Policie chce zastavit vyšetřování podvodů v Čepru

  9:30aktualizováno  13:09
Po dvouletém vyšetřování navrhli policisté zastavit stíhání pětice mužů, kteří připravovali čtyřmiliardový podvod ve státní firmě Čepro. Mezi obviněnými byl i kontroverzní podnikatel Radovan Krejčíř a bývalý šéf Národního bezpečnostního úřadu Tomáš Kadlec.

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Informace přinesl jako první deník Právo. Výsledky vyšetřování policistů z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu nyní posoudí státní zástupce. Ten buď případ zastaví, nebo ho vrátí policistům k dopracování.

"Státní zástupce obdržel od policie uzavřený spis a nyní vyhodnocuje závěry jejího vyšetřování. Dokud o věci nerozhodne, nebudeme nic komentovat. Má to být skončeno do konce srpna," řekla mluvčí Vrchního státního zastupitelství v Praze Irena Válová.

Jeden z obviněných Tomáš Kadlec údajně jako šéf státního podniku Čepro uzavřel s firmou Lorcius nevýhodnou smlouvu na dodávku pohonných hmot. Čepro skladuje ropné produkty a je provozovatelem čerpacích stanic. Jedním z hlavních aktérů skupiny obviněných údajně byl uprchlý podnikatel Radovan Krejčíř.

Podle obvinění se Čepro chystalo smluvené množství pohonných hmot neodebrat, a stát by tak musel měsíčně platit stamilionovou pokutu. Podle vyjádření úřadů škoda dosáhla čtyř miliard korun.

Dalšími obviněnými v případu jsou bývalý Kadlecův náměstek Alexandr Houška a dva jednatelé soukromé společnosti Loricus.

Případ společnosti Čepro zmiňovala i dva roky stará tzv. Kubiceho zpráva jako jeden z údajných důkazů o prorůstání organizovaného zločinu do státní správy.

Šéf ČSSD Jiří Paroubek označil žádost policistů o zastavení stíhání za šokující. "Potvrzuje se obava státních zástupců, odborné veřejnosti i některých policistů z týmu plk. Kubiceho, že jeho bezprecedentním nezákonným postupem, kdy zveřejnil ve své tzv. Kubiceho zprávě živé případy, dojde k ohrožení vyšetřování závažných kauz," uvedl.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Desítky lidí se otrávily ve špičkové španělské restauraci. Žena zemřela

Ilustrační snímek

V restauraci RiFF ve španělské Valencii, zmíněné v prestižním michelinském průvodci nejlepších podniků, kde se můžete...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Zásilkovna vytáhne do boje s Českou poštou, začne doručovat balíky

Ilustrační snímek

Česká přepravní společnost Zásilkovna, která se zabývá výdejem zboží z e-shopů, začne na jaře doručovat také balíky....

Soumrak hotovosti. V Česku je Apple Pay a stát rozdá platební terminály

V Česku už funguje Apple Pay. Jak ho aktivujete?

Vstup platební služby Apple Pay může Česko přiblížit ekonomice bez hotovosti. Službu, která umožňuje propojení platební...

Dopis pošta doručí jen jednou týdně. Vybranou zásilku až za tři dny

Ilustrační snímek

Česká pošta šetří, nestíhá tak doručovat včas, a proto plánuje, že některé druhy zásilek bude roznášet méně často než...

Další z rubriky

Všechno závadné polské hovězí už je zajištěné, snědlo se 110 kilo

Řezník v obchodě v polském městě Gdyně aranžuje hovězí maso.

Veškeré nezpracované hovězí maso z Polska ze 700 kilogramové zásilky se již dohledalo, řekl v pátek mluvčí veterinářů....

Moneta o miliardu snížila nabídku na převzetí Air Bank a Home Credit

Ilustrační snímek

Společnost Moneta Money Bank se rozhodla snížit nabídku na převzetí konkurenta Air Bank a českého a slovenského Home...

Řetězce Billa a Penny zneužívaly tržní sílu, budou platit 164 milionů

Ilustrační snímek

Obchodní řetězce Billa a Penny Market obdržely od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže pokutu ve výši téměř 164,4...

Najdete na iDNES.cz