Postavení zaměstnanců může být kvůli změnám nejhorší v EU, tvrdí odbory

  12:44aktualizováno  14:13
Odboráři nenechají na připravované novele zákoníku práce nit suchou. Tvrdí, že navrhované změny udělají z České republiky zemi s nejhorším postavením zaměstnanců v Unii. Ministerstvo práce takové tvrzení odmítá. S odbory je prý ochotné jednat o kompromisu.

Odborům v připravované novele vadí například řetězení smluv na dobu určitou, zavedení pružnějších kont pracovní doby a zdvojnásobení doby, po kterou je možné pracovat na dohodu o provedení práce.

"Pokud by došlo k chystaným změnám, budeme zemí s nejhorším postavením zaměstnanců," uvedl vedoucí právního oddělení odborů Vít Samek. Odvolává se na analýzu Evropské komise, podle níž je flexibilita českého pracovního trhu z pohledu Evropy nadprůměrná, ale z pohledu jistoty podprůměrná.

Drábek: Flexibilní trh má být v zájmu všech

Ministr práce Jaromír Drábek odsouzení novely jako celku odmítá a je prý ochoten hledat s odbory společný kompromis. "Flexibilní trh práce by měl být v zájmu nás všech. Navržené změny mají podpořit zaměstnavatele k tvorbě nových pracovních míst, předpokládal jsem, že to je také v zájmu odborů, nejen zaměstnavatelů," reagoval pro iDNES.cz na vyjádření odborů Drábek.

Specialistka na pracovní právo Klára Valentová z advokátní kanceláře Ambruz & Dark považuje kritiku odborů vůči změnám v zákoníku za přirozenou. Je ale překvapená, že odboráři kritizují i zpružnění kont pracovní doby.

"Je to jeden z mála nástrojů, který zaměstnavatelům umožňuje v době poklesu zakázek jinak organizovat práci a částečně odvrátit nutnost propouštění zaměstnanců," říká Valentová.

Odbory také kritizovaly vládu za dosavadní průběh legislativního procesu. Návrhy podle předsedy ČMKOS Jaroslava Zavadila vláda s odbory neprojednává, ale pouze dává na vědomí a to je považováno za projednání. "ČMKOS chce upozornit na to, že vláda rozpočtové odpovědnosti se nechová odpovědně, jak hlásá," uvedl Zavadil.

Autoři: ,

Další z rubriky

Tuzemská lékárenská dvojka posiluje. Řetězec Benu kupuje konkurenci

ilustrační snímek

Druhý tuzemský největší řetězec lékáren Benu kupuje síť Fajn lékárna. Spojení momentálně posuzuje Úřad pro ochranu...

Amazon zvyšuje mzdy. Řadoví pracovníci budou vydělávat až 175 korun na hodinu

Dobrovízské distribuční centrum Amazonu má rozlohu 95 tisíc čtverečních metrů.

Amazon plánuje od září zvednout mzdy pracovníkům svého logistického centra v Dobrovízi u Prahy, zaměstnanci si polepší...

Dvojí vyúčtování. Státní dotace karlovarskému festivalu nejsou v pořádku

Končící ministr kultury Antonín Staněk a premiér Andrej Babiš po společném...

Ministerstvo kultury rozdělilo v letech 2016 až 2018 celkem 112 milionů korun bez výběrových řízení. Na řadu akcí...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz