Cestovky už nepojistíme, hrozí pojišťovny kvůli novému zákonu

  17:00aktualizováno  17:00
Českým cestovním kancelářím hrozí, že od příštího roku je nebude mít kdo pojistit proti úpadku, jak to vyžaduje zákon. Pětici tuzemských pojišťoven, které takovou službu nabízí, se totiž nelíbí chystaná změna zákona a chtějí v případě jeho schválení stomilionový trh zcela opustit.

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Novela zákona o cestovním ruchu má zamezit situacím, kdy si lidé u cestovky koupí zájezd, ale po jejím krachu dostanou zpět jen mizivou část peněz, jak se v minulosti několikrát stalo. Cestovka totiž byla pojištěná na podstatně menší částku, než kolik prodala zájezdů.

Ministerstvo pro místní rozvoj oprášilo novelu zákona, kterou připravovalo už před rokem a chce, aby pojišťovny uhradily plnou škodu při krachu cestovní kanceláře. Slibují si od toho lepší ochranu zákazníka. „Jedná se o reakce na minulá období, kdy cena zaplacená za poukaz na zájezd nebyla zahrnuta do pojištění pro případ úpadku. V těchto případech nedošlo k pojistnému plnění klientů, kteří si zakoupili tyto poukazy, a proto nyní dochází k úpravě v rámci novely,“ vysvětlila mluvčí ministerstva Radka Burketová.

Stát nově zavádí navíc minimální pojistnou hranici: cestovky nabízející zájezdy s autobusovou dopravou budou muset být pojištěné nejméně na milion korun, u leteckých zájezdů na čtyři miliony. To se ale nelíbí cestovkám. „Ta hranice nedává smysl. Je spousta miniaturních cestovek, které pořádají pár zájezdů a toto pro ně může být likvidační,“ říká Jan Papež z Asociace cestovních kanceláří. Cestovky platí většinou jedno až dvě procenta z pojistné částky, tedy v případě pojistky na milion deset až dvacet tisíc korun. 

Limit navíc nezamezí tomu, aby například cestovka prodala zájezdy výrazně nad limit a pak padla. Podle Papeže je cestovek, kterých se stanovení limitů dotkne, až třetina z celkového počtu. Ministerstvo takové údaje nemá.

Pojišťovny tvrdí, že nemohou pojišťovat cestovky nad pojistnou částku, i když si mohou kontrolovat jejich hospodaření. Pojišťovny tvrdí, že neohraničená výše pojistného plnění je však z hlediska regulace pojišťovnictví nepřípustná, protože sjednání pojistných smluv bez limitů je v rozporu se zákonem. „Zákon o pojišťovnictví ukládá pojišťovnám podnikat obezřetně, přičemž uzavření pojistných smluv bez stanovení pojistných limitů je striktně v rozporu se zmíněným zákonem. Pro pojišťovny by to znamenalo riziko postihu ze strany ČNB,“ říká Tomáš Síkora, výkonný ředitel České asociace pojišťoven. 

„Reálně zvažujeme, že v případě schválení zákona zcela přestaneme pojištění proti úpadku nabízet,“ říká Ondřej Rušikvas z ERV Cestovní pojišťovny.

Ministerstvo tvrdí, že je pro případ odchodu pojišťoven připraveno zavést novou formu zajištění. Loni například jednali s bankami o zavedení bankovní garance, ty nakonec ale od návrhu ustoupily. Podle ministerstva je možností například zřízení garančního fondu.

Autor:
  • Nejčtenější

Socialismus se vrací, ne z Východu, ale ze Západu, řekla Šichtařová

Evropská unie je promořená neomarxisty, Česko je však prozatím oázou klidu. Takový je názor ekonomky Markéty...

Premium

Ekologický experiment, který nevyšel. Billa ruší papírové tašky

V posledních letech velké obchodní řetězce jeden po druhém zpoplatňovaly, později i rušily igelitové tašky, které...

Platit se bude za všechny dovezené mobily, řekl šéf OSA v Rozstřelu

Pořadatelé koncertů, média, sportbary, hotely, ale i spotřebitelé, kteří si kupují flash disky nebo CD a DVD nosiče. Ti...

Dvacet hodin ve vzduchu. Z New Yorku míří první přímý let do Sydney

Z letiště v New Yorku letí první let bez mezipřistání s destinací v australském Sydney. Letadlo australské aerolinky...

Žluté lány musí zmizet. Zemědělce čeká omezení plochy vysetých plodin

Tisíce zemědělců v posledních týdnech rozměřovaly pole a lámaly si hlavu nad tím, jak je co nejvýhodněji rozdělit....

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Dějiny čtvrcení v Praze. Nejděsivější případy rozřezaných těl

Děsivé kriminální případy. O těchto čtyřech vraždách mluvila celá republika. Brutální a hrůzostrašné „kouskování“...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Žluté lány musí zmizet. Zemědělce čeká omezení plochy vysetých plodin

Tisíce zemědělců v posledních týdnech rozměřovaly pole a lámaly si hlavu nad tím, jak je co nejvýhodněji rozdělit....

Levnější naftu tirákům. České speditéry drtí konkurence, žádají slevy

Podíl českých šoférů na mezistátní přepravě zboží už pátým rokem strmě klesá. Na jejich místa se tlačí společnosti z...

Vánoce na obzoru. Amazon se dvakrát zvětší, pošta přidá na hodinu 25 korun

Vánoční nákupy už se rozjely. Potvrzuje to několik firem, které v Česku doručují zboží. Amazon v Dobrovízi spustil...

Pojišťovny odmítají daň z rezerv, chtějí investovat 10 miliard do bydlení

Pojišťovny chtějí investovat deset miliard korun do dostupného bydlení a sociálních služeb místo zdanění s dopadem na...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz