Poslanci kývli na schodek 100 miliard. Projídací rozpočet, říká opozice

  10:10aktualizováno  13:43
Rozpočet státu na příští rok se schodkem 100 miliard korun schválili poslanci. Zatímco podle premiéra a předsedy Bohuslava Sobotky je rozpočet „prorůstový“ a umožní zvýšit platy státních zaměstnanců a penze, podle exministra financí Miroslava Kalouska z TOP 09 je naopak rozpočet „projídací“.

Ministr financí Andrej Babiš a premiér Bohuslav Sobotka v Poslanecké sněmovně. | foto: ČTK

„Doufám, že se ten deficit ještě podaří snížit. Určitě v rámci rezortů jsou výhrady,“ uvedl po schválení rozpočtu ministr financí a šéf ANO Andrej Babiš. „Náš hlavní program bylo nenavyšovat daně, ale lépe je vybrat,“ řekl Babiš. Pro rozpočet hlasovalo 106 ze 183 přítomných poslanců. (jak hlasovali jednotliví poslanci, najdete zde)

Už před hlasováním se koalice dohodla, že nepřidá miliardu na sport ani stamiliony navíc na filmové pobídky. Prošel návrh na přesun 450 milionů korun v kapitole ministerstva práce a sociálních věcí na sociální pracovníky a na investice v sociálních službách.

„Je to první rozpočet nové vlády, který podpoří hospodářský růst a umožní realizovat vládní priority,“ řekl Sobotka. Zdůraznil, že rozpočet umožní, aby státní zaměstnanci dostali přidáno 3,5 procenta, důchodci v průměru 200 korun měsíčně a aby byly peníze na to, že se od ledna sníží DPH na léky, knihy a nenahraditelnou dětskou výživu.

Exministr financí Miroslav Kalousek z TOP 09 upozornil na to, že sama vláda v dokumentaci ke státnímu rozpočtu píše, že veřejné rozpočty se od roku 2009 každý rok zlepšovaly až do roku 2014, kdy došlo ke zhoršení. A zlobil se nad tím, že média už snad mají zakázáno psát pravdu, když tuto prokazatelnou věc nenapíší. „Je to projídací rozpočet. Nemyslí na budoucnost, ale na okamžitý efekt pro vládu a její členy“ shrnul Kalousek svůj odmítavý názor na Babišův a Sobotkův rozpočet.

Předseda ODS Petr Fiala vyjmenoval šest důvodů, proč jeho strana rozpočet nepodporuje. „Klesají peníze na investice, klesají peníze na vědu a výzkum, rostou výdaje na provoz ministerstev, roste počet úředníků, mandatorní výdaje státu jsou na historicky nejvyšší úrovni a vše, co stát vybere na daních, vláda rozdá místo toho, aby podporovala aktivní občany,“ řekl Fiala.

Bělobrádek: Nejsem spokojen s penězi na vědu, ale je to kompromis

Vicepremiér pro vědu a výzkum Pavel Bělobrádek z KDU-ČSL poslancům ve Sńěmovně řekl, že on také není zcela spokojen s rozpočtem na vědu a výzkum, ale dohodu vládních stran o rozpočtu bere jako koaliční kompromis.

Na vědu a výzkum je, jak řekl, v rozpočtu 26,9 miliady korun rozdělených v jedenácti různých kapitolách, což ja, jak řekl, o 300 milionů korun více, než loni. „Já ale ministr nejsem, a tak ani žádnou vlastní rozpočtovou kapitolu nemá,“ upozornil Bělobrádek.

„Nemůžeme očekávat, že rozpočet na rok 2015 pomůže České republice k vyššímu ekonomickému výkonu,“ kritizoval vládní návrh předseda komunistů Vojtěch Filip. Vytkl vládě absenci zákona o majetkových přiznáních. „Ano, ztratili jsme trošku času, jestli jít cestou finanční, nebo soudní, ale ten zákon už je připraven,“ opáčil mu ministr financí Babiš.

Koaliční rada se ještě před jednáním o rozpočtu dohodla, že podpoří jen několik pozměňovacích návrhů na přesuny peněz uvnitř rozpočtu. Dva nejvýznamnější z nich přesunují celkem 450 milionů korun uvnitř rozpočtu Ministerstva práce a sociálních věcí. Předseda klubu ČSSD Roman Sklenák obhájil návrh na přesun 250 milionů korun na nové sociální pracovníky v obcích. Shoda koaličních špiček je i na návrhu Víta Kaňkovského z KDU-ČSL, který chce přesunout 200 milionů z dávek státní sociální podpory na investice v sociálních službách.

Koalice se neshodla na podpoře přesunu miliardy korun na podporu sportu, což si přála ČSSD. A návrh přidat peníze sportu pak poslanci také odmítli. „Není to tak, že bychom nechtěli podporovat sport, ale bylo to velice narychlo,“ vysvětloval poslanec ANO, člen rozpočtového výboru Jan Volný.

Podporu nezískal návrh Babišovy kolegyně ANO, místopředsedkyně Sněmovny Jaroslavy Jermanové, aby ministerstvo kultury dostalo o 300 milionů korun více pro Státní fond kinematografie na podporu filmových pobídek. Babiš se postavil proti tomu.

Prošlo naopak přidání šesti milionů korun na přípravu pořízení nového sídla Nejvyššího kontrolního úřadu. A 1,7 milionu korun navíc dostal Český svaz bojovníků pro svobodu.

Vy se toho ministra financí bojíte, utahoval si z Hermana Stanjura

„Nikdo ve světě neví, kdo je Kalousek, Babiš a už vůbec ne, kdo je Herman, ale všichni vědí, co je Pražské jaro,“ přimlouval se při jednání o rozpočtu Kalousek ve Sněmovně za to, aby dostalo ministerstvo kultury, které vede ministr za KDU-ČSL Daniel Herman, přes 44 milionů na sedm hudebních festivalů, z toho sedmnáct milionů právě pro Pražské jaro. To navrhl jak rozpočtový výbor, tak poslanec ČSSD František Adámek.

Herman řekl, že dobře ví, jak má Kalousek rád kulturní akce, ale k samotnému požadavku exministra financí se postavil vlažně. Šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura se ministrovi kvůli tomu vysmíval, že nestojí o peníze pro festivaly. „To je novinka jednání o rozpočtu, ministr nestojí o peníze, které mu nabízejí. Vy se toho ministra financí opravdu bojíte,“ utahoval si z Hermana Stanjura.

Návrh přidat peníze ministerstvu kultury na hudební festivaly nakonec neprošel. Z vládních poslanců si pro to přes nesouhlas ministra financí troufli hlasovat jen dva sociální demokraté.

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Škodovka rozdává tučné bonusy. Každý zaměstnanec dostane k výplatě 65 tisíc

Ilustrační snímek

Přes třicet tisíc kmenových zaměstnanců společnosti Škoda Auto dostane k výplatě za duben bonus 65 tisíc korun....

Z práce o půlhodiny dřív. Budeme pracovat méně, shodují se politici

Bankéři Goldman Sachs už kravatu do práce už striktně nosit nemusí.

Dobrá zpráva pro zaměstnance: politici ostatních velkých stran jsou ochotni bavit se o nápadu ČSSD zkrátit Čechům...

Už žádné inzeráty. Aplikace Letgo v Česku koncem března končí

Ilustrační snímek

Pokud jste v posledních dnech chtěli cokoliv prodat přes aplikaci Letgo, měli jste smůlu. Bezplatná platforma pro...

Slavná Íránka nenosila hidžáb, firma Nike jí ho přimalovala a sklízí kritiku

Íránská matematička Maryam Mirzakhaniová

Íránská matematička Maryam Mirzakhani si po celý život, který prožila v zahraničí, demonstrativně nevzala na hlavu...

Nenechte se podvést a koření kupujte vcelku, radí expertka na potraviny

Stres u zvířat snižuje kvalitu masa, říká auditorka bezpečnosti potravin Leona...

Nejen med a víno, často se se šidí také koření a ryby. „Podvádí se hlavně u mletého koření,“ říká auditorka bezpečnosti...

Další z rubriky

Drahota žene Čechy do nájmu, ve městech je ale tvrdá konkurence

Ilustrační snímek

Přísnější hypotéky a drahé byty způsobily, že se mnohým Čechům vzdaluje sen o vlastním bydlení. Volí proto nájemní...

Tajemná pohlednice od tety z Ameriky. K příbuzným do Třince putovala 48 let

Pohlednice z USA

Na redakci iDNES.cz se obrátila čtenářka s poněkud kuriózním případem. Její matce přišla od tety z amerického...

„Zdravějším“ verzím sladkých nápojů se daří, prodávají se čím dál víc

Ilustrační snímek

Většina vypitých limonád je sladkých, prodeje jejich nízkokalorických verzí ale rostou mnohem rychleji. Trendem jsou i...

Najdete na iDNES.cz