Pouilly-Fumé: vůně střelného prachu

  9:01aktualizováno  9:01
Zatímco vůně vína doprovází chvíle příjemné, střelný prach obvykle souvisí se záležitostmi zcela opačnými. Přesto najdeme víno, které tento protimluv dokáže spojit. A dokonce si na tom velmi zakládá - Pouilly-Fumé, víno s vůní střelného prachu.

Aby nepřišel zkrátka ani návštěvník s mizivými znalostmi palných zbraní, neopomenou místní vinaři nikdy předvést tradiční rituál, při němž "křísnou" o sebe dvěma kameny křemene.

Tím každému názorně demonstrují typickou vůni, která spolehlivě odlišuje víno z PouillyFumé od všech sousedů. Především od nedalekého Sancerre, tradičního rivala, který stejně jako Pouilly staví svoji slávu na stejné odrůdě - Sauvignonu.

Pouilly-Fumé a Sancerre patří do vinařského "povodí" řeky Loiry, ale vytvářejí v něm ještě s několika menšími apelacemi samostatnou oblast nazývanou Centre. Nacházejí se totiž přímo ve středu úhledného šestiúhelníku mapy Francie. Ani v případě PouillyFumé však neplatí absolutní jednota v aromatických a chuťových vlastnostech vín.

Můžeme tu najít nejméně tři různé půdní typy, které dokážou zásadně ovlivnit jejich charakter. O tom se lze snadno přesvědčit už u vín průměrných vinařů a ještě spíše u těch, kteří představují v Pouilly špičku - Didier Dagueneau, Pascal Jolivet či Henri Bourgeois.

Další rozdíly v povaze vín přináší způsob zpracování, a tak se stejně dobře můžeme setkat s přímým, svěžím stylem Sauvignonu, zrovna tak jako s těžším typem vín, která vyzrávala v sudech a jsou určena k několikaletému ležení ve sklepě. Přesto lze vždy nalézt u všech vín zmiňovaný jednotící prvek, který se dostal dokonce i do jména samotné apelace - slovo "Fumé" znamená ve francouzštině "kouřový".

První část názvu pak pochází od městečka Pouilly sur Loire, jež dalo svoje jméno ještě jednomu málo známému, ale zajímavému vínu. Tato odlišná apelace s názvem Pouilly sur Loire zaujímá rozlohu pouhopouhých 50 hektarů a představuje ve francouzských poměrech určitou kuriozitu. Pěstuje se zde odrůda Chasselas, která se už nikde jinde ve Francii nevyskytuje, ale překvapivě ji najdeme u nás. Nese jméno Chrupka bílá a je oficiálně zařazena mezi stolní odrůdy, určené pro přímou konzumaci.

Jestliže se Pouilly sur Loire s Pouilly-Fumé příliš neplete, připravila zrádná francouzština pro příznivce vína horší jazykolam - v Burgundsku se totiž vyskytuje populární víno s názvem Pouilly-Fuissé, které s Pouilly-Fumé nemá společného už vůbec nic.

O léčebných účincích vína již bylo napsáno mnohé. Žádná z vědeckých studií však dosud nezaznamenala to, co tvrdí lidová moudrost z Pouilly: "Qui Pouilly boit, femme ne decoit" neboli "Kdo pije Pouilly, ženu nikdy nezklame."

Zda je to pravda, těžko říci, ale jestliže odborná literatura mlčí, nezbývá než platnost tohoto rčení ověřit osobní zkušeností.

Autoři:

Nejčtenější

S bezkontaktními platbami do 500 korun mohou být od soboty problémy

Ilustrační snímek

Kvůli nový pravidlům pro ověřování karetních plateb, která budou platit od 14. září, mohou platební terminály zamítat...

Koruna jako rozvojová měna. Od intervencí se neoklepala, sráží ji riziko

Ilustrační snímek

Už je to skoro dva a půl roku od ukončení devizových intervencí a koruna ne a ne výrazněji posílit. Spíše naopak....

Míra klientelismu v Rakousku mě šokovala, řekl v Rozstřelu Radim Jančura

Majitel RegioJetu Radim Jančura v diskusním pořadu Rozstřel. (11. září 2019)

Budoucnost svého byznysu vidí dopravce RegioJet spíše ve vlacích než v autobusech. Ve středečním Rozstřelu to řekl...

Smrt při sexu jako pracovní úraz. Firma musí rodině vyplatit odškodné

Ilustrační snímek

Podivnou situaci museli do včerejška řešit právníci francouzské společnosti TSO. Její zaměstnanec totiž zemřel na...

Pojďte k nám bydlet, dostanete 650 tisíc na ruku, láká vymírající kraj

Městěčko Castelnuovo al Volturno v italském regionu Molise.

Druhá nejmenší italská oblast Molise se potýká s úbytkem obyvatel, kteří se stěhují za prací do větších měst a rodný...

Další z rubriky

EET bude povinná i pro řemeslníky, Piráti a ODS se obrátí na ústavní soud

Premiér Andrej Babiš (vlevo) a ministryně financí Alena Schillerová (vpravo) v...

Elektronická evidence tržeb bude nově povinná i pro řemeslníky, lékaře či advokáty. Rozšíření EET schválili poslanci...

Urychlit a usnadnit boj s kůrovcem má novela, kterou schválila Sněmovna

Pohled z Poledníku ukazuje, že stromy v okolí známé rozhledny v uplynulých...

Urychlit a zjednodušit boj s kůrovcovou kalamitou má novela lesního zákona, kterou schválila Sněmovna. Norma mimo jiné...

Letecké linky mezi Českem a Ruskem budou pokračovat bez omezení

Letoun Suchoj SSJ-100 společnosti Aeroflot (30. dubna 2019)

Letecké úřady Česka a Ruska se v pátek dohodly na tom, že letecký provoz mezi oběma zeměmi bude fungovat bez omezení....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz