Věk odchodu do penze poroste k 70 letům. Stávka odborů to neodvrátila

  17:16aktualizováno  17:16
Dnešní třicátníci půjdou do penze, až jim bude 66 let a více. Mladší ještě později. Vládní poslanci přehlasovali veto Senátu a schválili první část důchodové reformy. Zvyšovat se bude nejen věk odchodu do penze, ale mírně si polepší lidé, kteří měli před penzí vyšší příjmy. To politikům nařídil Ústavní soud.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: AP

U mužů se bude i nadále zvyšovat věk pro odchod do penze o dva měsíce ročně, ale u žen narozených od roku 1956 se zrychlí zvyšování hranice pro odchod do penze o čtyři měsíce ročně. Věk pro odchod do důchodu se u mužů a žen sjednotí v roce 2041. To půjdou do penze lidé narození v roce 1975.

Změna, pro kterou hlasovalo 105 poslanců - výhradně z řad vládní koalice, se nelíbí levicové opozici ani odborům. Způsob, jak se má zvyšovat věk odchodu do důchodu, byl jedním z důvodů celodenní stávky odborů v dopravě. Premiér Petr Nečas ale na stávku reagoval slovy, že vláda od reforem neustoupí.

Drábek: Je to nutné kvůli dlouhodobé důchodové stabilitě

"Věřím, že uděláte vstřícný krok, aby se našel širší konsenzus, který by přetrval déle než jedno volební období," apeloval marně na poslance místopředseda ČSSD a Senátu Zdeněk Škromach. "Z hlediska dlouhodobé stability důchodového systému by to bylo nezodpovědné," opáčil ministr práce Jaromír Drábek.

Úterní dění v Poslanecké sněmovně jsme sledovali v podrobné ON-LINE reportáži.

Původně první fáze důchodové reformy reagovala pouze na verdikt Ústavního soudu, který nařídil, aby byly při výpočtu důchodu více zohledněny předchozí příjmy. Při výpočtu budoucího důchodu si tak polepší zhruba pětina lidí s nejvyššími příjmy, 70 procent lidí si mírně pohorší a deset procent lidí s dosud nejhoršími příjmy zůstane na svém.

"Od 30. září musí platit nový vzorec pro výpočet důchodu, tak nám to určil Ústavní soud," připomíná ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek z TOP 09. Poslanci zároveň kývli na to, že napříště se důchody budou zvyšovat automaticky - podle předem daného vzorce. Zvyšování důchodu už nebude moci ovlivnit vláda. Změnu pravidel ještě musí potvrdit prezident Václav Klaus.

Koalici ještě čeká zásadní hlasování o dobrovolném spoření ve fondech

Druhá, klíčová část důchodové reformy, jak ji nachystala Nečasova vláda, počítá s tím, že by si lidé na část své budoucí penze mohli dobrovolně spořit v penzijních fondech. Pokud by se pro to rozhodli, snížily by se jim dosavadní odvody na sociální pojištění z 28 procent o tři procenta. Tyto peníze by lidé vložili do fondu, zároveň by ale museli přidat další dvě procenta ze svého.

Na část penze si tak lidé budou moci spořit "sami pro sebe", ale zároveň se jim sníží důchod, který dostanou od státu. To je ostatně důvodem celé důchodové reformy. Stát chce na soukromé fondy přenést částečně vyplácení důchodů, protože ve společnosti postupně přibývá starších lidí, a pokud by stát nijak nezměnil pravidla, neměl by v budoucnu dost peněz na penze pro všechny ve stejné výši jako dosud.

Nejčtenější

V žebříčku aerolinek České aerolinie propadly

Letadlo ČSA Boeing 737 - 500 míří z Prahy do Ostravy, kde dostane nový lak.

Na žebříčku společnosti AirHelp se České aerolinie umístily na 59. místě ze 72 hodnocených aerolinek. Jako nejlepší se...

Boeingy nikdo nechce. Do firmy nepřišla objednávka ani na jeden typ letadla

Boeing 737 MAX 8

Špatné časy Boeingu pokračují. Poté co si v březnu nikdo neobjednal problémový letoun 737 Max, výrobce letecké techniky...

Z Prahy do Brna autem na baterky. Jedno nabití elektrickému golfu nestačilo

Volkswagen e-Golf

Budoucnost automobilismu? Zatím ne. MF DNES zkoušela, jak se žije s elektrickým golfem. Ve městě funguje obstojně, ale...

Vlak jako metro. Na pražské letiště se pojede o 10 minut rychleji

Vizualizace části úseku vlaku na ruzyňské letiště - Masarykovo nádraží v Praze.

Vlakem nebo metrem na pražské letiště? Zatímco Pražáci by raději pro chybějící spojení do centra města preferovali...

Cibule z konce světa. České řetězce ji vozí 18 000 km z Nového Zélandu

Cibule z konce světa. Řetězce nakupují zeleninu až na Novém Zélandu.

Cibule z Řecka, Egypta, ale i z Nového Zélandu, nejvzdálenější země na planetě od České republiky. Tuzemské řetězce...

Další z rubriky

Výdaje na varroázu rostou, loni dosáhly 30 milionů. Včely ale umírají dál

Včela medonosná (28. února 2019)

Boj proti kleštíkovi včelímu, který je schopen přes zimu zlikvidovat celé včelstvo, čím dál víc vysává dotace pro...

Řetězce vozí z větších dálek: zelí z Makedonie, brambory z Francie

Dochází i zelí. Německý diskont ho vozí z Makedonie.

Nejen cibule z Nového Zélandu. Nákupní oddělení obchodních řetězců musejí sahat do větších dálek než jindy i pro jinou...

Až o 13 korun dražší krabička. Kuřáci si připlatí víc, než se zdálo

Ilustrační fotografie

Kouření může zabíjet a za hříchy se platí. Celou pravdu však kuřákům ministerstvo financí ani zdravotnictví neřekly:...

Najdete na iDNES.cz