Podle šéfa České asociace pojišťoven Tomáše Síkory by měl velikost provizí omezit zákon.

Podle šéfa České asociace pojišťoven Tomáše Síkory by měl velikost provizí omezit zákon. | foto: Jan Zátorský, MF DNES

Pojišťovnám vadí vlastní drazí agenti. Chtějí pomoc od státu

  • 124
Pojišťovnám se nelíbí, kolik peněz musí vyplácet některým zprostředkovatelům za shánění nových lidí. Zlobí je to, že jim vysoké provize navyšují prodejní náklady, a tedy ukrajují celkové zisky. Přestože pojišťovny samy určují prodejcům výši odměn, nejsou jim schopny provize snížit.

Bojí se totiž, že by agenti okamžitě přešli ke konkurenci a ony by tak přišly o potenciální klienty. Chtějí proto, aby výši odměn omezil zákon. Makléři jsou však rezolutně proti. Domnívají se, že tím pojišťovny jen maskují svou neschopnost vyjednat si vhodné podmínky.

"Trhu by prospělo, pokud by provize dosahovaly maximálně 18násobku měsíční splátky. Tlak zejména externích distribučních sítí je však natolik silný, že mu pojišťovny podléhají a náklady na provize rostou. Jejich výši by proto měl zastropit zákon nebo vyhláška," říká šéf České asociace pojišťoven (ČAP) Tomáš Síkora.

Podle něj rostou provize zejména u investičního životního pojištění, kde mohou dosahovat až 24násobku toho, co je člověk ochoten za pojistku měsíčně platit. Pokud podepíše, že bude měsíčně odvádět tisíc korun, pojišťovna zprostředkovateli vyplatí až 24 tisíc. Makléři však nevědí, proč by měl tuto oblast regulovat zákon.

"Sjednávání pojistek je obchod jako každý jiný. Neslyšel jsem, že by chtěl někdo stropovat marži například u prodeje aut či másla," říká Petr Šafránek z Asociace finančních zprostředkovatelů a finančních poradců (AFIZ). Podle něj je na pojišťovnách, aby své spolupracovníky případně "zkrotily".

"To, že nejsou schopny nižší marže vyjednat, je jejich problém," argumentuje.

Stát regulovat provize nechce
Ministerstvo financí s tímto názorem souhlasí. "V žádném případě nelze zákonem omezovat výši provize zprostředkovatele. Šlo by o nepřijatelný zásah do smluvních vztahů," říká náměstkyně ministra financí Klára Hájková.

Podle ní by to také odporovalo požadavkům Evropské unie, která by to považovala za nepřípustnou regulaci sazeb pojistného. "Regulace vyhláškou by navíc mohla být považována za neústavní," dodává náměstkyně.

Rychlý růst provizí považuje za špatný také Česká národní banka, která ve své zprávě o finanční stabilitě konstatuje, že vysoké marže mohou v budoucnosti negativně ovlivnit celý pojistný trh.

"Může se stát, že finanční instituce nebudou v budoucnosti dostatečně ziskové a klienti budou mít nízké výnosy," řekl Jan Frait z odboru finanční stability ČNB.

Ani centrální banka však zastropování provizí nepodporuje. "Vysoké provize jsou sice dlouhodobým negativním jevem, ČNB však přímé regulaci nakloněna není," prohlašuje mluvčí centrální banky Pavel Zúbek.

Klient provizemi trpí, přiznává makléř
Někteří makléři však proti zastropování provizí neprotestují. "Klient vysokými provizemi trpí, protože je hradí ze svých kapes, takže já jejich omezení podporuji. Mohlo by být na 14násobku měsíční splátky," navrhuje ještě nižší strop ředitel poradenské firmy IMG Vratislav Hybner.

Podle něj však musí tuto iniciativu vzít do vlastních rukou právě samy pojišťovací domy. "Zákon takovouto věc zastřešovat nemůže. Musí to dělat pojišťovny, protože ony jsou nositelem odpovědnosti," domnívá se Hybner.

Loni pojišťovnám stouply náklady na pořízení smluv téměř o pětinu. V peněžním vyjádření to znamená, že za získání nových duší vyplatily celkem 20 miliard korun (náklady zahrnují vedle provizí agentům také výdaje na reklamu a marketing, pozn. redakce). Dalších pět miliard korun před sebou přitom pojišťovny sunou jako náklady příštích období.