Zeman bude na známce v saku, Havlův rolák se už opakovat nesmí

  13:22aktualizováno  13:22
Česká pošta musí vyřešit, kdo po smrti výtvarníka Oldřicha Kulhánka ztvární portrét nového prezidenta na tradiční poštovní známku. Možná to bude grafik, který podle Kulhánkovy kresby ryl už desku pro Klausovu známku. Jisté je však to, že Zeman na ní bude v obleku.

Oldřich Kulhánek kreslil portrét Václava Klause z jeho oficiální fotky. Z té bude vycházet i Kulhánkův nástupce. | foto: koláž iDNES.cz

Experiment s rolákem a rozcuchanými vlasy, který na známku na přání exprezidenta Havla prosazoval grafik Josef Herčík, už pošta totiž opakovat nechce. "Havlovi se Herčíkovo zpracování neoficiální fotky líbilo, ale pak zasáhla prezidentova kancelář a vše se muselo rychle měnit, aby měl prezidentův portrét všechny oficiální náležitosti," popisuje zákulisí výroby známky prvního prezidenta České republiky ředitel odboru známkové tvorby České pošty Břetislav Janík.

Poštovní známku s Václavem Havlem v roláku a rozcuchanými vlasy prosazoval

Známku s Václavem Havlem ve svetru (sám Havel mluvil o tom, že chce být v roláku) a rozcuchanými vlasy prosazoval grafik Josef Herčík...

Nakonec měl ale prezidentův portrét všechny oficiální náležitosti.

...nakonec měl ale prezidentův portrét všechny oficiální náležitosti.

Od té doby už pošta vždy raději čeká na oficiální fotografii prezidenta z Hradu a teprve pak začne zpracovávat návrh nové prezidentské známky.

Schválenou oficiální fotografii dostane do ruky nejprve výtvarník, který z ní namaluje portrét. Ten putuje opět na Hrad ke schválení, poté z něj rytec dělá takzvanou rozkresbu, kdy tónovanou kresbu převede na jednotlivé linky ve velikosti šestinásobku poštovní známky. Rozkresba jde znovu ke schválení, a když projde, začne ji rytec vyrývat do ocelové desky.

Zeman může být ve schránkách už v květnu

Pokud by Zemanův tým dodal poště oficiální snímek nového prezidenta krátce po jeho inauguraci (8. března) a následně by byl spokojen s dalším zpracováním, mohly by být nové známky v prodeji ke konci května. "Pokud jde vše hladce, trvá příprava kresby a tisku zhruba čtyři týdny, další tři až čtyři týdny trvá distribuce známek do pošt. Jednotný prodej může být zahájen až v okamžiku, kdy je známka k dispozici na všech poštovních úřadech," říká Janík.

Prezidenti na známkách

Prezidenti se vyobrazují na tuzemských známkách tradičně od roku 1918. Jediný, kdo v historii Česka vlastní známku neměl, byl protektorátní prezident Emil Hácha.

Nejrychleji měl po své inauguraci známku v oběhu Václav Havel (9 dnů po zvolení). Jeho nástupce si naopak na svou známku počkal. Václavu Klausovi se zpracování jeho známky nelíbilo, a tak byla po několika opravách v prodeji až téměř po pěti měsících.

Podle jeho odhadu připraví pošta na první vydání zhruba dva miliony kusů, které bude tisknout pražská Poštovní tiskárna cenin. Při normální edici známek, které nemusí být v prodeji na každé poště, tiskne ČP zhruba milion známek. Dvojnásobný náklad prezidentských známek jí však žádné příjmy od státu nepřinese. "Na výrobu návrhů známek i jejich tisk si musíme vydělat ze svých služeb," vysvětluje Janík.

Podle něj by také bylo nejlepší, kdyby nová známka neměla vyobrazenou konkrétní sumu, ale jen písmeno A, které platí pro obyčejná psaní zasílaná po Česku. Dalo by se tak předejít tomu, aby při změně ceníku (zlevnění či zdražení) musely být vyráběny nové známky. Částka na známce by se nemusela předělávat ani v případě, pokud by Česko v budoucnosti přijalo euro.

Kdo vyrobí návrh nové známky, zatím jasné není. Česká pošta počítala s tím, že se obrátí na renomovaného výtvarníka Oldřicha Kulhánka, který však v pondělí zemřel (o jeho náhlé smrti čtěte více zde). Na koho se obrátí nyní, jasné není. Bude o tom rozhodovat výtvarná komise. Jako jedna z možných variant se však podle Janíka nabízí ta, že se pošta obrátí na grafika Miloše Ondráčka, který před deseti lety vyrýval podle Kulhánkova návrhu obraz Václava Klause.

Nejčtenější

Čech vyhrál v loterii Eurojackpot 1,4 miliardy, k výhře už se přihlásil

Ilustrační snímek

V evropské loterii Eurojackpot v pátek vyhrál sázející z České republiky 1 411 860 488 korun. Je to druhá nejvyšší...

Podnikatelský „zázrak“ socialismu. Za úspěchem JZD Slušovice stála StB

JZD Slušovice - socialistický zázrak 80. let

Fenomén, socialistický zázrak – tak se o třítisícových Slušovicích obvykle mluví. Legenda praví, že JZD Slušovice byl...

Obchod s vyřazeným zbožím skupuje věci, které nechtějí ani některé řetězce

ilustrační snímek

Skleničky, hrnečky, brýle, baterie, džíny, sekačky na trávu, sponky do vlasů nebo krém na ruce, to je jen zlomek toho,...

Zemřel Štěpán Popovič, uznávaný manažer, který pomohl Petru Kellnerovi

Předseda představenstva a generální ředitel AGC Flat Glass Czech Štěpán Popovič

Ve věku 73 let zemřel Štěpán Popovič, nejvýraznější polistopadový manažer, který působil na severu Čech, a jeden z...

Jak vyvést stamiliony z dopravního podniku? Plán vznikal už v roce 2016

Bývalý ředitel DPMLJ Luboš Wejnar, jehož v roce 2017 spolu s Pavlem Šulcem...

MF DNES rozplétá složitou korupční síť, kdy se lidé napojení na firmu BusLine pokoušeli vytunelovat a zničit liberecký...

Další z rubriky

Sklo je v módě, sklárny nestíhají vyrábět obaly na nápoje a potraviny

Sklárna O-I Czech Republic v Dubí

Potravináři a nápojáři soutěží o volné kapacity na výrobu obalového skla. Kvůli vysokému zájmu v posledních letech...

Česká pojišťovna mění generálního ředitele, od září ji povede Roman Juráš

Generálním ředitelem a předsedou představenstva České pojišťovny bude od 1....

Generálním ředitelem a předsedou představenstva České pojišťovny bude od letošního 1. září Roman Juráš. Vedení...

Tlak na Huawei zatím nechává Čechy chladnými. Firmě v ČR rostou tržby

Ilustrační snímek

Mobilům Huawei se v Česku zatím daří, v prvním čtvrtletí letošního roku se jejich prodej zvýšil o 40 procent. Loni se...

Najdete na iDNES.cz