Pondělí 2. října 2023, svátek má Olívie, Oliver
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 2. října 2023 Olívie, Oliver

Jako na houpačce. Ceny potravin opět padají, důvodem je sezona a přebytky

  18:00
Máslo, mléčné výrobky, kuřecí maso nebo zelenina po několika měsících opět zlevňují. Hlavním důvodem je sezonnost, přebytky nebo levný dovoz z Ukrajiny.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Reuters

„V posledním měsíčním přehledu spotřebitelských cen jsme zaznamenali signifikantní pokles akčních cen zeleniny a mléčných výrobků,“ zmiňuje Gjurses Siderov, produktový manažer projektu AkcniCeny.cz.

Podle portálu byl nejvýznamnější cenový pokles u rajčat odrůdy keříkových. Jejich akční cena se v květnu proti dubnu snížila o 30 procent, což znamená, že je mohli spotřebitelé pořídit za 34,90 korun. Dalším příkladem byly bílé papriky, kde jsme zaznamenali meziměsíční pokles ceny o 17 procent.

„Stojí však za zmínku, že jsou papriky proti stejnému období minulého roku stále o 25 procent dražší a v květnu je mohli zákazníci zakoupit za 49,90 korun,“ říká Siderov.

Vyhrajte nákup na celý rok

Sbírejte během června body v článcích iDNES.cz a vyhrávejte poukazy na nákupy v Kauflandu. Každý den soutěžíme o 2 000 korun, každý týden o 5 000 a na konci vylosujeme hlavního výherce, který dostane sadu poukazů na nákupy za 250 000 korun. Podrobnosti k soutěži ZDE

Ceny zeleniny udává evropský trh a především pak přední zeleninové evropské velmoci, jako jsou Španělsko, Itálie nebo třeba Nizozemsko či sousední Polsko. „My jsme jen velmi malou pěstitelskou zemí – navíc závislou na dovozu zeleniny k nám. Tuzemská produkce pokrývá spotřebu zeleniny pouze z jedné třetiny, dvě třetiny zeleniny, kterou každý z nás během roku zkonzumuje, se k nám musí dovézt,“ upozorňuje Zuzana Přibylová ze Zelinářská unie Čech a Moravy.

S blížící se sklizní zeleniny v našich klimatických podmínkách dochází k postupnému snižování závislosti na dovozech, a tím i stabilizaci cen pro zákazníky na pultech.

Aktuálně se plně rozjíždí tuzemská letošní zeleninová sezona, v jižních státech jako Španělsko či Itálie začala již o dva měsíce dříve, proto je zeleniny na celoevropském trhu dostatek a ceny tak klesají. Jaký bude vývoj v následujících měsících, určí až vývoj počasí u nás i v Evropě.

„Kromě sezonnosti se do cenového vývoje zeleniny promítá řada dalších faktorů, jako jsou náklady na produkci, dostatek či nedostatek pracovníků v zemědělství a s tím související výše mezd či aktuální stav zásob vody v půdě,“ popisuje říká tisková mluvčí Agrární komory České republiky Barbora Pánková. Dodává, že jihoevropské státy nyní sužuje sucho, které místní nepamatují již řadu let, a ovlivňuje samozřejmě také práce v zemědělství.

Vývoj akčních cen potravin
Produkt2022/052023/042023/05Meziměsíční rozdílMeziroční rozdíl
Okurka salátová hadovka 1 ks8,98,96,9-22 %-22 %
Keříková rajčata červená 1 kg26,3449,934,9-30 %32 %
Paprika bílá 1kg39,959,949,9-17 %25 %
Banány 1kg19,923,919,9-17 %0 %
Jablka červená 1kg13,6914,914,90 %9 %
Brambory 5 kg47,959,959,90 %25 %
Zátkova mouka 1 kgx19,916,9-15 %x
Máslo 250 g39,927,927,90 %-30 %
Vejce čerstvá M 10 ks29,934,929,9-14 %0 %
Madeta Jihočeské mléko polotučné trvanlivé 1l14,916,914,9-12 %0 %
Madeta Jihočeské mléko plnotučné trvanlivé 1l17,920,918,9-10 %6 %
Kunín Zakysaná smetana klasik 12%13,461513,9-7 %3 %
Zott Jogobella Jogurt 150 g8,48,748,51-3 %1 %
Kuře chlazené 1kg54,964,964,90 %18 %
Kuřecí prsní řízky chlazené 1 kg139129109,9-15 %-21 %
Vepřová plec bez kosti vcelku chlazená 1kg79,989,989,90 %13 %
Tchibo Gold Selection 200 g84,9109,999,9-9 %18 %
Zdroj: AkcniCeny.cz

Propad sýrů

Ještě v únoru se průměrná akční cena 250gramového másla pohybovala přibližně 46 korun. Meziročně se cena snížila o 30 procent a podle portálu AkcniCeny.cz druhý měsíc v řadě bylo možné jej zakoupit i za 27,90 korun.

Podle potravinářské komory je mléka a mléčných výrobků dostatek, v některých regionech v celé Evropě i nadbytek. Výrobci mléko suší a skladují. „V tuto chvíli jsou velké slevy na máslo, mléko, mléčné výrobky. Velký objem sýrů se prodává i v akcích a ve slevách na konci doby trvanlivosti. Objem prodaných sýrů se ale snižuje, sýry se prodávají stále méně. Pro některé druhy sýrů je to nejhorší rok, co se týče objemu prodejů za poslední desetiletí,“ říká mluvčí Potravinářské komory Helena Kavanová.

Lidé nemají peníze, šetří a nakupují levnější výrobky s nízkou přidanou hodnotou, na odbyt jdou nejvíce privátní značky a zlevněné výrobky. „V sousedním Německu se propadl odbyt sýrů o pět až deset procent, ale obrat narostl průměrně o 18 procent. Současný trend je tedy prodej v akcích,“ dodává Kavanová.

Kuřecí z Ukrajiny

„Současným palčivým problémem je dovoz kuřecího masa z Ukrajiny. Hlavním problémem je cenový dumping ukrajinských dovozců, což jsou vesměs západoevropské firmy, které vyjmenované podniky vlastní a dováží nejen napřímo, ale i přes Polsko, Slovensko a možná i další země,“ upozorňuje na fakt zástupci Potravinářské komory.

Podle ní se vůbec se neřeší bezpečnost, hygiena, welfare ani životní prostředí a nekvalitní a levné dovozy ničí producenty zejména z nových členských států.

Čeští zákazníci šetří. Maloobchodní tržby klesají dvanáctý měsíc v řadě

Prezidentka Potravinářské komory Dana Večeřová v pořadu České televize Máte slovo také nedávno uvedla, že existuje velký slovenský dodavatel, který nakupuje všechno na Ukrajině, a protože to evropská legislativa dovoluje, na Slovensku to přebalí a přeznačí a doveze to sem jako slovenské. Nejde o falšování potravin, podle evropské legislativy to bohužel může přebalit, jedná se o další zpracování a označit jako slovenské. „Je tlak, konkrétně u drůbežího masa, aby se toto změnilo a muselo být skutečně uvedeno, kde se zvíře narodilo, kde bylo poraženo a kde bylo eventuálně zpracováno, zabaleno apod. SVS kontroluje, ale má malou kapacitu, takže kontroluje pouze část dovezených výrobků, odhadujeme tak 10 procent,“ uvádí Večeřová

Zemědělci mají omezený vliv na cenu

Agrární komora však zdůrazňuje, že čeští zemědělci neurčují ceny potravin na pultech obchodů a mají omezený vliv i na ceny, za které svou produkci sami prodávají. Do cen v regálech se promítají kromě cen zemědělců dále náklady a přirážka potravinářů, náklady na přepravu, náklady na skladování, a především náklady a přirážka velkých obchodů.

Zálohování na zkoušku. Řetězce Lidl a Kaufland vybraly přes 260 tisíc obalů

„Smutná realita je, že zahraniční obchodní řetězce tlačí na své dodavatele často neférovým způsobem, aby jim dodali potraviny za co nejnižší ceny, a v průběhu loňského roku si k ceně potravin přirážely v řadě případů nepřiměřené částky, což zákazník nikdy nemůže sám rozklíčovat. Vítáme proto, že se Ministerstvo zemědělství situací zabývá a kdo se podílí jakou měrou na ceně potravin se stalo součástí veřejné debaty, což samozřejmě může mít rovněž vliv na ceny v obchodech,“ uzavírá Barbora Pánková z Agrární komory.

Ekonom: Češi musí tlačit na zvyšování mezd, jinak budeme za Západem zaostávat

  • Nejčtenější

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Smartwings přestanou létat z malých letišť. Zařízly plány cestovek

Premium Posílit význam tuzemských regionálních letišť a umožnit řadě lidí cestovat na dovolenou bez cesty na pražské letiště. S...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kde si i miliardář připadá chudý. Ze Saint-Tropez je oáza superluxusu

Francouzské letovisko Saint-Tropez je možná jedinou rybářskou vesnicí na světě, kde je snazší koupit si kabelku za 25...

Vrací se příspěvek na obnovitelné zdroje, odmaže většinu zlevnění elektřiny

Na účty za elektřinu se českým domácnostem od ledna příštího roku vrátí poplatek za obnovitelné zdroje jako před...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ani 1,4 miliardy obyvatel by nezaplnilo prázdné byty v Číně, šokoval statistik

Ani 1,4 miliardy obyvatel by nestačilo na zaplnění všech prázdných bytů, které se nacházejí po celé Číně, prohlásil...

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Při výchově sourozenců nejde být úplně spravedlivý, vysvětluje psycholožka

Premium Do pracovny za ní chodí rodiče, kteří tápají ve výchově ratolestí, řeší komplikované vztahy sourozenců či výchovu...

Jsme firma na zážitky. Ředitel Sparty Křivda o Priskem i novém stadionu

Premium Dodnes ho zabolí nohy, když si vzpomene, jak hrála Sparta naposledy v Edenu. V loňském derby dostala takovou...

Umělá inteligence začne řídit domácí zelenou energii. Ušetří i přidá komfort

Advertorial Rozvoj domácích zdrojů energie z obnovitelných zdrojů je v posledních letech impozantní. Systémy však mnohdy nefungují...

Levný polský benzin srazil ceny v českém příhraničí, litr někde stojí 32,90

Českopolské pohraničí se stává rájem levného benzinu. Může za to výrazné snížení cen pohonných hmot na čerpacích...

Růst cen piva překonával inflaci. Ceny sladu či ječmene přitom klesaly

Ceny základních surovin využívané ve výrobě piva, jako je například ječmen nebo slad, klesly od začátku loňského roku o...

Hraboši jsou mimo kontrolu. Zemědělci chtějí přitvrdit s množstvím jedu

Situace s přemnoženými hraboši se přes léto nevyřešila, v červenci přesahovaly jejich počty 2,7násobek prahu...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Kazma ukázal, jak snadno se dal zjistit kód vedoucí k výhře 22 milionů korun

Kazma (38) ukázal, jak relativně lehce se dal zjistit kód vedoucí k výhře jednoho milionu dolarů, v přepočtu 22 milionů...

Smartwings přestanou létat z malých letišť. Zařízly plány cestovek

Premium Posílit význam tuzemských regionálních letišť a umožnit řadě lidí cestovat na dovolenou bez cesty na pražské letiště. S...

Další celebrita na OnlyFans. Dělám to kvůli rodině, říká herečka

Drea de Matteová (51) je americká herečka známá například díky rolím Angie v Zoufalých manželkách, Wendy v Zákonu gangu...

To mi máma nikdy neřekla! Archiv StB Janu Kratochvílovou překvapil

Podraz režimu a nucená emigrace. Tak popisuje Jana Uriel Kratochvílová (70) čtyřicet let staré události, které...

Kde si i miliardář připadá chudý. Ze Saint-Tropez je oáza superluxusu

Francouzské letovisko Saint-Tropez je možná jedinou rybářskou vesnicí na světě, kde je snazší koupit si kabelku za 25...