ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Petr Topič, MAFRA

Pošta s rouškami pro seniory chybovala, ohrozila miliony lidí, tvrdí SÚKL

  • 560
Česká pošta podle Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) porušila při rozesílání respirátorů a roušek seniorům zákonné požadavky na distribuci a technické normy zdravotnických prostředků. Ústav o tom v pondělí informoval v tiskové zprávě. Ministr vnitra Jan Hamáček na to reagoval, že sdělení SÚKL může být šíření poplašné zprávy.

Pošta musí do tří dnů přijmout nezbytná nápravná a preventivní opatření a odvrátit ohrožení milionů lidí, tvrdí SÚKL. „Zdůrazňuji, že výzva je určena České poště, nikoliv občanům, kteří zásilky obdrželi. Je to tedy nyní pošta, která musí konat a vymyslet způsob, jak odvrátit existenci faktického rizika možného ohrožení zdraví milionů uživatelů,“ sdělila ředitelka SÚKL Irena Storová. 

Ostře se do úřadu v podvečer pustil na tiskové konferenci po jednání Ústředního krizového štábu ministr vnitra Jan Hamáček. „Prohlášení SÚKL považuju za šíření poplašné zprávy, myslím si, že to naplňuje skutkovou podstatu tohoto trestného činu. Podám proto podnět policii,“ prohlásil. SÚKL podle něj vůbec k takové kontrole nemá kompetence. Na koho má trestní oznámení mířit, ale neupřesnil. „Těch možností je několik,“ řekl pouze.

„Česká pošta je logistickou firmou, která na základě konkrétních objednávek distribuuje různý sortiment. V případě roušek a respirátorů pro občany starší 60 let převzala do přepravy ochranné pomůcky, nikoli zdravotnický materiál. Z tohoto pohledu neměla kontrola ze strany SÚKL začít, protože SÚKL není oprávněný tyto ochranné pomůcky kontrolovat,“ reagoval mluvčí pošty Matyáš Vitík. 

Roušky míří k lidem jen v papírových obálkách, dle zákona jsou znehodnocené

Převzetí ochranných pomůcek podle něj jasně dokazují předávací protokoly, které má pošta k dispozici. Vyjádření SÚKL nyní pošta právně analyzuje, poté chce ústavu předat oficiální reakci. 

SÚKL provedl kontrolu přímo na poště. Výrobky podle něj naplňují zákonnou definici zdravotnického prostředku. Nesmí být tak distribuované při porušení originálního obalu nebo bez informací od výrobce. Pět roušek, které pošta posílala v obálce, bylo z větších balení o padesáti kusech. Respirátor zase neměl informace v češtině.

SÚKL: Lidem hrozí negativní zdravotní následky

Pět roušek, které pošta posílala v obálce, bylo vyňato z větších balení o 50 kusech. Respirátor neměl informace v češtině a podle SÚKL nenesou správné označení shody s evropskými normami CE. Písmena CE na respirátoru sice jsou, podle vysvětlení serveru Kverulant jde o značku China Export, která je jen velmi podobná. Špatně označená podle ústavu je také norma EN 14385 stanovující požadavky na stacionární zdroje znečištění ovzduší.

Doručovatelka upozornila na špatné zacházení s rouškami, u pošty už nepracuje

SÚKL od pošty čeká informace o přijatých opatřeních, o způsobu a harmonogramu jejich realizace do tří pracovních dnů. Ústav uvedl, že tyto dílčí závěry vydal ještě před dokončením samotné kontroly. „Jedná se o standardní krok v situacích, kdy hrozí riziko z prodlení a negativní zdravotní následky uživatelů daných výrobků,“ píše se v tiskové zprávě.

„V pondělí 21. září je veškerý materiál roznesen všem adresátům. Pokud Česká pošta opět dostane od státu zadání, aby distribuovala další ochranné pomůcky, jako logistická firma se tohoto úkolu opět zhostí,“ sdělil mluvčí pošty.  

Česká pošta minulý týden roznesla téměř třem milionům lidí starších 60 let do schránek zásilky s rouškami a respirátorem. O rozdávání roušek starším lidem rozhodla vláda. Distribuce vyšla na zhruba 15 milionů korun.

,