Povodňová daň pouze na rok. Kalousek kývl na Nečasův kompromis

  13:55aktualizováno  13:55
Ministr financí Miroslav Kalousek souhlasí, aby se povodňová daň platila jen rok. Řekl to v ČT. O strhávání 100 korun měsíčně plátcům daní se přel s premiérem. Petr Nečas nejdříve Kalouskův návrh připustil jako možný, pak jej odmítl a nakonec ho podmínil omezením na rok.

Ministr financí Miroslav Kalousek (vlevo) ve studiu České televize s moderátorem Otázek Václavem Moravcem (29. srpna 2010) | foto: Michal KamarytČTK

V minulých dnech si Kalousek a Nečas kvůli "povodňové stokoruně" v médiích vzájemně vyměnili ostré výroky (viz Boj o stovku z daní: Kalousek a Nečas se spíš přetahují o pravicového voliče).

"Pokud zazněl názor, že by to platilo jenom na rok, tak je to názor velmi rozumný," prohlásil v Otázkách Václava Moravce Kalousek.

KALOUSKŮV NÁVRH

Ministerstvo financí chce předložit plán na získání peněz na budoucí protipovodňová opatření a na odstraňování škod po záplavách snížením slev u daně z příjmu fyzických osob v návrhu zákona o dani z příjmu. Plán je obsažen i v návrhu rozpočtu na příští rok.

Kalousek tak chce od roku 2011 snížit dvě slevy u daně z příjmů fyzických osob, čímž má získat státní rozpočet více než pět miliard korun. Daňové zvýhodnění na vyživované dítě by kleslo o 240 korun ročně, o stokorunu měsíčně chce Kalousek snížit také základní slevu na každého poplatníka.

Zdůvodnil to tím, že bude začátkem příštího roku předkládat zcela nový zákon o daních z příjmů, který bude měnit celý jejich systém a platit by měl od 1. ledna 2012. "To znamená: přechodné ustanovení na rok by mně naprosto vyhovovalo a nerušilo by konstrukci státního rozpočtu na rok 2011," dodal.

V diskusním pořadu moderátor připomněl Nečasův výrok v rozhovoru pro sobotní MF DNES, kde právě v souvislosti se sporem o povodňovou daň premiér řekl: "Pan Kalousek občas rychleji mluví, než myslí". (celý rozhovor s Petrem Nečasem najdete zde)

"To je názor, na který má právo, ale to neznamená, že je to pravda. Já si to nemyslím, ale je pravda, že se někdy s takovým názorem setkávám. Většinou ho slýchávám od lidí, kteří mluví mnohem pomaleji a nemyslí skoro vůbec," zareagoval na tvrzení Nečase Kalousek.

"To myslíte pana premiéra?" zajímal se moderátor a Kalousek to důrazně odmítl. "Tak mi řekněte, jak je na tom premiér s mluvením a myšlením?," nenechal se odbýt moderátor. "Pan premiér samozřejmě mluví a myslí jako premiér," uzavřel debatu Kalousek.

Sobotka: Protipovodňová daň není spravedlivá

Úřadující šéf ČSSD a exministr financí Bohuslav Sobotka, který se v debatě s Kalouskem střetl, s návrhem na protipovodňovou daň nesouhlasí. Avizoval, že sociální demokraté ho nepodpoří.

"My nezpochybňujeme, že je tady nutno najít finanční prostředky, ale způsob, jakým to vláda dělá, je nestandardní, nespravedlivý a odpovídá celkové špatné koncepci vládní daňové politiky, která je založena na jednoduchém principu: vláda se může přetrhnout, aby udržela úlevy pro ty nejbohatší, ale nemá žádný problém s tím, aby plošně zvyšovala daně všem, to znamená i středně a nízkopříjmovým skupinám," řekl v debatě Sobotka.

Premiér Nečas, který byl dnes hostem diskusního pořadu v televizi Prima, uvedl, že myšlenka vytvořit v rozpočtu fond povodňové solidarity není špatná, jinou věcí však je, jak tento fond naplňovat. Zda ho naplňovat z běžných příjmů rozpočtu, nebo zda zavést přímo určenou položku. Zatímco zřízení fondu podporuje, způsob jeho naplňování si podle něj zaslouží diskusi.

"Já bych považoval trvalé zvýšení daně z příjmů za krok, který jde proti ekonomickému zotavení, jde dokonce proti předvolebním slibům nejen mé politické strany, to chci zdůraznit," dodal předseda ODS a premiér.

Autor:

Nejčtenější

S bezkontaktními platbami do 500 korun mohou být od soboty problémy

Ilustrační snímek

Kvůli nový pravidlům pro ověřování karetních plateb, která budou platit od 14. září, mohou platební terminály zamítat...

Koruna jako rozvojová měna. Od intervencí se neoklepala, sráží ji riziko

Ilustrační snímek

Už je to skoro dva a půl roku od ukončení devizových intervencí a koruna ne a ne výrazněji posílit. Spíše naopak....

Míra klientelismu v Rakousku mě šokovala, řekl v Rozstřelu Radim Jančura

Majitel RegioJetu Radim Jančura v diskusním pořadu Rozstřel. (11. září 2019)

Budoucnost svého byznysu vidí dopravce RegioJet spíše ve vlacích než v autobusech. Ve středečním Rozstřelu to řekl...

Smrt při sexu jako pracovní úraz. Firma musí rodině vyplatit odškodné

Ilustrační snímek

Podivnou situaci museli do včerejška řešit právníci francouzské společnosti TSO. Její zaměstnanec totiž zemřel na...

Komunistické megastavby. Stačil příkaz soudruha, na práva lidí se nehledělo

Z výstavby jaderné elektrárny Dukovany. Stanislav Mihal, Jan Dvořák a Dušan...

Budování dálnic, elektráren či ropovodů v dobách socialismu nekomplikovaly stížnosti sousedů ani dohadování o ceně za...

Další z rubriky

O půdu se staráme stejně jako malí farmáři, říká šéf Agrofertu Mráz

Výkonný ředitel koncernu Agrofert Josef Mráz

Výkonný ředitel koncernu Agrofert Josef Mráz odmítá, že by se o půdu staral hůř než konkurence. V boji proti suchu chce...

EET bude povinná i pro řemeslníky, Piráti a ODS se obrátí na ústavní soud

Premiér Andrej Babiš (vlevo) a ministryně financí Alena Schillerová (vpravo) v...

Elektronická evidence tržeb bude nově povinná i pro řemeslníky, lékaře či advokáty. Rozšíření EET schválili poslanci...

Ať bydlí ve svém. Rodiče kvůli dětem často zastaví dům a riskují jeho ztrátu

Ilustrační snímek

Kvůli novým regulím České národní banky se značně ztížila cesta k hypotéce. Problémy s jejím získáním mívají obzvlášť...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz