Poslanci kývli na rozpočet a schodek 70 miliard. Už je líp, řekl Babiš

  9:08aktualizováno  17:53
Česku se daří, můžeme jen polemizovat, čí je to zásluha, řekl Andrej Babiš před tím, než poslanci schválili státní rozpočet na příští rok se schodkem 70 miliard korun. „Už je trošku líp,“ uvedl ministr financí. Koalice prosadila přesuny v rozpočtu, aby mohla zaplatit příspěvek důchodcům, přidat na sociální služby, dobrovolným hasičům či na podporu sportu.

Ministr financí Andrej Babiš, premiér Bohuslav Sobotka a vicepremiér Pavel Bělobrádek ve Sněmovně | foto: ČTK

Pro rozpočet hlasovalo 104 poslanců ze tří vládních stran a spolu s nimi Jiří Štětina z Úsvitu a nezařazený Karel Pražák, proti bylo 78 poslanců. (detail hlasování poslanců najdete zde) „Chci ocenit, že to bylo schváleno přesně tak, jak jsme se v koalici dohodli,“ řekl premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD.

„Česká republika má jeden z nejnižších deficitů v Evropě, máme druhou nejnižší nezaměstnanost. Za rok nám ubylo 88 000 nezaměstnaných. Snižujeme deficit, máme jeden z nejnižších deficitů, máme jedno z nejmenších zadlužení v Evropské unii,“ vypočítával před tím Babiš před poslanci, proč je podle něj už líp.

Zatímco podle premiéra Sobotky rozpočet podporuje růst, investice i spotřebu domácností, lídr opoziční TOP 09 Miroslav Kalousek vyčetl vládě v parlamentu rozhazovačnost, zejména nárůst počtu úředníků.

Přesuny ve prospěchů důchodců, hasičů či sociální péče

Poslanci při schvalování rozpočtu kývli na všechny změny, na nichž se shodla vládní koalice a které už dříve podpořil rozpočtový výbor - na přesun 250 milionů korun ve prospěch dobrovolných hasičů i na stejnou sumu ve prospěch vysokých škol. Na investice na pečovatelské domy a domovy důchodů přesunuli zákonodárci 300 milionů a 200 milionů pro obce na příspěvek na sociální péči.

Protože se politici rozhodli, že důchodci dostanou v únoru od státu jednorázový příspěvek k důchodu ve výši 1200 korun, shodla se vládní koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL i na přesunu 600 milionů v rozpočtu, aby byla výplata důchodcům finančně pokryta. Prošla rovněž změna ve prospěch příspěvku na péči podle zákona o sociálních službách ve výši 520 milionů korun.

Z vládních poslanců byl částečně nespokojen Ivan Gabal z KDU-ČSL, jemuž neprošel návrh dodatečně navýšit rozpočet ministerstva obrany o 2,28 miliardy korun. „Ve stávající podobě nadále naše výdaje zůstávají pod jedním procentem HDP,“ což je nepřijatelné

„Je to rozpočet, který i v příštím roce pomůže udržet zaměstnanost a tempo růstu ekonomky,“ uvedl ve středu premiér. „Za dva roky tato vláda přijala 21 tisíc nových státních úředníků, to je její skutečná priorita, a pak ještě sociální dávky a dotace do agropotravinářského komplexu,“ oponoval vládě ve Sněmovně Kalousek. Vystoupení ministra financí označil za nestoudné. „Vládnou nám nemehla a balíci,“ kritizoval vládu ČSSD, ANO a KDU-ČSL.

„Proč děláte všechno pro, abychom neschválili elektronickou evidenci tržeb? pak se můžeme vrátit k vašemu požadavku na více peněz na kulturní památky,“ obrátil se také Babiš na jednu z opozičních poslankyň, Věru Kovářovou z hnutí Starostové a nezávislí, která marně prosazovala, aby se v rozpočtu našlo více peněz právě na kulturní památky. Podpořili ji opoziční strany TOP 09, ODS a část komunistů.

Vyrovnaný rozpočet může být až v roce 2018

Ministr financí také řekl, kdy se země může podle něj dočkat nulového schodku. „Vyrovnaný rozpočet můžeme zkusit kolem roku 2018, 2019,“ řekl Babiš. „Ale je důležité, abychom udrželi hospodářský růst, tedy ekonomika rostla o dvě až tři procenta ročně. A další podmínkou je prosazení opatření k omezení daňových úniků,“ uvedl premiér Sobotka.

Babiš i Sobotka podpořili přesuny v návrhu rozpočtu v objemu 2,7 miliardy korun. Mají směřovat na pokrytí jednorázového příspěvku k důchodu, do sociální péče, či na podporu sportu. „Je předem jasné, které změny budou schváleny,“ uvedl premiér.

21 tisíc nových úředníků je chucpe, řekl exministr financí

Kalousek se ve Sněmovně ptal, co bude vláda s novými úředníky dělat. „Dvacet jedna tisíc nových úředníků za dva roky je chucpe,“ kritizoval vládu exministr financí a předseda TOP 09.

Pravicová opozice vytýká vládě, že rozpočet už na příští rok mohl být podle ní sestaven s výrazně nižším schodkem a že by tedy několik desítek miliard mohlo jít spíše do rozpočtové rezervy. Poslanci celkově navrhli přesuny v rozpočtu v objemu 44 miliard korun.

„Z té slavné elektronické evidence tržeb nebudete mít nic, nula,“ řekl vládě šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura. To podle něj platí, i kdyby náhodu podle Babiše klíčový zákon prošel. Kalousek znovu řekl, že zákon o elektronické evidenci tržeb, od nějž si ministr financí slibuje vyšší příjmy, nebude do následujících voleb do Sněmovny v žádném případě přijat.

Základní ukazatele návrhu rozpočtu už Sněmovna schválila v říjnu. S plánovaným schodkem 70 miliard korun při výdajích 1,251 bilionu a příjmech 1,181 bilionu korun už poslanci hýbat nemůžou (více zde).

Příští rok se čeká růst ekonomiky o 2,7 procenta

„Je to rozpočet, který byl připravován s péčí řádného hospodáře, věnovali jsme tomu velice odpovědně půl roku. Rozpočet pumpuje peníze do ekonomiky, podporuje spotřebu, růst a vytváří podmínky pro stabilitu veřejných financí v dlouhodobém horizontu,“ prohlásil Babiš. „Rozpočet podporuje růst, investice i spotřebu domácností,“ zdůraznil Sobotka.

„Od nástupu do mé funkce jsem snížil státní dluh ze 41,3 procenta vůči HDP na 37,1 procenta,“ řekl Babiš. Růst je podle něj tažen čerpáním peněz z fondů Evropské unie. „V příštím roce čekáme růst 2,7 procenta a to jsme celkem realisté,“ odhadl ministr financí a šéf hnutí ANO Babiš.

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Inspekce zveřejnila tři restaurace s podivným původem hovězího masa

Ilustrační snímek

Od propuknutí kauzy s nevyhovujícím hovězím polským masem provedla Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI)...

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Husákovy hradby. Symbol minulého režimu poskytl domov milionům Čechů

Sídliště na Slezském předměstí v Hradci Králové (5.2.2019).

Pozůstatek minulého režimu v podobě rozsáhlých betonových sídlišť bývá často kritizován jako nevzhledné, nekvalitní či...

Další z rubriky

Důvěřují a neprověřují. Čechům bezpečnost na internetu moc neříká

Ilustrační snímek

Češi netuší, co jim hrozí na síti. Spolu s Rakušany a Švýcary patří k nejdůvěřivějším v Evropě. Jak ukazuje...

Ukážeme vám cestu, říká šéf Googlu. A slibuje, že soukromí uživatelů pohlídá

Šéf společnosti Google Sundar Pichai.

Společnost Google v mnoha oblastech určuje směr, kterým se začne hýbat Země. „Technologie se dál rozvíjejí v oblastech...

Česká ekonomika loni zbrzdila o třetinu, letos takový propad nenastane

Většina dělníků je proškolených na více činností a mohou se v rutinních úkolech...

České hospodářství letos podřadilo o několik stupňů. Hrubý domácí produkt klesl na 3 procenta z předloňských 4,5...

Najdete na iDNES.cz