Plísně, trus, špína. Inspekce letos zavřela 68 jídelen a obchodů

  15:46aktualizováno  15:46
Během tří letošních měsíců muselo kvůli porušování elementární hygieny dočasně zavřít 68 jídelen, restaurací, obchodů s potravinami nebo večerek. Jejich interiéry se hemžily brouky, trusem, zbytky jídla, plísněmi a špínou, ve níž se skladovalo jídlo.

V prachatické Jídelně Pod Branou na kontrolu čekaly kromě výrazného nepořádku ještě plísně a myší trus. Jídelna je po odstranění nedostatků opět v provozu. | foto: SZPI

„Je to velmi závažná situace. Řada z provozovatelů evidentně nemá ponětí o tom, jaké základní povinnosti v oblasti hygieny musí dodržovat,“ popsal Pavel Kopřiva, mluvčí Státní zemědělské a potravinářské inspekce, která výsledky zveřejnila.

Od dubna je na webu Potraviny na pranýři, který zveřejňuje prohřešky z kontrolních akcí, také nová sekce s informacemi o uzavřených provozovnách.

SZPI přebrala od letoška od ministerstva zdravotnictví kompetence ke kontrolám asi 70 tisíc provozoven společného stravování. Právě jídelen bylo mezi uzavřenými podniky letos nejvíce - 55. Zbylých třináct tvoří restaurace, večerky nebo prodejny potravin. I toto číslo je však vysoké. V rekordním roce 2013 totiž inspekce uzavřela celkem 20 provozoven. Současným tempem se nepříjemný rekord překoná za méně než půl roku.

Kontroly jídelen

SZPI má od ledna nové pravomoci kontrolovat provozovny společného stravování. Do 31. března inspekce provedla 3 170 kontrol a v jedné třetině zjistila porušení platných právních předpisů.

Hygienici pod ministerstvem zdravotnictví nadále kontrolují takzvané provozovny uzavřeného typu, jako jsou školy, nemocnice či věznice.

„Je zjevné, že si tento typ provozoven žádá výraznou pozornost ze strany kontrol SZPI,“ uvedl Kopřiva s tím, že kontroly budou pokračovat v současné intenzitě.

V provozech inspektoři narazili na leccos: od špíny, mastnoty a povalující se zbytky potravin až po výskyt různých škůdců a jejich trusu, ledničky zaneřáděné zbytky jídel a plísně na stěnách nebo spotřebičích.

Někde se potraviny skladovaly přímo na zemi, v otevřených nádobách nebo v nefunkčních chladničkách. V jídelnách také velmi často netekla teplá voda, ve které by mohl personál umýt sebe nebo nádobí.

Toaleta místo skladu

Inspekce koncem února například zavřela známé pražské Lahůdkářství Jan Paukert (více zde), kde v teplé i cukrářské kuchyni našla myší trus. Firma se bránila tím, že většina nedostatků byla v prostorách, které již nevyužívá. Podobné důvody vedly inspektory v půlce března k zavření minipivovaru v Chýni u Prahy. Jako odstrašující případ šéf inspekce Martin Klanica zmínil provozovnu, kde skladovali kuchyňské suroviny na toaletách.

Fotogalerie

Provozovny, které nebyly přihlášeny a evidovány, navíc nebyly v minulosti podle šéfa SZPI kontrolovány vůbec. V některých případech v nich tak nikdo z kontrolorů nebyl i celé roky. Na otázku proč, by měl podle Klanici odpovědět někdo jiný. Až do změny legislativy spadala kontrola hygienických předpisů ve veřejném stravování pod hygieniky. Ti se přechodu kompetencí bránili.

Inspekce může ve správním řízení udělit pokuty až do deseti milionů korun. Z praxe vyplývá, že například v prodejnách potravin se v minulosti pokuty nezřídka pohybovaly v řádech několika set tisíc korun. V případě opakovaného porušování padly i vyšší pokuty.

Úklid v lahůdkářství Paukert po zákazu prodeje (2. 3. 2015):

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Multimilionářem přes noc. Šťastlivec vyhrál ve sportce čtvrt miliardy korun

Ve Sportce ve středečním losování padla druhá nejvyšší výhra v historii této hry. Sázející ze Středočeského kraje...

Kanál smrti jako brána k prosperitě. Z Rumunska je opět obilná velmoc

Tisíce politických vězňů zahynuly v 50. letech na stavbě kanálu Dunaj–Černé moře. Monumentální projekt dokončený jen...

Granko slaví 40 let. Jak dnes vypadá holčička z obalu?

Před čtyřiceti lety přivedla maminka Veroniku Fojtů do ateliéru, kde vznikla fotka na obal krabice kakaa. Tehdy...

V mýtu je zapsána ani ne polovina aut, kolony na hranicích mohou mít až 40 km

Až čtyřicet kilometrů dlouhé kolony a desítky hodin čekání zřejmě potkají šoféry přijíždějící začátkem prosince ze...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Premium

Hra o 80 tisíc: kolik peněz navíc mohou rodiče získat a jak to udělat

Rodičovský příspěvek se od ledna zvýší ze současných 220 tisíc korun až na celkových 300 tisíc. MF DNES přináší návod –...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Špičkový výrobek i po letech funguje. Kvůli hloupé chybě je však k ničemu

Snoubení spotřební elektroniky a počítačů provázely porodní bolesti, které jsou z dnešního pohledu absurdní a...

  • Další z rubriky
Premium

Svěřenské fondy lze využít i ve sporu o dědictví, říká advokát Svejkovský

Počet svěřenských fondů stoupá. Do konce roku by jich v Česku měly být až tři tisíce. „Většinou přicházejí lidé, kteří...

Multimilionářem přes noc. Šťastlivec vyhrál ve sportce čtvrt miliardy korun

Ve Sportce ve středečním losování padla druhá nejvyšší výhra v historii této hry. Sázející ze Středočeského kraje...

Více masa i vajec. Nákupní košíky jsou po 30 letech od sametu plnější

Ve srovnání s rokem 1989 si dnes Češi za průměrnou mzdu koupí několikanásobný objem základních potravin. Výrazně více...

KALKULAČKA: Spočítejte si, jak čerpat navýšený rodičovský příspěvek

Tisíce rodičů s malými dětmi počítají, jak vytěžit co nejvíc z navýšení rodičovského příspěvku o 80 tisíc korun. Kdo...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz