Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Politici budou muset zvýšit daně. Před volbami o tom však nemluví

  1:41
V roce 2010 se stane skutečností to, o čem politici, až na výjimky, neradi mluví: vyšší daně a nižší dávky. Podle informací MF DNES ministerstvo financí uvažuje například o snížení příspěvku na stavební spoření, rodičovského příspěvku, porodného či o zvýšení daně z převodu nemovitostí. První polovina nového roku ale bude ještě klidná. Strany totiž před volbami nebudou chtít nepopulární změny zavádět.
Strany před volbami slibují vyšší dávky a nižší daně. Po volbách ale budou muset udělat opak. Ilustrační foto

Strany před volbami slibují vyšší dávky a nižší daně. Po volbách ale budou muset udělat opak. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Dosluhující úřednický ministr financí Eduard Janota se sice bude snažit stojatou hladinu ze všech sil varovně čeřit, ale nic víc. Se stranami totiž před volbami nikdo nehne.

Leden se pro adresáty nejrůznějších dávek stane dokonce balzámem. V parlamentu se má projednávat vrácení mateřské na hodnotu letošního roku (podle schváleného Janotova balíčku v roce 2010 klesne zhruba o pětinu). Pokud to navrhujícím lidovcům vyjde, mohly by se změny zavést do praxe nejdříve v květnu – rychleji by to zřejmě nestihla Česká správa sociálního zabezpečení, která dávky vyplácí.

Vcelku příjemná může být také vyhlídka na příspěvek pro důchodce ve výši 2 400 Kč z dílny ČSSD (přezdívaná 13. důchod). Jde o 5,1 miliardy korun, které by se ulouply z privatizačního účtu, kam míří peníze z dividend a prodeje státních podniků. Peníze by pak chyběly například na sanace starých ekologických škod a nově také na stavbu dálnic.

Předvolební balzám

Klidné vody by mohl narušit pokus prosadit sociálnědemokratický návrh přezdívaný "milionářská daň". Zavedení nového, 30procentního daňového pásma pro hrubé příjmy nad sto tisíc korun měsíčně by od ledna 2011 rozbilo rovnou daň, ikonu Topolánkovy vlády.

Ani ODS však nezůstane stranou a pokusí se udělat radost zejména malým zaměstnavatelům. Do parlamentu míří původně vládní návrh na přesun některých služeb do nižší sazby DPH (z 20 na 10 % v roce 2010). Šlo by o kadeřnictví, restaurace a drobné opravy kol, obuvi a oděvů.

Podle Martina Kocourka z ODS se ho strana pokusí prosadit v případě, že najde úspory jinde. Pokud návrh, který poslanci už jednou zamítli, uspěje, začne platit od července 2010 a do konce roku by stát na DPH připravil o 3,5 miliardy korun. Rozpočet sice s výpadkem pěti miliard kvůli nižší DPH počítá, ale občanští demokraté podle svých slov nechtějí zhoršovat stav veřejných financí.

Na schodky dohlédne Brusel

Před deficity varuje také Evropská komise, které musí Janotovo ministerstvo do konce ledna odevzdat plán, jak do roku 2013 snížit deficit rozpočtu na 3 % HDP (příští rok je naplánován na 5,3 %). Úředníci nyní dávají dohromady nápady, kde uspořit a kde vybrat víc, abychom se do limitu vešli.

Skutečnost je taková, že Česko utrácí víc, než na daních vybere. Například letošek skončí s deficitem kolem 200 miliard korun. Mohlo by to tak jít donekonečna, kdyby těch, kteří jsou České republice ochotní půjčit za rozumnou cenu, neubývalo.

Podle informací MF DNES se na ministerstvu diskutuje například o snížení příspěvku na stavební spoření, rodičovského příspěvku, porodného či o zvýšení daně z převodu nemovitostí, tedy o návrzích, které se objevily už v září při vzniku prvního Janotova balíčku.

Na straně příjmů se zvažuje zavedení až pěti pásem daně z příjmu s nejvyšší sazbou 32 % z hrubé mzdy. Několik desítek miliard navíc by se mohlo vybrat na sjednocení dvou sazeb DPH na úrovni mezi 15 a 20 %.
Janota nemůže do Bruselu poslat fiktivní doporučení, ale věci musí předjednat s politickými stranami. Pokud by se plán komisi nezdál proveditelný, vrátí ho k přepracování.

Zalepit díru v rozpočtu

Budou politické strany schopny se s Janotou dohodnout? Obtížně, své plány na to, jak rozpočtové díry zalepit, si zatím nechávají pro sebe. "Budeme muset vyčkat, jak se vyvine situace v následujícím půlroce," říká Kocourek. Jeho strana se odmítá vzdát rovné daně, ale připouští, že její sazba by mohla vzrůst.

ČSSD rovněž zatím neprozradila, kde chce vzít, nebo naopak ušetřit chybějící desítky miliard. Milionářská daň přinese maximálně pět miliard. Strana pouze naznačila, že daňových pásem bude víc – a tudíž by na daních zřejmě více odvedla i střední třída. Na vyšší odvody do státní kasy se mají připravit i firmy.

Ve hře zůstávají také vyšší spotřební daně a DPH, které už na začátku roku 2010 vzrostou. Zejména větší danění neřestí má naději na úspěch napříč politickým spektrem, u DPH bude z levicového tábora zaznívat odpor proti zdražení potravin a léků.

O snižování dávek nemluví nikdo kromě TOP 09, která si na omezení výdajů státu postavila volební program (zrušení příspěvku na děti, snížení platů státních úředníků až o 20 % atd.).

Co se v příštím roce změní

Od 1. ledna se zvyšuje sazba spotřební daně u piva, tvrdého alkoholu, cigaret a pohonných hmot. Jejich nárůst se zpravidla plně promítne do ceny.

Další miliardy do státní pokladny přinese zvýšení daně z přidané hodnoty z 9 na 10 a z 19 na 20 procent. Změnu nižší sazby, do které spadají například potraviny, lidé téměř nepocítí. Konkurence mezi velkými řetězci jim nedovolí zdražit a vyšší daň tak "odnesou" dodavatelé zboží.

Příští rok bude možné v menších městech naposled skokově zvýšit regulované nájemné. Využijí toho nejen soukromí vlastníci domů, ale také radnice. V řadě z měst tak činže vyskočí o více než 50 procent. Zvyšuje se také daň z nemovitosti, majitele rodinných domů to může stát stokoruny ročně.

Výrazně poklesne mateřská – v závislosti na příjmu matky bude nižší o 20 až 23 procent. V parlamentu však leží návrh na zrušení této změny. Matka, která se stará o nemocné dítě, nedostane nově ošetřovné za první tři dny.

Aby nadstandardně placení zaměstnanci dosáhli hranice, nad níž už z části příjmu neplatí pojistné, budou muset vydělávat zhruba o polovinu více než letos. Dosud tento strop činí 1 130 640 Kč ročně, nově to bude 1 707 048 Kč.

Autor:

Britská správa drah zveřejnila záběry z přejezdů

  • Nejčtenější

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů, vysílat ráno nemohla ani britská televize Sky News. Agentura Reuters to označila za...

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

John Deere už nechce být woke. Podlehl tlaku konzervativců a řadí zpátečku

Přední americký výrobce zemědělských strojů John Deere se rozhodl ustoupit od svých iniciativ v oblasti podpory rozmanitosti. Podlehl tak tlaku, který se vůči němu v posledních měsících vyvinul na...

20. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Za všechno mohou turisté. Řecký ostrov Santorini nemá vodu, víno ani klid

Ačkoliv je řecké hospodářství do značné míry závislé na cestovním ruchu, ne všichni domorodci jsou z turistů nadšení. Vinaři na řeckém ostrově Santorini si například stěžují na to, že kvůli turismu...

21. července 2024

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí Loštic na Šumpersku. Žací lišta kombajnu může měřit až 18 metrů, což na rozlehlých...

22. července 2024  14:31

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Přetáhnete stání zdarma? Zaplatíte i za něj. IKEA rázně řeší parkování

Obchodní centrum Homepark v Praze u obchodního domu IKEA na Zličíně zpoplatnilo další stání na svém parkovišti, kde často nechávali auta lidé dojíždějící do metropole. Těmto řidičům tak docházejí...

17. července 2024  15:14

Boeing s veletrhem avizuje dalekosáhlé změny. A získal první velkou zakázku

Po řadě krizí, které pošramotily reputaci Boeingu nyní letecký gigant oznámil svůj záměr provést transformační změny. Ty chce implikovat do továren i kultury společnosti na základě zpětné vazby od...

22. července 2024  20:58

Náš systém je křehký. Odborníci hodnotí největší IT výpadek v historii

Globální výpadek počítačů způsobený nepovedenou aktualizací softwaru společnosti CrowdStrike ovlivnil celý svět. Přestože jsou podle odborníků ztráty zanedbatelné, krach je varovným signálem pro...

22. července 2024

Zemědělci jsou v předstihu, žně již vrcholí. Úroda bude nejslabší za pět let

Příznivější meteorologické podmínky uplynulého týdne umožnily sklizeň napříč celou republikou. Podle zemědělců jsou žně ve srovnání s loňským rokem rychlejší. Podle odhadů však má být letošní sklizeň...

22. července 2024  17:39

Dobíjecích stanic pro elektroauta přibývá, ČEZ jich letos postavil téměř sto

Za první šest měsíců přibylo v České republice více než pět tisíc čistě bateriových elektromobilů, přes 1 500 pouze za červen. Stejně se rozrůstá i dobíjecí infrastruktura pro elektromobily. V prvním...

22. července 2024

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Restauratéři chtějí zakázat vstup Biance Censori, vadí jim její odhalování

Přítelkyně rappera Kanyeho Westa (47) Bianca Censori (29) je známá svým stylem „oblečená neoblečená“ a snaží se šokovat...

Piju každý den. Dřív nebo později se upiju k smrti, líčí bývalý fotbalista Fenin

Fotbalista Martin Fenin (37) neprožívá nejlepší období. Nejen, že mu nevyšlo manželství s policistkou Beatou, se kterou...

John Deere už nechce být woke. Podlehl tlaku konzervativců a řadí zpátečku

Přední americký výrobce zemědělských strojů John Deere se rozhodl ustoupit od svých iniciativ v oblasti podpory...