Poslanci schválili úsporný balíček, schodek bude 163 miliard

  8:46aktualizováno  12:56
Poslanci s výjimkou komunistů schválili úsporný balíček ministra financí Eduarda Janoty, který má zpomalit rostoucí zadlužování Česka. Vládě se tak otevřela cesta k sestavení státního rozpočtu na příští rok s deficitem téměř 163 miliard korun. Původně hrozilo, že ve státní kase bude chybět až 230 miliard.

Z návrhu vypadlo zvýšení přídavků na děti, snížení rodinných příspěvků či nová daň pro lidi s vyššími příjmy. Hlavní překážka k přijetí balíčku padla, když se ČSSD vzdala zvýšení podpor v nezaměstnanosti.

Premiér Jan Fischer hned po skončení hlasování uvedl, že posvěcení balíčku bere jako vyjádření podpory své vládě. "Kabinet předloží na jeho základě rozpočet a připraví program až do řádných voleb," řekl Fischer.

ON-LINE Z JEDNÁNÍ SNĚMOVNY NAJDETE ZDE

Schválený schodek je vyšší, než Janota původně navrhoval. Ve své předloze počítal se schodkem kolem 155 miliard. Premiér Jan Fischer však už dříve uvedl, že větší díra ve státní kase je přijatelná, nesmí však přesáhnout 170 miliard. Pokud by se tak stalo, Fischerova vláda by odstoupila.

"Jsme připraveni udělat kompromis, což znamená, že netrváme na naší podmínce... Je to pro nás bolestivé, ale chceme, aby balíček byl schválen co nejvíce hlasy," řekl před hlasováním místopředseda ČSSD Milan Urban.

Místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek řekl, že sociální demokracie nerezignuje na to, z čeho dnes ustoupili, například zvyšování podpor v nezaměstnanosti. Budou se to snažit prosadit ve sněmovně formou novel zákonů.

Komunisté: Na úspory doplatí chudí

Proti úsporám se postavili komunisté, podle kterých se opatření staví proti lidem, kteří jsou na tom špatně. "Stát ušetří, to je pravda, ale máme pocit, že tady došlo pouze ke stříhání ovcí, ale vlci zůstali neostříháni," řekl šéf KSČM Pavel Kováčik.

Místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka řekl, že ČSSD balíček podpoří, i když podle něj nejde o dobrý kompromis. Je prý ale jediný možný, který lze v tuto chvíli schválit.

Sobotka vládu vyzval, aby uvažovala o valorizaci důchodů na příští rok.

Ve Sněmovně nakonec prošly změny z dohody, kterou šéf ČSSD Jiří Paroubek ve čtvrtek potopil. Ruší se vyšší daň pro bohaté a na stejné úrovni se ponechává rodičovský příspěvek, porodné i peníze pro postižené.

Daň z nemovitosti neporoste

Návrh Cyrila Svobody (KDU-ČSL) na mimořádné zdanění hazardu neprošel, stejně jako novela, která rušila změny ve zdravotnickém pojištění.

Sněmovna podpořila i předlohu poslance Ladislava Skopala. Daň z nemovitosti u orné půdy, chmelnic, vinic, zahrad, travních porostů a rybníků s intenzivním chovem ryb zůstane na současné úrovni a nestoupne na navrhovaný dvojnásobek.

Schválené pozměňovací návrhy


- Prošly změny z dohody, kterou Jiří Paroubek včera sabotoval - příjmy fyzických osob nad 145 tisíc měsíčně se nebudou danit 23 procenty (daň měla narůst z 20 %), na druhou stranu se nesníží rodičovský příspěvek, porodné i peníze pro postižené.

- Daň z nemovitosti u orné půdy, chmelnic, vinic, zahrad, travních porostů a rybníků s intenzivním chovem ryb zůstane na současné úrovni a nestoupne na navrhovaný dvojnásobek.

- Okruh nezdanitelného naturálního plnění pro představitele státní moci se rozšíří. Politici, soudci apod. nebudou muset danit například výdaje na leteckou dopravu, stravování, výdaje na ubytování...

Na podobě balíčku se už ve středu předběžně dohodli lídři stran, ve čtvrtek však domluvu potopil šéf ČSSD Jiří Paroubek. - čtěte Strany se nedohodly, Paroubek popřel dohodu

Během čtvrtečního sedmihodinového jednání poslanci ve Sněmovně předložili dvě desítky pozměňovacích návrhů.

KSČM navrhovala například zavedení progresivní daně pro fyzické i právnické osoby, ČSSD pak zachování současné výše rodičovského příspěvku, příspěvku na péči či porodného. Lidovci přišli s návrhem zavedení daně z hazardu.

Poslanci budou nejprve hlasovat o všech změnách jednotlivě, nakonec budou muset schválit celý balíček. ODS už předem avizovala, že pokud by byly přijaty takové pozměňovací návrhy, které povedou ke schodku vyššímu než 170 miliard korun, patrně odejdou při hlasování ze sálu. I komunisté deklarovali, že pokud bude balíček příliš pravicový, nepodpoří ho.

Na stůl se zákonodárcům dostane i návrh na snížení platů představitelů státní moci. Vláda navrhla čtyřprocentní pokles, poslanci ve čtvrtek předložili návrh na dvacetiprocentní snížení. Kromě toho by se nově měly danit i poslanecké náhrady.

Autor:

Nejčtenější

Za Česko zelenější. Vláda připravuje zdanění uhlí a plynu

Ústecké komíny (ilustrační snímek).

Uhlíková daň se blíží, bude se týkat topení uhlím a zemním plynem. V září má vláda dostat na stůl návrh, jak snížit...

Naše platební karta nesmí do peněženky, varuje Apple. Hrozí poškození

V rámci Apple Card můžete mít i platinovou kreditní kartu.

Společnost Apple uvedla tento týden na trh v USA vlastní platební kartu. Zároveň zveřejnila návod, jak o ni pečovat,...

Německo se chystá na recesi. Ochranný val by je stál 50 miliard eur

Kancléřka Angela Merkelová se spolkovým ministrem financí Olafem Scholzem...

Když v roce 2008 udeřila na Německo ekonomická krize, odpověděli v Berlíně zavedením slev na nové auto, pro které se v...

Balík do ruky nedošel? U České pošty narazíte, reklamovat může jen e-shop

ilustrační snímek

Zákazník si v obchodě objedná doručení zboží domů a zaplatí poštovné a balné. Jenže v situaci, kdy mu „balík do ruky“...

Delší než Eiffelova věž. V Evropě přistála největší nákladní loď na světě

MSC Gülsün

V německém Bremerhavenu přistála v pondělí největší kontejnerová loď na světě a dokončila tak svou první cestu z Číny...

Další z rubriky

Za výplatu 112 litrů tuzemáku. Cena alkoholu roste úměrně se mzdou

Alkohol (ilustrační foto)

I když Češi pořád pijí nadprůměrně, spotřeba alkoholu v Česku klesá. Z jedné výplaty si pořídí 112 litrů lahví rumu,...

Amazon zvyšuje mzdy. Řadoví pracovníci budou vydělávat až 175 korun na hodinu

Dobrovízské distribuční centrum Amazonu má rozlohu 95 tisíc čtverečních metrů.

Amazon plánuje od září zvednout mzdy pracovníkům svého logistického centra v Dobrovízi u Prahy, zaměstnanci si polepší...

168 tisíc karosérií ročně. Škoda otevřela v Boleslavi novou lakovnu

Michael Oeljeklaus (uprostřed), člen představenstva společnosti Škoda Auto za...

Automobilka Škoda Auto ve čtvrtek otevřela novou lakovnu v hlavním závodě v Mladé Boleslavi. Práci v ní najde více než...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz