Vicepremiérka a ministryně financí Alena Schillerová | foto: Petr Topič, MAFRA

Poplatek za ubytování se bude týkat i Airbnb. Poslanci se hádali o jeho výši

  • 103
Ubytovací poplatek se bude od příštího roku vztahovat i na ubytovatele v soukromí, tedy na Airbnb. Sněmovna to schválila v rámci vládního návrhu zákona o místních poplatcích. Poslanci se pohádali o to, jak vysoký by mohl poplatek být, neprošly přitom návrhy, aby mohl být až 100 či 150 korun za za osobu a den.

Novému poplatku bude podle předlohy podléhat krátkodobý pobyt bez ohledu na místo a účel. Cílem je, aby nebyli zvýhodňováni vůči hotelům nebo penzionům lidé podnikající prostřednictvím ubytovacích platforem typu Airbnb.

Pro zákon, který nyní dostane k posouzení Senát, hlasovalo 134 ze 183 přítomných poslanců. Pro zákon nehlasovali poslanci ODS, TOP 09 a SPD Tomia Okamury.

Ubytovací poplatek se podle novely zákona o místních poplatcích sloučí s rekreačním a lázeňským. Maximální sazba poplatku by činila od příštího roku 21 korun za den. O rok později by mohla vzrůst až na 50 korun za den. Obce by mohly zavést nižší poplatek.

Nyní může většina obcí vybírat jen poplatek z ubytovací kapacity, který činí až šest korun na lůžko a den. Lázeňský a rekreační poplatek je až 15 korun na osobu a den. Ministerstvo financí si podle ministryně Aleny Schillerové vládou navrhované sazby nevycucalo z prstu. Zhruba dvě eura odpovídají sazbám v okolních státech.

Neprošel návrh na denní poplatek až 150 korun za osobu a den

Rozpočtový výbor neúspěšně prosazoval růst až na 100 korun za osobu a den již od příštího roku a poslanec za KDU-ČSL Jan Čižinský dokonce až na 150 korun. „Pokud se podíváme na výdaje, které má Praha s návštěvníky, tak se jedná o výdaje odhadované na miliardu a více. A na těch poplatcích je Praha schopna vybrat kolem 200 milionů korun v tuto chvíli,“ řekl Čižinský.

Za možnost, aby byl denní poplatek za ubytování za osobu a den alespoň stovka, se přimlouval šéf poslanců Pirátů Jakub Michálek. „V těch nejexponovanějších lokalitách, tam ten tlak povadne, bude tam méně turistů a naopak se nám podaří zatraktivnit například venkov, menší krajská města, která jsou také velmi zajímavá a mohou turistům něco nabídnout. A díky tomuto efektu budou pro ty turisty mnohem atraktivnější,“ tvrdil.

„Chtěl bych poprosit o jednu věc. Nebuďme tady manipulativní! Sto korun pro rodinu ze Zlínska za dospělou osobu, která přijede do Prahy na pět dnů, znamená ve dvou dospělých tisíc korun navíc,“ oponoval mu poslanec z pražské ČSSD Petr Dolínek.

Sněmovna na návrh Piráta Petra Třešňáka a poslankyně ANO, karlovarské hejtmanky Jany Mračkové Vildumetzové zrušila navrhované osvobození od úhrady poplatku turistů starších 65 let. Sněmovna naopak osvobodila lidi, kteří pečují o děti na zotavovacích a obdobných akcích, a lidi, kteří vykonávají v obcích sezonní práce.

Úleva pro seniory se psem i provozovatele útulků

Novela také mění nastavení poplatků za psa nebo ze vstupného. O sníženou sazbu poplatku ze psů budou moci podle předlohy požádat majitelé, kterým je minimálně 65 let. Neměla by být vázána na pobírání důchodu. Od poplatku budou rovněž nově osvobozeni kromě držitelů průkazu ZTP/P i držitelé průkazu ZTP. Norma také rozšiřuje osvobození od poplatku ze psů na provozovatele všech druhů útulků.

Od poplatku ze vstupného a za užívání veřejného prostranství budou nadále osvobozeny charitativní akce, ale nově jen v případě, že bude výtěžek na dobročinné účely skutečně odveden.

4. listopadu 2018


Témata: poplatek, Airbnb, zákon