Pokorný: Do sedmnácti jsem se staral o ovce

  13:41aktualizováno  13:41
Příběh Radka Pokorného, známého pražského advokáta, ale i vlivného lobbisty připomíná ve svých začátcích americké historky o chudých kovbojích, z nichž po příchodu do velkoměsta vyrostli úspěšní byznysmeni.

Radek Pokorný | foto: Lidovky.cz

Právník, který nedávno oslavil pětatřicáté narozeniny, vyrostl totiž na samotě v hájence, ze které se jeho otec staral jako polesný o část moravských hvozdů.

"Do sedmnácti let jsem pásl ovce. Vážně, měli jsme u naší hájenky jménem Bílý vlk stádo ovcí. Tam jsem vyrostl. A to vám něco do života dá. Víte dobře, jak lidé skutečně žijí," říká dnes s úsměvem ve své konzervativně zařízené kanceláři v centru Prahy.

Advokátní kancelář Pokorný, Wagner&spol. patří s více než dvaceti právníky ke středně velkým ve svém oboru. Ty největší mají zhruba dvakrát více.

Avšak málokterá se může pochlubit takovými kontakty, jako má Radek Pokorný. Dokladem jeho postavení byla právě jeho nedávná narozeninová oslava, kterou zúčastnění popisují slovy: byl tam každý, kdo v českém byznysu něco znamená, a tři nejvlivnější členové kabinetu: premiér Stanislav Gross, ministr financí Bohuslav Sobotka a vicepremiér Martin Jahn.

Denním chlebem pro právní firmu Radka Pokorného je podle jeho slov hlavně práce pro nadnárodní firmy, které se tu během 90. let usazovaly a hledaly české právníky, kteří by jim pomohli prodrat se spletitými právními předpisy.

"Měli jsme velké štěstí, vznikli jsme v době, kdy velké zahraniční firmy začaly opouštět pobočky zahraničních právních firem a chtěly místní právníky," líčí.

Do politiky už při studiu
Radek Pokorný se začal už při studiu práv pohybovat ve světě politiků. Když pracoval jako asistent ve Federálním shromáždění, doporučili jej na místo koncipienta v advokátní kanceláři Pavla Rychetského, právního experta ČSSD, pozdějšího vládního legislativce.

Tam teprve skutečně pocítil kouzlo advokacie a práva. "Ze školy jsem toho moc neuměl, studoval jsem, když staré právo zanikalo a nové se teprve rodilo. Práce u Rychetského byla neuvěřitelně užitečná zkušenost. Byl jsem jejich jediný koncipient, tak mě pouštěli k řadě věcí," vzpomíná.

V roce 1996, jen rok po advokátních zkouškách, už Pokorný s RichardemWagnerem zakládají firmu, kterou tvořila ještě advokátka Andrea Cejnarová (dnes Pokorného žena) a jedna sekretářka.

Největší investicí do založení firmy bylo to, že za 80 tisíc korun koupili počítačový program ASPI, elektronickou databázi českých zákonů. "Měl jsem našetřeno 46 tisíc a sto mi půjčil známý. Pomohlo nám i to, že fakturu za aktualizaci ASPI nám omylem poslali až o tři měsíce později," líčí začátky. Tvrdí, že dnes má jeho kancelář příjmy desítky milionů korun ročně.

Mezi klienty patří špičky v oboru
Zastupuje firmy, které jsou lídrem ve svém oboru. "Myslím, že je velmi schopný. O tom svědčí i velikost jeho kanceláře. U nás sice není běžné, že advokáti zároveň lobbují, ale například v USA je to normální praxe," hodnotí jej Kamil Blažek, právník z kanceláře Linklaters.

Jistě největším a dlouhodobým klientem je bankovní jednička ČSOB, za kterou Radek Pokorný bojoval v několika soudních sporech, které banka zdědila po převzaté Investiční a Poštovní bance.

Na straně ČSOB například stál, když se snažila vytáhnout z konkurzu firmy Tchecomalt a Svit Zlín, které zbankrotovaly bance před očima. Dodnes banku zastupuje, když jedná s antimonopolním úřadem, který dohlíží na fairplay na trhu, a zkoumal i státní pomoc bankám.

"Spolupracujeme s ním i proto, že na právní otázky hospodářské soutěže se dokáže podívat nejen z právního pohledu, ale že zohlední i ekonomickou podstatu věci," říká mluvčí ČSOB Milan Tománek.

Pokorný o svých klientech jako správný advokát nemluví. Dodnes prý jeho klientelu tvoří převážně pobočky zahraničních firem. Známo je například to, že zastupoval hamburgerový McDonald's, když se přel s konkurenčním KFC o své slevové kupony, které soupeř začal od klientů přijímat k placení.

Jedním z jeho historicky prvních klientů byla reklamní agentura Young & Rubicam. Na poli reklamy se mladá advokátní kancelář brzy etablovala. Pokorný spoluzakládal i Radu pro reklamu a dodnes je jejím prezidentem.

Veřejně známější se stal v roce 1998, kdy jako ani ne třicátník usedl v dozorčí radě Komerční banky ve chvíli, kdy ji stát připravoval k privatizaci. Pokorný byl tím, kdo spoluvybíral nové manažery pro banku a kdo veřejně obhajoval, proč se banka pouští na tehdejší dobu do odvážné restrukturalizace. Tam se zblízka naučil, jak fungují zevnitř opravdu velké firmy.

Právník je štít klienta
Jeho zkušenost z byznysu, schopnost argumentovat, ale především čilé kontakty s politiky mu vynesly označení lobbista, což však on nemá rád. "My tohle primárně neděláme, ale práce pro klienta má v sobě někdy lobbing. Advokát je prostě frontman klienta, pokud si to přeje, musí dělat i to," říká.

Dnes Správný advokát podle Pokorného musí mít dobré kontakty, i za své jméno a postavení ve společnosti je prý placen. Konkrétně jeho služby stojí 6000 korun na hodinu.

A protože v jeho kanceláři pracují zejména mladí právníci, kteří teprve po škole získávají praxi, je možné služby se značkou Pokorný & Wagner mít i za poloviční sumu.

Někdy před dvěma lety se i kvůli své dceři rozhodl trochu zvolnit tempo a nežít od rána do večera jen prací. Už nechodí do kanceláře na čtvrtou hodinu ráno a víkendy se snaží věnovat rodině. Kromě knih však moc času na jiné koníčky nemá a doufá, že si brzy se svou manželkou splní sen: zabývat se amatérskou archeologií.

"Měl jsem štěstí, ale hodně jsem i dřel. Byl jsem takový venkovan ve městě. To vám dá velkou motivaci. Ta srážka s velkoměstem je složitá. Trvá roky, než se vám podaří změnit myšlení," hodnotí svou kariéru.

Radek Pokorný bývá řazen mezi nejvlivnější české advokáty. (8. října 2004)

Autoři:

Nejčtenější

Letištní halu v Düsseldorfu zaplavily kufry, cestující museli odletět bez nich

Na letišti v německém Düsseldorfu zůstalo kvůli poruše přepravního systému 2...

Stovky cestujících, kteří odlétali ve středu ráno z letiště v německém Düsseldorfu, potkala nečekaná komplikace. Kvůli...

Zima přichází z Německa. Nepomáhá ani Trumpova obchodní válka

Německá kancléřka Angela Merkelová

Je to trochu schizofrenní situace. Zatímco poslední „tvrdá“ statistická data z klíčových evropských ekonomik nejsou...

Rozkazy od Pamely přímo do ucha. Tak se pracuje ve skladu Albertu

V distribučním centru Albert v Březhradě u Hradce Králové využívají technologii...

Po distribučním centru Albert v Březhradě u Hradce Králové se pohybují lidé se sluchátky s mikrofonem. Po skladu se...

Bytovkám zdraží teplo. Vládní návrh budí emoce

Ilustrační snímek

Vláda ruší domovním kotelnám daňovou výjimku. Opatření může podle odhadů zdražit teplo desítkám tisíc domácností....

Retro je v kurzu. Klasické socialistické výrobky přežily i samet

Na stavebnici se za socialismu stály fronty. Otto Wichterle z ní dokonce v roce...

Kofola, Mototechna, Favorit nebo Merkur. To jsou značky, které se v průzkumu agentury Médea Research zaměřeného na...

Další z rubriky

Vydržet let střemhlav. Aero testuje nový lehký bitevník L-39

Testování nového letounu Aera Vodochody

Simulace vybírání střemhlavého letu, schopnosti omezit nebezpečné vibrace nebo zvládání srážky s ptákem bez poškození....

Rezervační portály hotelů a lázní koupili Maďaři, přivedou do ČR víc cizinců

Ilustrační snímek

Nově bude rezervace pro pobyt v hotelech a lázních přes portály Hotel.cz a Spa.cz spravovat nový vlastník, maďarská...

Těžba lithia narazila na problém, ministerstvo nedalo Australanům povolení

Průzkumný vrt v Cínovci.

Ministerstvo životního prostředí neodsouhlasilo australské firmě European Metals Holdings (EMH) stanovení dobývacího...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz