Úterý 22. června 2021, svátek má Pavla
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 22. června 2021 Pavla

Kafe zadarmo i za 39. Jak se bojuje o zákazníka mezi Prahou a Ostravou

  10:01
České koleje mají od úterý už tři dopravce, kteří nabízejí spojení mezi Prahou a Ostravou. Během jednoho dne jsme vyzkoušeli všechny, abychom zjistili, co který nabízí a jak příjemně se s ním jede. Některý víc sedne pracujícímu manažerovi, jiný rodině na výletě.

Osobní železniční dopravu mezi Prahou a Ostravou poskytují nově tři společnosti. Vypravují linky Pendolino (CD), RegioJet (Student Agency) a Leo Express. | foto: Petr Topič, MAFRA | foto:  Petr Topič, MAFRA

Začínám v 7:12, kdy z pražského hlavního nádraží vyráží pendolino. Souprava je poměrně slušně zaplněna. Ve vlaku cestují od pohledu lidé, kteří míří za byznysem či na nějakou schůzku. Paní Karin se synem Sebastianem v kočárku je tady výjimkou. Raději by jela oblíbenějším regiojetem, dnes však dala přednost Českým drahám. "Chceme být v Ostravě dřív," vysvětluje.

Káva v pendolinu stojí u baru méně než na sedačce

Na celý vlak, který zahrnuje vozy 1. a 2. třídy, jsou jen dva stevardi. Prioritně obsluhují tu vyšší, pak teprve míří do dvojky. Obsluha proto do první zastávky nestihne vlak projít celý.

Zpoždění změnilo plány

Prvotní plán byl jednoduchý. V Praze nasednu na pendolino (České dráhy), v Pardubicích přestoupím na regiojet (Student Agency Radima Jančury) a z Ostravy pojedu zpět Leo Expressem (ředitel Leoš Novotný).

Regiojet má ale zpoždění, takže měním plány. Do Prahy cestuji obyčejným rychlíkem a nasedám znovu na trasu Praha - Ostrava, tentokrát v zlatočerných soupravách nového dopravce Leo Expressu.

Návrat do obyčejného rychlíku nelze popsat jinak než jako "cestu do pravěku" železniční dopravy. Po všech těch horkých i studených nápojích, měkkých sedadlech a úsměvech stevardek byl návrat do umakartu a vikslajvantu ČD tak trochu šok.

Jakmile obejde stevard vlak s vodou a denním tiskem (zdarma), vyráží na obchůzku s teplými nápoji. Kafe do kelímku od obsluhy pořídí zákazník za 39 korun, pokud si vyrazí na bar, kde se podává i teplá kuchyně, ušetří čtyři koruny. "Nabízíme pravé espresso i teplou kuchyni," chlubí se barman. Stěny pokrývají letáky s nabídkou sladkého i slaného snídaňového menu.

Všude čisto, jak na chodbách, tak toaletách. Ačkoli je interiér řešen méně velkoryse, co se rozměrů týče, nepůsobí stísněným dojmem. I cestujícímu s objemnějším zavazadlem se poměrně slušně vyhnete.

Nejpohodlnější je regiojet

Jak je to s místem pro cestující? Tak třeba za skládacím stolkem ve druhé, respektive economy třídě, je to u všech tří dopravců podobné. Místa by mohlo být klidně víc, co do pohodlí i prostoru vede Student Agency.

Její RegioJet sice nabízí všechna místa v jedné kategorii, i tady však najdete sezení, kde si pohovíte víc. Například takovému kupé pro čtyři lidi (a kočárek či několik kufrů) se co do prostoru vyrovnají jen místa nejvyšší kategorie Premium u Leo Expresu.

Osobní železniční dopravu mezi Prahou a Ostravou poskytují nově tři...
Osobní železniční dopravu mezi Prahou a Ostravou poskytují nově tři...
Osobní železniční dopravu mezi Prahou a Ostravou poskytují nově tři...

Takto vypadají kupé v regiojetu, pendolinu a Leo Expressu.

V podstatě lze říct, že byť společnost Radima Jančury používá starší repasované vozy, patří co do pohodlí k tomu nejlepšímu, s čím se zákazník na českých kolejích může setkat. Pohodlné kožené sedačky jsou pro žluté vozy standard. Místa pro nohy je na běžných místech víc než u konkurence, v už zmiňovaných kupé jde vyloženě o luxus.

Leo Express připomíná kancelářský openspace

Nováček na trase, společnost Leoše Novotného, do bitvy o hýčkaného zákazníka vyslala nové vozy švýcarského výrobce. Cestovat s "Leošem" lze ve třech kategoriích - Economy, Bussiness a Premium. Nejvíce míst k sezení nabízí v nejnižší kategorii. Koberce na podlaze podobně jako v 2. třídě pendolina nehledejte. Tady vládne praktické lino. Vše nové, čisté, úhledné, ale...

Osobní železniční dopravu mezi Prahou a Ostravou poskytují nově tři...

Leo Express má relativně úzkou uličku mezi sedadly. V okamžiku, kdy vlakem procházejí stevardi, což je kvůli obsluze velkého místa často, nelze jí téměř projít.

Celá druhá třída je propojena napříč celým vlakem v jeden open space. I když Leo Expres používá podobné uspořádání sedaček jako konkurenční pendolino, připomíná interiér ze všeho nejvíc příměstský vlak. Když se v takovém prostoru sejdou dvě tři neposedné děti, za chvíli uvažujete o přesunu do vyšší třídy. Tam už se sedí v příjemnější kůži.

Rozdíl mezi Businessem a Premiem je v místě na nohy a počtu spolucestujících. Premium třída ze všeho nejvíc připomíná salonek a sedačky vybavené podnožkami a dekou rovnou vybízí k pohodlnému rozvalení se.

Občerstvení je nejdražší v pendolinu, Leo ho chystá u WC

Každá ze společností zvolila trochu jiný koncept stravovacích služeb. RegioJet jde cestou 100% servisu a velmi nízkých cen. Kvalitní káva s vodou zdarma, zákusek s kávou za 9 Kč, plněný croissant za dvacku, to nikde jinde nepořídíte. V porovnání s tím se České dráhy k zákazníkům 2. třídy pendolina chovají téměř macešsky, instantní káva do kelímku stojí víc než v běžné kavárně. Na baru je však k dostání i teplé jídlo, což zatím nenabízí žádný jiný dopravce. 

Osobní železniční dopravu mezi Prahou a Ostravou poskytují nově tři...
Osobní železniční dopravu mezi Prahou a Ostravou poskytují nově tři...

Stevard připravuje občerstvení v Leo Expressu, za zády má toaletu (vlevo). V pendolinu roznese občerstvení obsluha, nebo jde koupit na baru.

Servis společnosti Leo Express leží někde uprostřed. Také zde je studený nápoj a noviny zdarma. A podobně jako v RegioJetu kolem vás začnou kmitat stevardi s nabídkou dalšího jídla a pití. Nejlevnější, co zde pořídíte k snědku, je Leošova klasika - houska namazaná paštikou za 29 korun. Za espresso dáte 19 korun. Bohužel apetitu příliš nedodá, když vidíte, že se jídlo připravuje v těsné blízkosti toalet (ach ten open space).

O něco lépe se mohou u Českých drah a Leo Expressu cítit zákazníci vyšších tříd. Nabídka jídel a nápojů zdarma se tam příjemně navyšuje. A například u Leo Expressu má zákazník v kategorii Premium vše zdarma.  

Internet šel nejlépe ve vlacích Českých drah

Internetové připojení fungovalo v pendolinu kousek za Prahou bezvadně. Otázkou je, jak se jeho kvalitu daří udržet v místech se slabým signálem. Například mezi Pardubicemi a Zábřehem. To už jsme totiž seděli ve vlaku společnosti Student Agency. Připojení zlobilo, nejspíš je to však potřeba přičíst na vrub nedostatečnému signálu v těchto místech, za který dopravce nemůže.

Osobní železniční dopravu mezi Prahou a Ostravou poskytují nově tři...
Osobní železniční dopravu mezi Prahou a Ostravou poskytují nově tři...
Osobní železniční dopravu mezi Prahou a Ostravou poskytují nově tři...

Toaleta v RegioJetu, Leo Expressu a v pendolinu.

V Leo Expressu se připojení na internet nepodařilo. Obsluha to s omluvou vysvětlila s tím, že stále hledají optimální nastavení a že na věci se pracuje. Podobně to dopadlo s pátráním po možnosti zapůjčení tabletu. K dispozici jsou až od stanice Pardubice, kdy už by měl být ukojen prvotní hlad cestujících.

Regiojet by mohl v porovnání zvítězit, je však přecpaný

Když se chcete dostat na místo včas, použijte pendolino. Má všude přednost a nebudete se muset stresovat, že na schůzku dorazíte pozdě (a také nehrozí, že vás z toho důvodu raní mrtvice, když bude konkurenční pendolino předjíždět vaši soupravu).

Fotogalerie

Regiojet je prima tehdy, když se potřebujete pohodlně a relativně včas dostat z bodu A do bodu B. Má luxusní kožené sedačky, místa je všude dost a obsluha vás bude hýčkat.

V základní Economy třídě Leo Expressu si budete připadat (v případě plné vytíženosti) jak na skupinovém zájezdu. Sice budete mít přehled o celém voze, otázkou je, jestli ho chcete mít po celou dobu jízdy. Jestli ne, nezbývá vám, než se uklidit a připlatit si za lepší třídu (Business, Premium), kde je dostatek místa i soukromí.

Byť to zatím vypadá, jako by neměl regiojet konkurenci, je načase zmínit podstatný handicap této společnosti. A sice kvalita a servis. Je tak dobrý, až škodí. Rychle a snadno se na něj totiž zvyká. Proto se stává, že je naprosto nemožné koupit si lístek v exponovaných dnech jako pátek a neděle. Bývají beznadějně vyprodány i několik týdnů dopředu. A když už se do vozu dostanete, vypadá to tam jako na přeplněné "luxusní" pláži. Nehrozí, že byste si odložili nebo se rozvalili na vedlejší sedačku. Vždy tam bude cestující.

Který z vlaků se vám líbí nejvíc?

celkem hlasů: 9423

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pondělí 10. prosince 2012. Anketa je uzavřena.

RegioJet 6940
Pendolino 1803
Leo Express 680
Autor:
  • Nejčtenější

Primark v Praze otevřel: fronta až od koně, hasiči lidi ve vedru kropili

S ročním zpožděním způsobeným koronavirovými restrikcemi se na Václavském náměstí otevřela pobočka irského řetězce s...

Nabídka lokálních potravin za hranicemi vyrazí dech, v Česku rozhoduje cena

Je všední letní den v bavorském příhraničí na německé straně Šumavy. Česká rodina si právě nakoupila v supermarketové...

Turistickým atrakcím zvoní umíráček. K radosti místních, ke zlosti majitelů

Některá donedávna uzavřená turistická lákadla, jako například muzea strašidel, sexu, tortury či komunismu, dětské herny...

Ronaldo odsunul láhve Coca-Coly. A akcie společnosti se propadly

Portugalský fotbalista Cristiano Ronaldo během pondělní tiskové konference odsunul stranou dvě láhve Coca-Coly, podal...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Už jen drobné úpravy. Podívejte se do českého Primarku den před otevřením

Irský módní řetězec Primark připravil slavnostní otevření na 17. června, redakce iDNES.cz však do prodejny nahlédla...

Feri odešel s kryptoměnou za 3 miliony. Za peníze z mandátu, tvrdí

Premium Bývalý poslanec Dominik Feri stihl od začátku letošního roku do konce květnu nakoupit kryptoměnu v hodnotě přes 3...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...

Z dětství jsem si nesla zranění, rodinu chceme, říká Gregor Brzobohatá

Premium Vítězka Miss World, topmodelka, zakladatelka nadace a influencerka Taťána Gregor Brzobohatá přijala další výzvu: právě...

  • Další z rubriky

Zemědělci se bouří proti řetězcům. Kvůli vysokým maržím zvažují blokády

Agrární komora ČR zvažuje protestní akce kvůli chování obchodních řetězců. Zemědělcům vadí, že řetězce prodávají zboží...

Obrat herního byznysu v ČR překročil pět miliard, studiím však chybějí lidé

Pandemie dopadla na české vývojáře počítačových her spíše negativně, přesto se obrat herních společností loni vyšplhal...

Pojišťovny zaplatí léčebné výlohy kvůli covidu v Evropě. Kromě zakázaných zemí

Řada pojišťoven v letní sezoně pojistí Čechům léčebné výlohy v souvislosti s nemocí covid-19 v celé Evropě. Některé...

Česko řeší změnu energetiky bez dopadu na domácnosti. Sledujte konferenci

Přímý přenos Odklon od uhlí, přesun k elektromobilitě i spory o jádro řeší experti na mezinárodní konferenci o budoucnosti...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Primark v Praze otevřel: fronta až od koně, hasiči lidi ve vedru kropili

S ročním zpožděním způsobeným koronavirovými restrikcemi se na Václavském náměstí otevřela pobočka irského řetězce s...

Nabídka lokálních potravin za hranicemi vyrazí dech, v Česku rozhoduje cena

Je všední letní den v bavorském příhraničí na německé straně Šumavy. Česká rodina si právě nakoupila v supermarketové...

Nevěřím, že někdo dokáže být roky věrný, přiznává polyamorii Frühlingová

Iva Frühlingová (39) vydala novou píseň Moralisté, ve které se nepřímo přiznává k paralelním mileneckým vztahům....

Žena dala za dárce spermatu své úspory, teď vychovává postiženého syna

Nyní třiačtyřicetiletá Michele Elizaga z Arizony dlouhá léta čekala na pravého muže, se kterým by založila rodinu....

Dojemné parte Šafránkové. Nikde mě nehledejte, jsem všude, také tedy ve vás

Pozůstalí po herečce Libuši Šafránkové ve čtvrtek zveřejnili netradiční smuteční oznámení. Dominuje mu černobílá...