Pošta nabízí nevýhodné podmínky, tvrdí někteří starostové

  17:47aktualizováno  17:47
Plán České pošty, aby některé rušené poštovní pobočky převzaly obce, budí u starostů rozporuplné reakce. Pošta prý nabízí převzetí poboček jen některým obcím a navíc za často nepřijatelných podmínek. To státní podnik odmítá. Jeho mluvčí navíc tvrdí, že díky novým provozovatelů dojde ke zlepšení služeb.

Česká pošta má v Česku aktuálně 3359 poboček. | foto:  Dan Materna, MAFRA

O zavírání nejmenších poboček uvažuje Česká pošta už několik let. Podle dnešních Hospodářských novin se firma chce zbavit i části zaměstnanců, z udávaných více než 34 tisíc by mělo odejít 1500 až 2000 lidí.

Redukce dosavadní sítě vlastních poboček má prý přinést zlepšení služeb, ne jejich zhoršení. "Cílem je férové nastavení poštovní sítě tak, aby odpovídala požadavkům současné doby. Současné nastavení sítě prakticky odpovídá poštovní síti z poloviny 19. století," řekla mluvčí České pošty Marta Selicharová.

Česká pošta si chce nechat jen větší pobočky a v malých obcích chce nabídnout provozování pošty formou frančízy - pod stejnou značkou by ji provozovala třetí strana, ideálně obecní úřad nebo místní živnostníci. Kolika poboček se změny dotknou, zatím nekonkretizovala, prý ale půjde "o stovky".

True

První obec, která si nezvyklý model vyzkoušela, byl Boží Dar na Karlovarsku. Pošta tam před rokem ve spolupráci s radnicí otevřela takzvanou poštovnu. Její provoz zajišťuje městské infocentrum a jeho zaměstnanci. Starosta Jan Horník si spolupráci spíš pochvaluje. Pozitivní je prý hlavně fakt, že poštovna má otvírací dobu po sedm dní v týdnu od 8:00 do 18:00, zatímco stará pošta prý byla otevřená jen tři hodiny denně.

Poštovní úřad skončil vloni v létě i v Boharyni na Hradecku, která má asi 500 obyvatel. Do obce každý den dopoledne dojíždí poštovní doručovatel, u nějž si lidé mohou základní služby vyřídit. Na obecním úřadě je také výdejní místo pro vydávání zásilek, které je otevřeno každý pracovní den vždy jednu hodinu. "Obecní úřad to zajišťuje na základě smlouvy s poštou. Z občanů si nikdo na nový systém zatím nestěžoval," řekla pracovnice obecního úřadu.

Pošta ovšem vyjednává s obcemi separátně a někteří starostové si stěžují, že jim v poslední době nabídla naprosto nepřijatelné podmínky. "Loni nám navrhli nějaké možnosti, my jsme na to nepřistoupili," řekl starosta Štětkovic na Příbramsku Josef Kunc.

Navrhované přenesení služeb na obecní úřad podle něj není myslitelné, pracuje tam pouze účetní, která už nyní těžko stíhá celou agendu. "Peníze na to nemáme, nemůžeme nikoho zaplatit. Když to zruší, tak to zruší, to se nedá nic dělat. Budou tady mobilní svozy pošty," dodal starosta obce s 312 obyvateli.

True

Nejvíc se zlobí starostové ze Sdružení místních samospráv, které čítá přes 1000 obcí a měst. Česká pošta se prý zatím oficiálně baví jen se Svazem měst a obcí, což je jiná organizace, a jim ani převzetí poštovních služeb nenabízí.

"Provoz bychom klidně převzali, spojili ho s podatelnou a Czech pointem, ale nikdo nám to ani nenabídl. Navíc bychom museli přijmout jednoho člověka navíc," řekl starosta tisícového Háje u Duchcova na Teplicku Karel Drašner.Tam, kde Česká pošta s obcemi jedná, nabízí prý velmi nevýhodné podmínky."Povinností přenášejí hodně a přitom mají velké sankce v řádu desetitisíců i milionu, ty smlouvy jsou naprosto nepřijatelné," řekl Drašner.

Česká pošta tvrzení o nevýhodnosti nabídek popírá. "Česká pošta za poskytované služby vyplácí partnerovi odměnu. Ta má dvě složky - paušální, která vychází z rozsahu hodin poskytovaných jako služba veřejnosti a variabilní, která se odvíjí od počtu transakcí. Kdyby byly podmínky nevýhodné, pošta ke spolupráci nikoho nezíská. Realita však svědčí o opaku. Výdejních míst už existuje 38," prohlásila mluvčí České pošty Marta Selicharová.

Autor:

Nejčtenější

Propuštění zaměstnanci Deutsche Bank se míjeli s krejčími obleků pro své šéfy

Krejčí Alex Riley, vlevo, a Ian Fielding-Calcutt nesou kufry mimo budovu...

Největší německá investiční banka Deutsche Bank zahájila ohlášenou restrukturalizaci, v rámci které propustí celkem 18...

Slovenský Volkswagen požádal zaměstnance, aby vrátili část odměn

Ilustrační snímek

Bývalí zaměstnanci slovenské divize německého Volkswagenu musí automobilce vrátit část odměn vyplacených za loňský rok....

První třídou s jízdenkou do druhé. Když je vlak plný, sedne si tam každý

Ilustrační snímek

Pokud cestujete s Českými drahami druhou třídou a vlak je přeplněný, může se stát, že vás průvodčí pustí si sednout,...

Vládě prošel daňový balíček, který zdraží cigarety, alkohol i topení

Místopředsedkyně vlády a ministryně financí Alena Schillerová ve Sněmovně při...

Daňový balíček, který zdraží například tvrdý alkohol, cigarety, ale i topení plynem, a víc zdaní i hazard, prošel ve...

Zima přichází z Německa. Nepomáhá ani Trumpova obchodní válka

Německá kancléřka Angela Merkelová

Je to trochu schizofrenní situace. Zatímco poslední „tvrdá“ statistická data z klíčových evropských ekonomik nejsou...

Další z rubriky

Bankovní umělá inteligence hodnotí lidi i podle toho, jaký mají mobil

Ilustrační snímek

Odložených plateb a nákupů na splátky po internetu přibývá a spolu s tím rostou nároky na ověřování klientů v reálném...

Těžbu lithia prozkoumá ČEZ, poskytne EMH půjčku 2 miliony eur

Ilustrační snímek

Energetická skupina ČEZ, kterou ze 70 procent vlastní stát, prozkoumá možnosti těžby lithia u Cínovce v Krušných...

Realitní transakce vzrostly o 69 procent, nejvíc v ČR investují Korejci

Stavba budovy Main Point v Praze na Pankráci.

Objem realitních transakcí v Česku v prvním pololetí meziročně vzrostl o 69 procent na 1,74 miliardy eur (44,5 miliardy...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz