Pojištění si budou platit i lidé pracující na dohodu, navrhlo vládě ministerstvo

  4:21aktualizováno  4:21
Ministerstvo zdravotnictví chce zvýšit příjmy zdravotního systému. Navrhlo vládě, aby si zdravotní pojištění museli platit i lidé, kteří si na dohodu o provedení práce vydělají více než dva tisíce korun. Mohlo by to vynést miliardu ročně. Premiér Petr Nečas ale s návrhem nesouhlasí.
Ministerstvo zdravotnictví navrhuje, aby si pojištění museli platit i lidé pracující na dohodu

Ministerstvo zdravotnictví navrhuje, aby si pojištění museli platit i lidé pracující na dohodu | foto: Profimedia.cz

"Ministerstvo tak hledá zdroje pro úhradu zdravotní péče," uvedl náměstek ministra zdravotnictví Vladimír Pavelka. Dohoda o provedení práce zatím není vytížená pojistným, pouze srážkovou daní 15 procent. Nově by se tak muselo odvádět dalších 13,5 procenta z hrubé mzdy na zdravotní pojištění.

Heger, který už dříve v rozhovoru pro MF DNES uvedl, že odvody na dohodu do návrhu vložil se souhlasem ministra financí Miroslava Kalouska, ve vládě zřejmě tvrdě narazí.

"Navržené opatření zvyšuje daňové zatížení a snižuje pružnost trhu práce. Jde tedy proti programovému prohlášení vlády. Proto ho můžeme podpořit jen velmi těžko," uvedl premiér Petr Nečas.

Výběr zdravotního pojištění zdaleka nestačí na pokrytí léčení, stát do něj letos dolije přes 50 miliard korun. Hegerův návrh by tak mohl pomoci. Ministr chce navíc zamezit vyhýbání se placení pojistného. Ve snaze ušetřit totiž lidé dělají naoko na dohodu, ale ve skutečnosti bohatě překračují povolených 150 hodin ročně.

Ministr práce Drábek by návrh podpořil

Zkontrolovat, kolik skutečně odpracovali, je prakticky nemožné. Podle úředníků pak hodinová mzda v extrémních případech vychází i na stovky tisíc korun.

Zatížení "dohod" sociálním pojištěním by chtěl také ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek, Hegerův stranický kolega z TOP 09. "Všechny varianty jsou v diskusi, nechci to konkretizovat," vzkázal Drábek prostřednictvím své mluvčí. Sociální pojištění platí zčásti firma a zčásti pracovník, celkem jde státu 31,5 % hrubé mzdy.

V rozhovoru pro MF DNES Drábek nedávno uvedl, že zavedení sociálních odvodů na dohodu by mohlo být způsobem, jak zamezit jejímu zneužívání. To by od Nového roku mohlo zesílit, protože počet hodin na dohodu se s velkou pravděpodobností rozšíří ze 150 na 300. Změna tento týden prošla v režimu legislativní nouze Poslaneckou sněmovnou.

Zdanění dohody jako pracovního poměru je logické, tvrdí Sobotka

Ministerstvo očekává, že řada lidí přejde nebo bude donucena přejít ze zaměstnaneckého poměru právě na dohodu, a stát tak přijde až o osm miliard na pojistném. "Je problém, že lidi, kteří nemohou najít zaměstnání, dělají krátkodobě na dohodu, jenže z toho jim nevzniká nárok na nemocenskou či na důchod," uvedl také Drábek.

Kdyby se vláda na návrhu zavést pojištění (ať už jen zdravotní, nebo i sociální) shodla, v Poslanecké sněmovně by ji podpořila i opozice. "Jestliže dohoda o provedení práce dostává větší prostor (rozšiřování hodin, pozn. red.), má logiku, aby se to zdaňovalo jako pracovní poměr," myslí si Bohuslav Sobotka, šéf sociálních demokratů.

Statistika o tom, kolik se v Česku uzavře dohod o provedení práce, neexistuje. Všeobecná zdravotní pojišťovna udělala vlastní odhady, podle kterých to je ročně asi 330 tisíc smluv s průměrnou odměnou
6 200 korun.

"Přínos jedné miliardy korun při zavedení pojistného je dolní hranice, náš odhad je až 2,25 miliardy," říká Tomáš Červinka, pověřený náměstek VZP pro pojistné.

Autor:

Nejčtenější

Scala startuje na 370 tisících. Škoda chce Čechům nabídnout bohatou výbavu

Škoda Scala

Škoda v pátek startuje prodej svého nového vozu. Základní provedení modelu Scala s benzinovým agregátem 1,0 TSI/70 kW s...

VIDEO: Semafory k WC, pohyby jako robot. Jak to chodí v českém Amazonu

Lidé s vozíky projíždějí labyrintem uliček, kde je v regálech naskladněno 20...

Distribuční centrum Amazonu v Praze působilo dosud spíš jako nedobytný hrad. Jak to uvnitř chodí, se veřejnost...

Nápisy na taškách matou. Výroba papírových škodí víc než těch plastových

V Penny Marketu přestali nabízet jednorázové igelitky, v nabídce mají například...

Řada lidí si raději než igelitku koupí v obchodě tašku z papíru. Od pokladny pak odchází s dobrým pocitem, že jsou...

Topíme svíčkou. Nové bytovky už musí mít téměř nulovou spotřebu energie

ilustrační snímek

Všechny nové budovy s obytnou plochou větší než 350 metrů čtverečních musí mít od prvního ledna téměř nulovou spotřebu...

Církev děsí zdanění restitucí. Práci kvůli němu může ztratit každý pátý

Neratovský kostel s prosklenou střechou má nové báně.

Výpočty jsou jednoduché, matematika neúprosná. Když projde zdanění církevních restitucí tak, jak ho navrhuje vládní...

Další z rubriky

Počet návštěvníků pražské O2 areny překročil 10 milionů

Chinaski na závěrečném koncertu turné k desce Není nám do pláče 16. listopadu v...

Branami největší české multifunkční haly prošel v neděli návštěvník s pořadovým číslem 10 milionů. Návštěvnost haly...

Chyby za 700 milionů. Ministerstvo práce selhalo při IT zakázkách, tvrdí NKÚ

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek při obhajobě systému vyplácení

Ministerstvo práce a sociálních věcí selhalo při budování informačních systémů pro výplatu dávek a porušilo rozpočtovou...

Internet zaplavují falešné e-shopy. Zboží nepošlou a z karty strhnou víc

Ilustrační snímek

Po předváděcích akcích a energetických aukcích upozorňuje Česká obchodní inspekce (ČOI) na další bobtnající problém -...

Najdete na iDNES.cz