Poslanci schválili úsporný balíček, schodek bude 163 miliard

  8:46aktualizováno  12:56
Poslanci s výjimkou komunistů schválili úsporný balíček ministra financí Eduarda Janoty, který má zpomalit rostoucí zadlužování Česka. Vládě se tak otevřela cesta k sestavení státního rozpočtu na příští rok s deficitem téměř 163 miliard korun. Původně hrozilo, že ve státní kase bude chybět až 230 miliard.

Z návrhu vypadlo zvýšení přídavků na děti, snížení rodinných příspěvků či nová daň pro lidi s vyššími příjmy. Hlavní překážka k přijetí balíčku padla, když se ČSSD vzdala zvýšení podpor v nezaměstnanosti.

Premiér Jan Fischer hned po skončení hlasování uvedl, že posvěcení balíčku bere jako vyjádření podpory své vládě. "Kabinet předloží na jeho základě rozpočet a připraví program až do řádných voleb," řekl Fischer.

ON-LINE Z JEDNÁNÍ SNĚMOVNY NAJDETE ZDE

Schválený schodek je vyšší, než Janota původně navrhoval. Ve své předloze počítal se schodkem kolem 155 miliard. Premiér Jan Fischer však už dříve uvedl, že větší díra ve státní kase je přijatelná, nesmí však přesáhnout 170 miliard. Pokud by se tak stalo, Fischerova vláda by odstoupila.

"Jsme připraveni udělat kompromis, což znamená, že netrváme na naší podmínce... Je to pro nás bolestivé, ale chceme, aby balíček byl schválen co nejvíce hlasy," řekl před hlasováním místopředseda ČSSD Milan Urban.

Místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek řekl, že sociální demokracie nerezignuje na to, z čeho dnes ustoupili, například zvyšování podpor v nezaměstnanosti. Budou se to snažit prosadit ve sněmovně formou novel zákonů.

Komunisté: Na úspory doplatí chudí

Proti úsporám se postavili komunisté, podle kterých se opatření staví proti lidem, kteří jsou na tom špatně. "Stát ušetří, to je pravda, ale máme pocit, že tady došlo pouze ke stříhání ovcí, ale vlci zůstali neostříháni," řekl šéf KSČM Pavel Kováčik.

Místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka řekl, že ČSSD balíček podpoří, i když podle něj nejde o dobrý kompromis. Je prý ale jediný možný, který lze v tuto chvíli schválit.

Sobotka vládu vyzval, aby uvažovala o valorizaci důchodů na příští rok.

Ve Sněmovně nakonec prošly změny z dohody, kterou šéf ČSSD Jiří Paroubek ve čtvrtek potopil. Ruší se vyšší daň pro bohaté a na stejné úrovni se ponechává rodičovský příspěvek, porodné i peníze pro postižené.

Daň z nemovitosti neporoste

Návrh Cyrila Svobody (KDU-ČSL) na mimořádné zdanění hazardu neprošel, stejně jako novela, která rušila změny ve zdravotnickém pojištění.

Sněmovna podpořila i předlohu poslance Ladislava Skopala. Daň z nemovitosti u orné půdy, chmelnic, vinic, zahrad, travních porostů a rybníků s intenzivním chovem ryb zůstane na současné úrovni a nestoupne na navrhovaný dvojnásobek.

Schválené pozměňovací návrhy


- Prošly změny z dohody, kterou Jiří Paroubek včera sabotoval - příjmy fyzických osob nad 145 tisíc měsíčně se nebudou danit 23 procenty (daň měla narůst z 20 %), na druhou stranu se nesníží rodičovský příspěvek, porodné i peníze pro postižené.

- Daň z nemovitosti u orné půdy, chmelnic, vinic, zahrad, travních porostů a rybníků s intenzivním chovem ryb zůstane na současné úrovni a nestoupne na navrhovaný dvojnásobek.

- Okruh nezdanitelného naturálního plnění pro představitele státní moci se rozšíří. Politici, soudci apod. nebudou muset danit například výdaje na leteckou dopravu, stravování, výdaje na ubytování...

Na podobě balíčku se už ve středu předběžně dohodli lídři stran, ve čtvrtek však domluvu potopil šéf ČSSD Jiří Paroubek. - čtěte Strany se nedohodly, Paroubek popřel dohodu

Během čtvrtečního sedmihodinového jednání poslanci ve Sněmovně předložili dvě desítky pozměňovacích návrhů.

KSČM navrhovala například zavedení progresivní daně pro fyzické i právnické osoby, ČSSD pak zachování současné výše rodičovského příspěvku, příspěvku na péči či porodného. Lidovci přišli s návrhem zavedení daně z hazardu.

Poslanci budou nejprve hlasovat o všech změnách jednotlivě, nakonec budou muset schválit celý balíček. ODS už předem avizovala, že pokud by byly přijaty takové pozměňovací návrhy, které povedou ke schodku vyššímu než 170 miliard korun, patrně odejdou při hlasování ze sálu. I komunisté deklarovali, že pokud bude balíček příliš pravicový, nepodpoří ho.

Na stůl se zákonodárcům dostane i návrh na snížení platů představitelů státní moci. Vláda navrhla čtyřprocentní pokles, poslanci ve čtvrtek předložili návrh na dvacetiprocentní snížení. Kromě toho by se nově měly danit i poslanecké náhrady.

Autor:

Nejčtenější

Demagogie, na kterou doplatí všichni, kritizují umělci návrh autorského zákona

Petr Janda

Senát v prosinci schválil návrh změny autorského zákona, podle kterého by za užití hudby už nemusely některé provozovny...

VIDEO: Semafory k WC, pohyby jako robot. Jak to chodí v českém Amazonu

Lidé s vozíky projíždějí labyrintem uliček, kde je v regálech naskladněno 20...

Distribuční centrum Amazonu v Praze působilo dosud spíš jako nedobytný hrad. Jak to uvnitř chodí, se veřejnost...

Nápisy na taškách matou. Výroba papírových škodí víc než těch plastových

V Penny Marketu přestali nabízet jednorázové igelitky, v nabídce mají například...

Řada lidí si raději než igelitku koupí v obchodě tašku z papíru. Od pokladny pak odchází s dobrým pocitem, že jsou...

Topíme svíčkou. Nové bytovky už musí mít téměř nulovou spotřebu energie

ilustrační snímek

Všechny nové budovy s obytnou plochou větší než 350 metrů čtverečních musí mít od prvního ledna téměř nulovou spotřebu...

A nechcete náhodou garáž? Předkupní právo obyvatel domu může brzy skončit

Studenti zde mají garáž pro kola, stejně tak jako podzemní garáž pro auta.

Poslance čeká schvalování novely občanského zákoníku, která má zavést výjimku z předkupního práva pro garážová stání....

Další z rubriky

Vydělávají na státu. Nikdo ale neví, kdo za firmami stojí

Ilustrační snímek

Finanční detektivy trápí, kdo skutečně stojí za firmami, které vyvádějí nelegálně získané peníze do daňových rájů....

Místo na skládku do třídírny. Česko se chystá zatočit s odpady

Třídit plasty a papír není žádná procházka růžovou zahradou

Během příštích patnácti let se má zásadně změnit osud odpadů z domácností. Do jaké míry, závisí na tom, jak důsledně...

Češi rádi sladké, na zdravější nápoje si zvykají jen pomalu

Ilustrační snímek

Stále častěji se na etiketách nejrůznějších výrobků objevují nápisy lákající na produkty bez cukru či nízkokalorické...

Najdete na iDNES.cz