Středa 31. května 2023, svátek má Kamila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 31. května 2023 Kamila

Nejvíc poboček zavře pošta v Praze a Ostravě, ukazuje pracovní seznam

  15:38aktualizováno  20:17
Desítky poboček uzavře Česká pošta ve všech větších městech. Například 35 v Praze nebo 27 v Ostravě. Tak má podle informací, které zveřejnil server Seznam Zprávy vypadat zeštíhlování sítě České pošty. Ta v současnosti provozuje 3 200 poboček, vedení státního podniku chce jejich počty ale k 1. červenci snížit zhruba o tři stovky.
Společnost zaměstnává zhruba 25 tisíc lidí. To je necelých 240 zaměstnanců na...

Společnost zaměstnává zhruba 25 tisíc lidí. To je necelých 240 zaměstnanců na 100 tisíc obyvatel. | foto: ČTK

V pracovní verzi dokumentu zveřejněné webem Seznam Zprávy připadá největší počet zavřených poboček na krajská města. Dopady ale pocítí třeba i Kladno, Opava či Karviná se čtyřmi uzavřenými pobočkami, nebo Havířov s pěti.

„I po zrušení tří set poboček bude mít Česká republika nejvíce pošt na deset tisíc obyvatel ze všech zemí Evropské unie. Stále budeme mít zcela unikátní obrovskou poštovní síť,“ řekl ministr vnitra Vít Rakušan. Odpoledne na Twitteru uvedl, že pošta ve čtvrtek starostům sdělí, které pobočky se budou rušit. Návrh snížení počtu provozovaných pošt musí ještě schválit vláda, podle Rakušana to bude zřejmě příští týden.

„Slíbil jsem, že starostové budou první, kdo se dozví, která pobočka pošty se u nich bude rušit. A protože dílčí informace unikají do médií, požádal jsem poštu, aby tuto informaci starostům sdělila už dnes,“ uvedl Rakušan. Starostové dostanou zprávu do datové schránky. V pondělí pak pošta na tiskové konferenci detailně popíše, jak se výběr rušených poboček uskutečnil.

Podle Rakušana budou zástupci České pošty mluvit s každým starostou, jehož města nebo obce se rušení poboček týká. Pokud narazí na okolnosti, které při rozhodování a uzavření pobočky nebyly známé, mohou rozhodnutí přehodnotit, sdělil ministr. „Např. pokud město má v nějakém území rozsáhlé rozvojové plány. Předpokládám ale, že půjde o výjimečné případy,“ dodal.

Podle informací MF DNES je mezi kandidáty na ukončení provozu třeba i přepážka ve svitavském Lačnově.

Podle mluvčího České pošty Matyáše Vitíka podnik zatím nebude komentovat jednotlivá místa, kterých by se mohla restrukturalizace dotknout. „Čekáme na vypořádání připomínek Českého telekomunikačního úřadu do té doby, než budou jasné nové parametry, seznam nebudeme zveřejňovat. Tedy nemůžu komentovat jednotlivé obce,“ uvedl v odpovědi pro MF DNES a obdobně se vyjádřil i k tabulce zveřejněné Seznamem.

Nervozita mezi pošťáky. Prosakují první adresy, kde pobočky pošty končí

Na seznam rušených pošt netrpělivě čekají starostové a hejtmani po celé republice. Podle ČTÚ je minimální počet poboček stanovený na 3 200 tak, aby byly pro každého obyvatele nejdále dva kilometry od jeho bydliště vzdušnou čarou. Nově by se podle návrhu telekomunikačního úřadu počet poboček měl snížit na 2 900 a vzdálenost naopak zvýšit na tři kilometry.

Počty uzavřených pošt v krajích

Hlavní město Praha 35

Jihočeský 18

Jihomoravský 22

Karlovarský 13

Královéhradecký 16

Liberecký 12

Moravskoslezský 56

Olomoucký 20

Pardubický 14

Plzeňský 22

Středočeský 24

Ústecký 27

Vysočina 8

Zlínský 13

Česká pošta v souvislosti se snižováním počtu poboček rozdá výpovědi zhruba 1 600 zaměstnanců. Další z 2 269 rušených míst jsou neobsazená. Na pracovněprávní stránku podávání výpovědí a dodržování stanovených kritérií propouštění budou dohlížet odboráři České pošty.

Rakušan si odpoledne na únik informací kolem rušení poboček postěžoval. „Pošta chtěla seznam rušených poboček zveřejnit ve chvíli, kdy to bude schváleno vládou. To mělo být příští týden. Nicméně dnešní únik do médií způsobil změnu našeho postoje,“ řekl Rakušan.

Jak upřesnil, ještě dnes management České pošty rozešle do všech měst a obcí, kterých se rušení poboček České pošty týká, informativní datovou zprávu. Učiní tak proto, že vláda dala starostkám a starostům slib, že budou první, kdo se o rušení poboček v jejich sídlech dozví.

„Příští týden vyrazí management České pošty do terénu a všechny starosty, primátory a hejtmany, kterých se to týká, se situací seznámí a dopodrobna je bude informovat,“ dodal Rakušan.

Jak to bude vypadat po jednotlivých městech?

Tři pobočky mají skončit například v Chrudimi. Starosta František Pilný (ANO) považuje návrh za „nehoráznost“. Zatím neví, kterých poboček se to bude týkat, ale snížení ze čtyř na jednu je podle něj neudržitelné.

„I kdyby zůstala hlavní pošta na Resselově náměstí, nemůže to zvládnout, už teď se tam ve špičce tvoří dlouhé fronty. Další pošta na sídlišti U Stadionu má spádovost asi 8 000 obyvatel, pobočka Na Šancích 5 000 obyvatel a v Medlešicích 1 000 lidí. Na hlavní poště by se zdvojnásobil počet zákazníků, to je mimo její možnosti,“ řekl Pilný.

Také podle primátorky Karlových Varů Andrey Pfeffer Ferklové (ANO) je návrh na zrušení čtyř z osmi poboček ve městě nehorázný. „To je prostě moc. Jsme město starších obyvatel a navíc položené v kopcích. Není tak jednoduché pro starší lidi si dojít nebo dojet třeba na kole na poštu. Chápu, že se s Českou poštou musí něco udělat, ale ne takto,“ uvedla primátorka.

Pokud by podle ní přišla pošta s plánem dřív, bylo by možné jednat, například najít levnější řešení pronájmů prostor nebo přizpůsobit linky MHD tak, aby vozily občany na zbývající pobočky.

S radnicí Hradce Králové podle vedení města pošta nejednala. „Zatím víme jen z médií, že těchto rušených poboček má být sedm, což je polovina všech hradeckých pošt. Zcela jistě to bude znamenat pro řadu obyvatel našeho města komplikaci, především pro starší generaci. Jakmile budeme mít k dispozici seznam konkrétních pošt, pokusíme se vyvolat jednání s Českou poštou či ministerstvem,“ řekla primátorka Pavlína Springerová (Hradecký demokratický klub).

V Jihlavě by se měly zrušit dvě pobočky ze šesti. „Víme o tom jen přes novináře,“ řekl ve čtvrtek radní David Beke (ODS). „Dokud bude nutnost využívat služeb České pošty, musí její pobočky zůstat v dosahu i hůře se pohybujícím občanům. Pokud by mělo jít jen o tupé škrty, budeme striktně proti,“ uvedl. Také představitelé Brna, Liberce nebo Ostravy ČTK sdělili, že zatím mají informace jen z médií.

Rušením poboček chce pošta snížit ztrátu. Ta za loňský rok dosahuje 1,5 miliardy korun. Pokud by nepřijala úsporná opatření, skončila by letos v insolvenci.

Zrušení poboček je jedním z prvních kroků chystané transformace České pošty. Během dvou let by se měla rozdělit na státní podnik provozující pobočky, které poskytují základní poštovní a finanční služby, a komerční akciovou společnost nabízející balíkové a logistické služby. Celý proces má být hotový v roce 2025 a vyjde na víc než osm miliard Kč.

8. března 2023

Autoři: , ,
  • Nejčtenější

Zákazníci zboží házejí na podlahu. Americký řetězec stahuje LGBT produkty

Výhrůžky ze strany zákazníků přiměly prodejny řetězce Target v USA stáhnout některé výrobky z každoroční kolekce zboží...

Zlevněte, nebo nestavíte. Ministru Kupkovi došla trpělivost s cenami na železnici

Kilometr železniční trati pořizuje Česko dráž než kilometr dálnice. Zatímco na stavbě silnic se státu dlouhodobě daří...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dnešní padesátníci půjdou do důchodu později, ukázal interní dokument MPSV

Komu je 57 a méně, musí počítat s tím, že i on nakonec půjde do důchodu později. Například ročníky 1969 až 1971 mají...

Británie je opět otevřena. Provoz všech letišť se vrátil do normálu

Kvůli selhání elektronických bran, které urychlují pasové kontroly, se v sobotu na britských letištích tvořily dlouhé...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Čína poprvé nasadila na komerční let stroj C919, překonala „košilové ponížení“

V Číně uskutečnil svůj první komerční let nový dopravní letoun čínské výroby C919. Na lince China Eastern Airlines...

Priske exkluzivně. O titulu, datech, jazykové bariéře i manželce v Iráku

Premium Když se zadívá na velké esko ve sparťanském znaku, vrátí se na chvíli do dětství. „Nevím, jak vy, ale já jako kluk...

Pád „letadla“ za 2,3 miliardy. Podvodem vylákali peníze i ze známých sportovců

Premium Klientům slibovali zisk třicet procent. Místo toho nakupovali luxusní auta, zlaté cihly a nemovitosti. Společnost JO...

VELKÝ TEST ELEKTROKOL 2023: Horská kola s pevným rámem

Premium Hardtaily, tedy modely elektrokol s přední odpruženou vidlicí, mají výsadní postavení jako skutečný univerzál. Stále...

Stejný důchod pro oba manžele bude na přání, stoupne rodičům s nižšími příjmy

Premium Rozdíl mezi průměrným důchodem mužů a žen činil letos v prvním čtvrtletí přes 2 400 korun, o tisícovku víc než před...

Vládu za úsporný balíček cupují ministerstva, instituce, odbory i opozice

Ministerstva, kraje, profesní komory, nevládní organizace a další instituce žádají úpravy vládního úsporného balíčku....

Singapur, Čína, Turecko, Indie a Česko. Pět zemí světa rekordně nakupuje zlato

České zvýšilo v prvním čtvrtletí své zlaté rezervy o 1,54 tuny na 13,5 tuny, uvedla organizace Světová rada pro zlato...

Celá novela o sdílení energie se do ledna nestihne, řekl poradce premiéra

Trh čeká na schválení novely zákona o komunitní energetice, která by do českého právního řádu zavedla možnost sdílení...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Chystá se novinka, kdo spoří v penzijku, odečte z daní až 48 tisíc

Důchody mají být pro budoucí penzisty nižší. Populace stárne a průběžný důchodový systém, do něhož přispívají současní...

Sharon Stone se v 65 letech ukázala v plavkách. Sklízí obdiv i kritiku

Sharon Stone oslavila v březnu pětašedesáté narozeniny. Hollywoodská hvězda je pyšná na svou postavu a na Instagramu se...

Svěste džíny na půl žerdi. Do módy se vrací trend ze začátku milénia

Většina z nás je nejspíš ráda, že móda z let 2006 až 2012 zmizela z pultů. Bokové džíny, baleríny, chokery a průhledné...

Podle právníka musel Ondřej s článkem v bulváru souhlasit, říká Kuchařová

PR zastoupení Taťány Kuchařové poskytlo redakci iDNES.cz stanovisko nezávislého právníka. Podle toho musel dát Ondřej...

Podávám na Taťánu Kuchařovou žalobu za pomluvu, oznámil Brzobohatý

Ondřej Gregor Brzobohatý (40) oznámil, že se rozhodl podat žalobu za pomluvu na svou exmanželku Taťánu Kuchařovou (35)....