Pojistné pro firmy se až dvakrát zvýší

Sotva podniky vyvezly naplavené bláto ze svých dílen a vyklidily povodněmi zničené kanceláře, přichází další pohroma. Nastalo totiž období, kdy velká většina firem v Česku uzavírá nové pojistné smlouvy pro příští rok. A přestože definitivní výše škod se teprve počítá, pojišťovny už začínají své služby zdražovat.

„Nedá se říci jednotně, o kolik jde pojistné nahoru, ale může to být o dvacet až padesát procent,“ říká jeden z pojišťovacích agentů, jenž má na starosti podnikovou klientelu. V některých případech podle něj může být růst i vyšší. Jistá hutní společnost už byla nucena zaplatit na pojistném o sto procent více, dodává agent. „Záleží to na lokalitě, ale také na oboru. Ty rizikové, jako například papírny, zpracování dřeva nebo chemické firmy, budou platit víc,“ říká agent.

Platby pojistného se u velkých podniků pohybují v desítkách milionů korun ročně. Například Dopravní podnik hlavního města Prahy platí teď za metro asi 70 až 80 milionů korun za rok, říká agent.

Pojišťovny zdražují jak následkem povodní, tak také kvůli krizi v celém odvětví, se kterou se musí potýkat. Pojišťovnictví totiž v poslední době trpí přílišným počtem katastrof. „Ceny se musí zvýšit. A bude to asi významné,“ říká Mark Mayerhoffen, ředitel pro střední a východní Evropu ve Swiss Re, což je druhá největší zajišťovna (ty pojišťují pojišťovny). Ta odhaduje své škody z českých povodní na 120 milionů eur, což považuje za pojistnou událost střední velikosti.

Vyšší ceny se ze zajišťoven přenesou na pojišťovny. Mayerhoffen varuje, že pokud bude povodní přibývat, může se Česko přiblížit Německu. Tam se už podniky v mnoha povodňových oblastech vůbec nepojišťují. Sazby jsou tak vysoké, že se jim to nevyplatí.

U nás podobná situace zřejmě nastane v těch nejrizikovějších oblastech. Které to budou, vyplyne ze speciální povodňové mapy, kterou připravuje zajišťovací makléřská firma Benfield Group ve spolupráci s Českou asociací pojišťoven.

„Byl by to vlastně model, který nám řekne pravděpodobnost povodně v té které oblasti,“ říká Tomáš Novotný z firmy Benfield. A podle pravděpodobnosti povodně pak budou pojišťovny počítat výši pojistného. Je to poprvé, kdy se takový model připravuje pro celou zemi.

I když budou pojišťovny zvyšovat sazby, na trhu panuje nejistota, zda se jim škody podaří ustát. Minulý pátek vydala například mezinárodní ratingová agentura Fitch varování, že možná sníží hodnocení České pojišťovny. Letošní povodně ji přijdou odhadem na 10 miliard korun, což experti z Fitch považují za možné riziko.

„To jsou pro pojišťovnu obrovské škody,“ říká Josef Pospíšil z Fitch. Vysvětluje sice, že pojišťovna si rizika zajistila tak, že se připojistila u jiných ústavů, není však jisté, zda a jak rychle výplatu dostane. „Mají vcelku vysoké zajištění, takže dopad čistého zisku asi bude menší, ale ta hrubá čísla jsou vysoká a záleží na tom, jak rychle se vypořádá zajištění.“