Pojišťovny jsou k cestovkám přísnější. Odmítají některé pojistit proti úpadku

  1:12aktualizováno  1:12
Některé cestovní kanceláře mají potíže se získáním povinného pojištění proti úpadku na příští rok. Bez něj přitom nesmějí podnikat. Pojišťovny jsou totiž po pádu Tomi Tour obezřetnější. "Problém získat pojistku může mít až desetina cestovek," odhaduje Jan Papež z Asociace cestovních kanceláří (ACK).
Pojišťovny odmítly pojistit proti úpadku několik cestovních kanceláří. Ty se k problémům zatím nehlásí. Ilustrační foto

Pojišťovny odmítly pojistit proti úpadku několik cestovních kanceláří. Ty se k problémům zatím nehlásí. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Přísnější síto potvrzují i pojišťovny. "Odmítli jsme letos několik klientů, neprodloužili jsme jim smlouvu. Důvodem byly špatné výsledky jejich hospodaření," řekl Ondřej Rušikvas z Evropské cestovní pojišťovny. Podle něj mají některé cestovky problém s tokem peněz, jde však řádově jen o procenta jejich klientů.

Tvrdší je i slovenská Union Poisťovna, jež letos zažila velké ztráty po krachu Tomi Tour, která u ní byla pojištěná. "Po posouzení záměrů cestovky a vyhodnocení ekonomických ukazatelů jsme dvě cestovní kanceláře nepojistili," řekla mluvčí Judita Smatanová.

Pravidla pojišťoven jsou oproti minulým sezonám přísnější. "Je velký posun u našich zajistitelů. Vzhledem k situaci na trhu i krachu Tomi Tour teď český trh nepovažují za stabilní a jsou opatrnější," dodal Rušikvas.

Problémy nemáme, tvrdí cestovky

Podle něj zajistitelé například nechápou, proč je u nás tolik cestovek. V Česku funguje více než tisíc cestovních kanceláří, což je evropský unikát v přepočtu na počet obyvatel. Dlouho předvídané krachy však nenastaly, loni odešlo z trhu jen pět hráčů.

pojištění proti úpadku

Pojištění proti úpadku je zákonnou podmínkou pro činnost cestovní kanceláře.

Pojištění chrání klienty pro případ, že by cestovní kancelář zkrachovala, návrat a výplatu peněz za neuskutečněné zájezdy pak platí pojišťovna.

Pokud není pojištěná, ministerstvo pro místní rozvoj jí odebere koncesi a kancelář nesmí dál podnikat.

Zajistitelé, tedy "pojišťovny pojišťoven", se snaží kvůli krizi rozložit rizika, a pojišťovna tak má na jednu cestovku až čtyři nebo pět zajistitelů.
Pojišťovny i asociace nechtějí říct, o jaké problémové kanceláře jde, cestovky samy potíže odmítají.

"Máme před podpisem," říká například Roman Fisek z Firo-Tour. Konkurence ACK, Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (ACČKA) také tvrdí, že nejde o problém a že je běžné, že cestovky přecházejí k jiným pojišťovnám.

Cestovní kanceláře mají ještě čas do konce ledna, kdy většina pojišťoven smlouvy reviduje. Podle Rušikvase se však mění i to, jak cestovky během roku kontrolují. "Dosud jsme požadovali výkazy zhruba jednou za čtvrt roku, nyní pravidelně každý měsíc. Pokud vidíme nějaký problém, máme možnost provést namátkovou hloubkovou kontrolu," dodal Rušikvas.

Cena zájezdů klesla

Letos takto Evropská cestovní pojišťovna zkontrolovala tři cestovky.
Pokud někdo prodává zájezd a nemá ještě pojištěnou příští sezonu, pro klienta to není problém. Podle Evropské cestovní pojišťovny je rozhodující, kdy klient zájezd kupuje. V rámci pojistného plnění pak dostane peníze zpět.

Jako nejvíce rizikové jsou pro pojišťovny hlavně nově vznikající kanceláře nebo ty, které mají dlouhodobě špatné ekonomické výsledky. Na cenách pojištění se zpřísnění příliš neprojevilo, běžný průměr na trhu je kolem 1,5 % z tržeb za prodej zájezdů.

Cestovky za sebou mají špatný rok: průměrná cena zájezdů klesla, lidé na cestování šetří kvůli krizi. Podle čísel AČCKA si letos lidé koupili 1,95 milionu zájezdů za 12 miliard korun, loni však utratili o tři miliardy víc za 2,3 milionu dovolených. Nejvíce ubylo leteckých zájezdů, téměř o třetinu.

Autor:

Nejčtenější

Propuštění zaměstnanci Deutsche Bank se míjeli s krejčími obleků pro své šéfy

Krejčí Alex Riley, vlevo, a Ian Fielding-Calcutt nesou kufry mimo budovu...

Největší německá investiční banka Deutsche Bank zahájila ohlášenou restrukturalizaci, v rámci které propustí celkem 18...

Slovenský Volkswagen požádal zaměstnance, aby vrátili část odměn

Ilustrační snímek

Bývalí zaměstnanci slovenské divize německého Volkswagenu musí automobilce vrátit část odměn vyplacených za loňský rok....

Vládě prošel daňový balíček, který zdraží cigarety, alkohol i topení

Místopředsedkyně vlády a ministryně financí Alena Schillerová ve Sněmovně při...

Daňový balíček, který zdraží například tvrdý alkohol, cigarety, ale i topení plynem, a víc zdaní i hazard, prošel ve...

Letištní halu v Düsseldorfu zaplavily kufry, cestující museli odletět bez nich

Na letišti v německém Düsseldorfu zůstalo kvůli poruše přepravního systému 2...

Stovky cestujících, kteří odlétali ve středu ráno z letiště v německém Düsseldorfu, potkala nečekaná komplikace. Kvůli...

Zima přichází z Německa. Nepomáhá ani Trumpova obchodní válka

Německá kancléřka Angela Merkelová

Je to trochu schizofrenní situace. Zatímco poslední „tvrdá“ statistická data z klíčových evropských ekonomik nejsou...

Další z rubriky

Noví vlastníci ostravské hutě zavádějí změny, sníží výrobu o 20 procent

Nová huť společnosti Mittal Steel Ostrava

Ani požadovaných sto dnů, které si vyžádali na seznámení se s nově získaným podnikem, nepotřebovali manažeři...

Realitní transakce vzrostly o 69 procent, nejvíc v ČR investují Korejci

Stavba budovy Main Point v Praze na Pankráci.

Objem realitních transakcí v Česku v prvním pololetí meziročně vzrostl o 69 procent na 1,74 miliardy eur (44,5 miliardy...

Lehčí lahve a sprite v bezbarvém obalu. Coca-Cola šetří plastem

Ilustrační snímek

Už od června uvádí americká firma Coca-Cola v tuzemsku do oběhu lehčí PET lahve. Díky tomu by společnost měla za rok...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz