Politici před volbami slibují bič, kterým donutí povaleče pracovat

  1:06aktualizováno  1:06
Předvolební prohlášení o vytvoření desítek či stovek tisíc pracovních míst mají v hitparádě slibů zdatného konkurenta. Se sloganem "Skoncujeme s flákači" vyrukovaly prakticky všechny strany kromě komunistů. Shodují se v tom, že dohlédnou, aby se nezneužívala podpora v nezaměstnanosti a další dávky.
Kdo se bude snažit, toho stát v nezaměstnanosti podrží, slibují politické strany. Ilustrační foto

Kdo se bude snažit, toho stát v nezaměstnanosti podrží, slibují politické strany. Ilustrační foto | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Chtějí zabránit zneužívání dávek, zničit práci načerno a donutit lidi, aby neseděli doma a přinejmenším se vzdělávali. Minulostí se tak má stát dlouhodobá nezaměstnanost a vysedávání doma. "Lidé budou buď chodit do práce, nebo do školy," věští ústy Petra Nečase ODS.

Kdo se bude snažit a rekvalifikovat, stát ho podrží a pomůže mu, vzkazují voličům také KDU-ČSL, Strana zelených, TOP 09, Věci veřejné či Zemanovci. Ti, kteří nemohou najít práci delší dobu, budou muset vykonávat veřejné práce, aby dostali podporu v hmotné nouzi.

Nápady by mohly skutečně pomoci. "Po roce se nezaměstnaný velmi těžko vrací. Vidím to každý den, jak člověk dlouhodobě bez práce fyzicky a morálně odchází," popisuje mluvčí Úřadu práce Česká Lípa Marcela Ottová, která má současně na starosti trh práce. "Je velký problém, když ráno v rodině nikdo nikam nevstává, ale přitom se tam pobírají dávky," dodává.

Práce pro obec sebere čas na melouchy

Zároveň lze stále najít pracovní místa, která nezaměstnaní raději přepouštějí méně vybíravým cizincům. Byť v Česku nemá práci téměř 600 tisíc lidí, pracuje u nás legálně 250 tisíc cizinců. Jde buď o lidi, jež firmy potřebují kvůli jejich odbornosti, nebo jsou to lidé ochotní za nízkou mzdu vykonávat i málo populární práci v montovnách a na stavbách.

Mezi povinnosti lidí na dávkách by mohlo patřit také odpracovat si 20 hodin týdně veřejných prací pro obec nebo chodit 40 hodin měsíčně do školy či se rekvalifikovat. Nepoctivci by tak neměli čas pracovat načerno a brát k tomu dávky. ČSSD se to nelíbí, domnívá se, že přísné vázání podpory na veřejné práce je příliš tvrdé, zejména vůči lidem, kteří na systému úmyslně neparazitují.

Nezaměstnaní by si podle středopravicových stran měli také lépe rozmýšlet, zda odmítnou nabízenou, byť neatraktivní práci. V takovém případě by totiž mohli přijít o větší část podpory.

"Může to znamenat nárůst kriminality, protože lidé, kteří nebudou zabezpečení, si budou hledat obživu jinak," myslí si Zdeněk Škromach, místopředseda a stínový ministr práce a sociálních věcí ČSSD.

Bránit chtějí strany i zneužívání dávek určených pro děti nebo na bydlení. Přídavky na děti by ODS nebo TOP 09 chtěly převést do slev na dani, takže by na ně nárok měli jenom ti, kdo pracují (ODS počítá s výjimkou pro invalidní rodiče).

Podle ČSSD by v případě rodičů, kteří neposílají děti do školy či neplatí nájem, měl rozhodovat o využití dávek úředník a platit za ně přímo nájem nebo školkovné. ODS by více využívala poukázek na potraviny místo hotovosti na ruku a přídavek a doplatek na bydlení by u nepřizpůsobivých rodin posílala přímo majiteli bytu.

recepty politiků proti zahálce

ČSSD
Chce zjednodušit a zprůhlednit systém dávek a nastavit jej tak, aby si příjemci zachovali pracovní návyky. O zpřísnění pravidel však příliš nehovoří, voliče láká hlavně klíčovým slovem jistota.

ODS
Po dvou měsících bez práce by nezaměstnaný musel nastoupit na veřejné práce či se začít vzdělávat. Jinak by přišel o část podpory. Více dávek chce vyplácet v poukázkách. Její návrhy jsou zatím ze všech stran nejkonkrétnější.

KSČM
Přísnost není to, čím by chtěla lákat voliče. Naopak navrhuje podporu v nezaměstnanosti prodloužit u části zaměstnanců z pěti na devět měsíců a řadu dávek navýšit.

TOP 09
Podporu v nezaměstnanosti by dostali pouze lidé, kteří by neskončili v práci z vlastní vůle. Přídavky na děti chce nahradit vyšší slevou na dani.

Věci veřejné
Zatím nabízejí pouze slogan "Sociální dávky: potřebným ano, příživníkům ne".

KDU-ČSL
Dávky by nesnižovala, ale slibuje, že bude výhodnější pracovat než žít z peněz od státu.

Strana zelených
Nezaměstnané by třídila na ty, kteří mají zájem najít novou práci a na ty problémové. Pro každou skupinu by volila specifickou strategii.

SPOZ
Výplatu některých dávek chce podmínit účastí na veřejně prospěšných pracích.

Autor:

Nejčtenější

Kůrovcový byznys: vydělat na něm může každý, stačí mít aspoň 50 tisíc

Kůrovcová kalamita, vichřice, Šternbersko, Bruntálsko, Lesy ČR, Lesy města...

Kůrovcová kalamita je neštěstí pro životní prostředí a vlastníky lesů, ale také vidina peněz pro firmy, které ji...

Za Česko zelenější. Vláda připravuje zdanění uhlí a plynu

Ústecké komíny (ilustrační snímek).

Uhlíková daň se blíží, bude se týkat topení uhlím a zemním plynem. V září má vláda dostat na stůl návrh, jak snížit...

PŘEHLEDNĚ: Peníze, nebo stravenky? Otázky a odpovědi na chystanou revoluci

Stravenky Cheque Déjeuner (ilustrační snímek)

Ministryně financí přišla s návrhem nabídnout zaměstnavatelům alternativu ke stravenkám: místo nich by mohli...

Kočičí hlavy ničí e-koloběžky. Firmy vymýšlejí, jak z turistů nevytřást duši

Praha, 12.10.2018 Elektrický skútr Lime-S (elektrická koloběžka), který je...

Po příchodu do Evropy začaly firmy nabízející elektrokoloběžky narážet na mnohé problémy. Lidé proti nim protestují,...

Nejen zelenina. Rychle zdražují desítky potravin včetně čaje, masa i sladkostí

Ilustrační snímek

Fakt, že potraviny rychle zdražují, začal vnímat skoro každý. Nejde ovšem jen o často zmiňované extrémy, kterými jsou...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Systém stravenek funguje, není důvod ho měnit

Ilustrační snímek

Ministryně financí Alena Schillerová navrhla, že by lidé místo stravenek mohli dostávat rovnou peníze. Jenomže proč?...

Nový lídr v EET pokladnách. Dotykačka koupí konkurenční Markeetu

Pokladní systém Dotykačka.

V byznysu s pokladnami pro elektronickou evidenci tržeb se přeskupují síly. Dotykačka kupuje konkurenční systém...

Král 3D tiskáren Průša je v Guinessově knize. Rozehrál orchestr tiskáren

Zakladatel Prusa Research Josef Průša.

Jedna z nejúspěšnějších českých technologických firem současnosti Prusa Research se zapsala do Guinessovy knihy...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz