlavní akcionář v předchozí dobrovolné veřejné nabídce, což bylo 176 korun,“ myslí si Tomáš Menčík, analytik Cyrrusu.

I kvůli tomuto předpokladu akcie Cetinu ve středu mírně posilovaly, právě směrem k nabídkové ceně z června. Cena vyrostla zhruba o dvě procenta na 170 korun.

Mlynář naproti tomu zopakoval, že v oddělené maloobchodní části, tedy v O2, PPF svůj podíl zvyšovat nehodlá a na rozdíl o Cetinu půjde čistě o finanční investici.

Debata bez Vodafonu

Cetin ve středu svolal obří akcii pro asi dvě stovky svých obchodních partnerů do Kláštera sv. Anežky v centru Prahy, kde se snažil rozptýlit obavy z přílišného propojení mezi operátorem O2 a právě Cetinem, který vlastní masivní datovou infrastrukturu, kterou kromě O2 využívají i další operátoři na trhu.

Obě firmy, které vznikly rozdělení „staré“ O2, majetkově kontroluje PPF a trhem tak kolují obavy, že operátor O2 bude ve vztahu k Cetinu zvýhodňovaný. I proto diskuzní panel nesl jméno „Cetin - partner, nebo konkurent“.

Debaty, kterou moderoval Kellnerův hlavní lobbista Vladimír Mlynář, se účastnili předseda regulátora ČTÚ Jaromír Novák, generální ředitel O2 Tomáš Budník, šéf Cetinu Petr Slováček, vykonný ředitel internetového sdružení CZ.NIC Ondřej Filip a šéf T-Mobilu Milan Vašina. V opatrné debatě účastnicí, zejména Novák s Vašinou vyjádřili určité obavy, nicméně v závěru se shodli, že z rozdělení starého O2 může ve finále těžit celý trh.

Zajímavé je, že účast v debatě odmítl třetí operátor Vodafone. „Několikrát jsme žádali o účast generálního ředitele Vodafonu Baleshe Sharmu, vždy odmítl. Tomu moc nerozumím,“ podivil se na úvod debaty Mlynář.

Vodafone s PPF válčí na více frontách. Napadá mimo jiné podmínky, za kterých se má O2 prodloužit užívání důležitých frekvencí. Stejně tak kritizuje sdílení sítí mezi O2 a T-Mobilem, které podle nich poškozuje tržní prostředí. Jako třetí a nejmenší operátor je totiž v obtížné situaci, kdy proti němu stojí aliance dvou největších konkurentů. A postavení Cetinu je pro ně dalším trnem v oku.

„Společnost Cetin je i po oddělení od společnosti O2 ovládána stejným vlastníkem, proto je zřejmá koordinace strategií a řízení obou oddělených společností. Tuto obavu vyjadřuje také předseda Úřadu na ochranu hospodářské soutěže v dopise z 24. června 2015 adresovaném ČTÚ,“ říká k tomu Markéta Kuklová, mluvčí Vodafonu.

Cetin podle ní prozatím nenavrhl vytvořit kontrolní mechanizmy a dozorčí orgány, které by zajistily férové a rovné chování firmy vůči všem odběratelům jeho velkoobchodních služeb. Kvůli těmto námitkám se firma odmítla účastnit diskuze.

Nejčtenější

Naše platební karta nesmí do peněženky, varuje Apple. Hrozí poškození

V rámci Apple Card můžete mít i platinovou kreditní kartu.

Společnost Apple uvedla tento týden na trh v USA vlastní platební kartu. Zároveň zveřejnila návod, jak o ni pečovat,...

Německo se chystá na recesi. Ochranný val by je stál 50 miliard eur

Kancléřka Angela Merkelová se spolkovým ministrem financí Olafem Scholzem...

Když v roce 2008 udeřila na Německo ekonomická krize, odpověděli v Berlíně zavedením slev na nové auto, pro které se v...

Balík do ruky nedošel? U České pošty narazíte, reklamovat může jen e-shop

ilustrační snímek

Zákazník si v obchodě objedná doručení zboží domů a zaplatí poštovné a balné. Jenže v situaci, kdy mu „balík do ruky“...

Delší než Eiffelova věž. V Evropě přistála největší nákladní loď na světě

MSC Gülsün

V německém Bremerhavenu přistála v pondělí největší kontejnerová loď na světě a dokončila tak svou první cestu z Číny...

Nejplastovější máte padáka. Tesco vyřadí výrobky, které přehánějí balení

ilustrační snímek

Společnost Tesco slíbila, že zintenzivní své úsilí v boji proti plastům na jedno použití. Jedním z opatření, které...

Další z rubriky

Češi chtějí větší a dražší jízdní kola. Před nákupem si je rádi zkoušejí

Jezdci na bicyklech na cyklotrase Greenway Jizera.

Češi kupují stále dražší a větší kola. Žádanější než dřív jsou speciály do terénu nebo na silnici. V Česku se za rok...

Za výplatu 112 litrů tuzemáku. Cena alkoholu roste úměrně se mzdou

Alkohol (ilustrační foto)

I když Češi pořád pijí nadprůměrně, spotřeba alkoholu v Česku klesá. Z jedné výplaty si pořídí 112 litrů lahví rumu,...

Fastfoody v úzkých. Zákaz brček se blíží, alternativy zatím chybí

ilustrační snímek

Zákaz plastových brček dělá řetězcům rychlého občerstvení docela těžkou hlavu. Papírová brčka, která začal ve svých...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz