Středa 21. dubna 2021, svátek má Alexandra
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 21. dubna 2021 Alexandra

Tresty pro lidi v nouzi? Ve Sněmovně leží zákony na zpřísnění pobírání dávek

Dlužíte pokutu, dostanete o to menší dávky. Sněmovna se zabývá novelou zákona, která by obcím umožnila strhnout dlužnou částku za nezaplacené pokuty z dávek v hmotné nouzi. Zákon má podle tvůrců dát obcím nástroj, jak některé občany „umravnit“. Odpůrci tvrdí, že nepřiměřeně trestá nejchudší.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Podle kritiků je připraví o peníze určené na základní věci, jako je jídlo či hygienické potřeby. Původně byl zákon přísnější. Měl postihnout ty, kteří opakovaně spáchají přestupky či trestné činy. Nad tím však panovaly pochybnosti. Člověka nelze totiž za něco trestat dvakrát, v tomto případě pokutou a ještě odebráním dávek.

K zákonu následně doputoval komplexní pozměňovací návrh. Ten by umožnil úřadům práce v případě, že člověk spáchá v jednom roce třikrát přestupek proti vyhlášce a pokutu nezaplatí, strhnout pokutu z dávek v hmotné nouzi a vyplatit částku obci. Potrestal by tak člověka za nezaplacení pokuty.

Sociální dávky

„Ten, kdo se chová slušně, tak ničím ohrožený nebude a nikomu se peníze brát nebudou,“ míní poslanec Jan Bauer (ODS), který zákon společně s dalšími poslanci předkládá. Podle Bauera by se mělo jednat o závažné přestupky typu opilství, fyzické napadání a podobně.

Stačí poslat dítě pro vysvědčení a rodič přijde o dávku, varuje resort

Přestupky, kterých by se to týkalo, jsou přímo vyjmenovány v zákoně, například nepřihlášení dítěte k zápisu povinné školní docházky, více než sto hodin neomluvených hodin za pololetí, přestupky proti veřejnému pořádku, proti občanskému soužití či porušení vyhlášky obce.

Úřad práce by mohl strhnout pokuty ve prospěch obcí z doplatku na bydlení a příspěvku na živobytí, což jsou dávky v hmotné nouzi. V prosinci loňského roku činily výdaje na dávky pomoci v hmotné nouzi zhruba 451,1 milionu korun. Za rok 2020 šlo ze státního rozpočtu na tyto dávky spolu s výdaji na mimořádnou okamžitou pomoc 4,79 miliardy.

Sociální dávky

„Dáváme nástroj starostům, aby tam prostřednictvím městské policie přišli,“ doplňuje Bauer. Podle něj dnes někteří lidé pokuty od městské policie neberou dost vážně. Takto by se pokuta nahlásila na úřad práce a následně by úřad strhl částku z dávek, které úřad práce vyplácí, a poslal ji obci.

Lze to zneužít, říkají odpůrci

Lidé, kteří se zabývají prací s lidmi v hmotné nouzi, upozorňují na to, že zákon může nepříjemně dopadnout na ty nejzranitelnější. Obcím dá navíc do rukou nástroj k šikaně „nepohodlných“ občanů.

„Obce vydají bez kontroly ministerstva vnitra vyhlášku, protože řada vyhlášek není nikterak kontrolovaná ministerstvem a obce je ani nezveřejní na webových stránkách. Jen je potom vymáhají. A to se děje,“ kritizuje Martin Šimáček, ředitel Institutu pro sociální inkluzi.

Podle něj pak následná exekuce dávek zásadně poškozuje základy systému, který má lidi chránit před chudobou. Navíc rodina může přijít o dávky kvůli chování člena rodiny, který se v domácnosti pohybuje pouze sporadicky.

Sociální dávky

„Kdo například znečistí veřejné prostranství nebo veřejně přístupný objekt (dům), může dostat pokutu 20 tisíc korun, při opakování téhož přestupku pak už 30 tisíc. Kdo taková místa poškodí, přijde o 50 tisíc, a pokud to zopakuje, o 75 tisíc korun,“ upozorňuje Alena Zieglerová z Institutu pro sociální inkluzi. Tyto částky by podle novely zákona obec mohla strhávat z dávek.

„Přestupek spáchá jeden z rodiny, ale bity budou celé domácnosti v hmotné nouzi po mnoho měsíců,“ dodává Zieglerová. Další tresty za neplnění školní docházky může rodiny paradoxně dostat do těžší situace, například kvůli stěhování.

Ekonomové: Penzijní reforma je neudržitelná, návrh Maláčové je spíš kampaň

Na sociální dávky se před lety podobně zaměřila starostka Chomutova Ivana Řápková. Tehdy radnice exekutoři zabavovali sociální dávky přímo v místě výplaty. Soud ale tento způsob prohlásil za chybu. S následným návrhem zákona o exekuci některých dávek později jako poslankyně neuspěla.

Bič na docházku do školky

Poslanci se hodlají zabývat ještě jedním návrhem, který souvisí s dávkami v hmotné nouzi. Ten pochází z dílny SPD, přičemž plánovaná úprava má vyjmout z dávek pomoci navíc ty rodiny, jejichž děti nenavštěvují předškolní zařízení. Dosud se návrhy týkaly pouze těch rodin, které zanedbávaly povinnou školní docházku.

Mezi další úpravy patří i to, že úřad práce může vyřadit z okruhu lidí pobírajících dávky například ty, kteří poruší pracovní neschopnost evidovanou na úřadu práce.

Pokusy zpřísnit nárok na dávky v hmotné nouzi přicházejí v době, kdy lidí potřebující pomoc nejspíš přibude. V Česku byla před příchodem pandemie rekordně nízká nezaměstnanost, což se odrazilo i na vyplacených dávkách – výdaje na pomoc v hmotné nouzi od roku 2014 výrazně klesly.

Česko patří podle údajů evropského statistického úřadu ke státům, kde je podíl výdajů na sociální ochranu vzhledem k HDP zhruba o třetinu nižší, než kolik činí průměr v Evropské unii, jak upozorňuje ekonom Daniel Münich

Daňové přiznání za rok 2020

Interaktivní daňové formuláře vám usnadní práci, protože umí vypočítat daně za vás. Termín pro odevzdání formuláře a úhradu daně za rok 2020 byl posunut na 3. května 2021.

  • Nejčtenější

Bojím se, že papírové peníze v Česku skončí do pěti let, říká ekonom

Premium Mezinárodní měnový fond již před pár lety poukázal na to, že by papírové bankovky či kovové mince mohly z ekonomiky...

Brexit skončil fiaskem. Británie válčí se zaseklým vývozem a odlivem kapitálu

I více než 100 dní poté, co Velká Británie definitivně opustila Evropskou unii, tamní firmy stále bojují s novými...

Směna na 16 hodin? Nesmysl, který nikdo nechce, zní ze svazů zaměstnavatelů

Maximální délka pracovní směny by se v určitých případech mohla prodloužit ze současných 12 hodin na 16. Pro mimořádné...

Česko ekonomickou úrovní překonává Španělsko a blíží se Itálii

Ekonomická úroveň Česka příští rok stoupne na 88 procent průměru 19 zemí eurozóny. Česko se tak přibližuje Itálii, mělo...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nákladný nájezd ve zvláštní dobu? Křetínský chce britské supermarkety

Komentátorka agentury Reuters Aimee Donnellanová rozebrala počínání třetího nejbohatšího Čecha Daniela Křetínského. Ten...

Jsme inspektoři, ohlásili se agenti do Vrbětic. Později se ozval výbuch

Premium Přijeli do muničních skladů ve Vrběticích a prokázali se jako zaměstnanci ostravské firmy Imex Group. Jednalo se však o...

Muž z IMEX group: Do beden k odeslání by se ve Vrběticích nikdo nedostal

Premium Sklady ve Vrběticích na Zlínsku, které podle českých tajných služeb vyhodili do povětří ruští tajní agenti, měla...

Války budoucnosti mohou probíhat v lidské mysli, říká bezpečnostní analytička

Premium Její znalosti sice využívají vojáci a jeden kolega ji prý s nadsázkou navrhl jmenovat čestnou generálkou britské...

  • Další z rubriky

Ptačí chřipka nepolevuje, zemědělci vybili již čtvrt milionu kusů drůbeže

Koncem ledna se v Česku objevily nové případy ptačí chřipky, jež se vrátila po necelém roce. Od té doby zemědělci...

Ochlazení vztahů s Ruskem chod firem nijak neovlivní, shodují se podnikatelé

Česko žije aférou kolem vyhoštění ruských diplomatů v odvetě kvůli podezření ze zapojení příslušníků ruské tajné služby...

Covid zamíchal kartami trhu práce. Stále chybějí dělníci, uklízeček je dost

Koronavirová opatření výrazně pozměnila strukturu nabídky míst i zájemců o ně. Především utlumení služeb uvolnilo na...

Výroba aut v ČR se vrací do normálu. Rychle roste podíl elektromobilů

Výroba osobních aut v Česku v 1. čtvrtletí meziročně stoupla o 2,8 procenta na 331 897 vozů. V březnu automobilky...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Královna se rozloučila s Philipem bílými květinami a vlastnoručním vzkazem

Královna Alžběta II. se rozloučila s mužem, který stál po jejím boku celých 73 let. Posledními vzkazy pro prince...

Hráče vyloučili z turnaje, protože měl příliš vysoko nastavený jas obrazu

Známý streamer Tfue přišel o vítězství v turnaji o dvanáct tisíc dolarů kvůli tomu, že měl příliš vysoko nastavený jas...

Z Philipova pohřbu odcházeli bratři William a Harry v důvěrném hovoru

Na hradu Windsor byl v sobotu pohřben princ Philip, manžel královny Alžběty II. Velká pozornost se upírala také na...

Bojím se, že papírové peníze v Česku skončí do pěti let, říká ekonom

Premium Mezinárodní měnový fond již před pár lety poukázal na to, že by papírové bankovky či kovové mince mohly z ekonomiky...

Je to podraz, říká organizátor koncertů Cesta ze tmy. S projektem končí

Už za týden měl prostory pražské Lucerny rozeznít první koncert ze série Cesta ze tmy. Ministr zdravotnictví Petr...