Rozpočet byl sestaven tak, aby deficit nepřesáhl 170 miliard korun. Schodek je podle ministra financí Eduarda Janoty nutné držet na uzdě mimo jiné i kvůli plánovanému přijetí eura.
"Doufám a věřím, že rozpočet pustíte do druhého čtení. Když ne, nastane rozpočtové provizorium a jedna z prvních věcí, kterou si pan premiér Fischer bude moci vyškrtnout ze svých priorit, je snaha zrychlit čerpání peněz z evropských fondů," apeloval na poslance Janota.
Ti ho vyslyšeli, ze 155 přítomných poslanců pro něj zvedlo ruku 125.
Rozpočet tak nyní poputuje na stůl jednotlivým výborům. Poslanci pak budou o peníze ze schváleného balíku peněz určeného k utrácení bojovat už jen v rámci jednotlivých kapitol.
Sociální demokraté budou usilovat o to, aby se valorizovaly důchody, nesnižovaly se platy státních zaměstnanců a provozovatelé sociálních služeb dostali navíc tři miliardy korun.
Vyrovnat platy učitelům, zdravotníkům, hasičům, policistům či státním úředníkům chtějí také lidovci a také oni chtějí prosadit více peněz na provoz domovů důchodců. Navíc se jim nelíbí, aby se snižoval příjem maminek pečujících o malé děti. - čtěte Lidovci chtějí dorovnat mateřskou
K hlasování se poslanci dostali až třetí den
Hlasování o rozpočtu bylo dramatické. Přestože se počítalo s tím, že ho poslanci v prvním kole schválí, protože proti jeho základním parametrům nesouhlasili jen komunisté, prošel návrh až ve třetím jednacím dnu.
Sněmovnou se šíří jazyková tvořivost. Schytal to "hejnec" Rath |
První středeční debata skončila neúspěchem po čtyřech a půl hodinách, druhou ukončily hádky mezi bývalým ministrem práce a sociálních věcí Petrem Nečasem (ODS) a Davidem Rathem (ČSSD) o to, která strana má větší sociální cítění a vymohla v rozpočtu více peněz sociálně potřebným občanům.
Že byla poslanecká debata náročná, doložila ve čtvrtek i ministryně spravedlnosti, které se udělalo nevolno a musel ji ošetřovat lékař.
Ministryně Kovářová při jednání poslanců zkolabovala |