Pro rozpočet hlasovalo 104 poslanců ze tří vládních stran a spolu s nimi Jiří Štětina z Úsvitu a nezařazený Karel Pražák, proti bylo 78 poslanců. (detail hlasování poslanců najdete zde) „Chci ocenit, že to bylo schváleno přesně tak, jak jsme se v koalici dohodli,“ řekl premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD.
„Česká republika má jeden z nejnižších deficitů v Evropě, máme druhou nejnižší nezaměstnanost. Za rok nám ubylo 88 000 nezaměstnaných. Snižujeme deficit, máme jeden z nejnižších deficitů, máme jedno z nejmenších zadlužení v Evropské unii,“ vypočítával před tím Babiš před poslanci, proč je podle něj už líp.
Zatímco podle premiéra Sobotky rozpočet podporuje růst, investice i spotřebu domácností, lídr opoziční TOP 09 Miroslav Kalousek vyčetl vládě v parlamentu rozhazovačnost, zejména nárůst počtu úředníků.
Přesuny ve prospěchů důchodců, hasičů či sociální péče
Poslanci při schvalování rozpočtu kývli na všechny změny, na nichž se shodla vládní koalice a které už dříve podpořil rozpočtový výbor - na přesun 250 milionů korun ve prospěch dobrovolných hasičů i na stejnou sumu ve prospěch vysokých škol. Na investice na pečovatelské domy a domovy důchodů přesunuli zákonodárci 300 milionů a 200 milionů pro obce na příspěvek na sociální péči.
Protože se politici rozhodli, že důchodci dostanou v únoru od státu jednorázový příspěvek k důchodu ve výši 1200 korun, shodla se vládní koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL i na přesunu 600 milionů v rozpočtu, aby byla výplata důchodcům finančně pokryta. Prošla rovněž změna ve prospěch příspěvku na péči podle zákona o sociálních službách ve výši 520 milionů korun.
Z vládních poslanců byl částečně nespokojen Ivan Gabal z KDU-ČSL, jemuž neprošel návrh dodatečně navýšit rozpočet ministerstva obrany o 2,28 miliardy korun. „Ve stávající podobě nadále naše výdaje zůstávají pod jedním procentem HDP,“ což je nepřijatelné
„Je to rozpočet, který i v příštím roce pomůže udržet zaměstnanost a tempo růstu ekonomky,“ uvedl ve středu premiér. „Za dva roky tato vláda přijala 21 tisíc nových státních úředníků, to je její skutečná priorita, a pak ještě sociální dávky a dotace do agropotravinářského komplexu,“ oponoval vládě ve Sněmovně Kalousek. Vystoupení ministra financí označil za nestoudné. „Vládnou nám nemehla a balíci,“ kritizoval vládu ČSSD, ANO a KDU-ČSL.
„Proč děláte všechno pro, abychom neschválili elektronickou evidenci tržeb? pak se můžeme vrátit k vašemu požadavku na více peněz na kulturní památky,“ obrátil se také Babiš na jednu z opozičních poslankyň, Věru Kovářovou z hnutí Starostové a nezávislí, která marně prosazovala, aby se v rozpočtu našlo více peněz právě na kulturní památky. Podpořili ji opoziční strany TOP 09, ODS a část komunistů.
Vyrovnaný rozpočet může být až v roce 2018
Ministr financí také řekl, kdy se země může podle něj dočkat nulového schodku. „Vyrovnaný rozpočet můžeme zkusit kolem roku 2018, 2019,“ řekl Babiš. „Ale je důležité, abychom udrželi hospodářský růst, tedy ekonomika rostla o dvě až tři procenta ročně. A další podmínkou je prosazení opatření k omezení daňových úniků,“ uvedl premiér Sobotka.
Babiš i Sobotka podpořili přesuny v návrhu rozpočtu v objemu 2,7 miliardy korun. Mají směřovat na pokrytí jednorázového příspěvku k důchodu, do sociální péče, či na podporu sportu. „Je předem jasné, které změny budou schváleny,“ uvedl premiér.
21 tisíc nových úředníků je chucpe, řekl exministr financí
Kalousek se ve Sněmovně ptal, co bude vláda s novými úředníky dělat. „Dvacet jedna tisíc nových úředníků za dva roky je chucpe,“ kritizoval vládu exministr financí a předseda TOP 09.
Pravicová opozice vytýká vládě, že rozpočet už na příští rok mohl být podle ní sestaven s výrazně nižším schodkem a že by tedy několik desítek miliard mohlo jít spíše do rozpočtové rezervy. Poslanci celkově navrhli přesuny v rozpočtu v objemu 44 miliard korun.
„Z té slavné elektronické evidence tržeb nebudete mít nic, nula,“ řekl vládě šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura. To podle něj platí, i kdyby náhodu podle Babiše klíčový zákon prošel. Kalousek znovu řekl, že zákon o elektronické evidenci tržeb, od nějž si ministr financí slibuje vyšší příjmy, nebude do následujících voleb do Sněmovny v žádném případě přijat.
Základní ukazatele návrhu rozpočtu už Sněmovna schválila v říjnu. S plánovaným schodkem 70 miliard korun při výdajích 1,251 bilionu a příjmech 1,181 bilionu korun už poslanci hýbat nemůžou (více zde).
Příští rok se čeká růst ekonomiky o 2,7 procenta
„Je to rozpočet, který byl připravován s péčí řádného hospodáře, věnovali jsme tomu velice odpovědně půl roku. Rozpočet pumpuje peníze do ekonomiky, podporuje spotřebu, růst a vytváří podmínky pro stabilitu veřejných financí v dlouhodobém horizontu,“ prohlásil Babiš. „Rozpočet podporuje růst, investice i spotřebu domácností,“ zdůraznil Sobotka.
„Od nástupu do mé funkce jsem snížil státní dluh ze 41,3 procenta vůči HDP na 37,1 procenta,“ řekl Babiš. Růst je podle něj tažen čerpáním peněz z fondů Evropské unie. „V příštím roce čekáme růst 2,7 procenta a to jsme celkem realisté,“ odhadl ministr financí a šéf hnutí ANO Babiš.