Viktor Kožený

Viktor Kožený - Viktor Kožený | foto: Michal Růžička, MF DNES

Podvody Koženého v Česku asi převezmou soudy v USA

  • 33
Podvedení akcionáři harvardských fondů se už asi nikdy nedočkají toho, že by viděli strůjce miliardových podvodů Viktora Koženého před českým soudem. Finančník totiž asi skončí v USA.

Vyšetřování Viktora Koženého za miliardové podvody v Česku bylo tak zdlouhavé a těžkopádné, až ho předběhly americké úřady.

Ty ho tento týden obvinily z 27 zločinů a korupce při investování v Ázerbájdžánu a požádaly Bahamy, kde žije, o jeho vydání do Spojených států.

Česká větev případu se tak dostává na druhou kolej a je pravděpodobné, že české zločiny Koženého se budou soudit u americké justice jako "drobný přívěsek".

CELÉ OBVINĚNÍ VIKTORA KOŽENÉHO NAJDETE ZDE

"Jestli bude Kožený vydán do USA, tak nám ho nevydají. To, co na něho mají oni, budou považovat za prioritní a ta naše věc bude vedlejší," řekl státní zástupce Zbyněk Podlipný. Podle něho bude nejschůdnější, když bude spis předán do USA. Jak budou jeho trestné činy hodnotit tam, není jasné. V Česku by mu hrozilo až dvanáct let vězení.

Kožený je v Česku stíhán kvůli operacím z let 1995 až 1997, při nichž spolu se svým nejbližším spolupracovníkem Borisem Vostrým připravil o majetek akcionáře Harvardského průmyslového holdingu.

Obral 240 tisíc lidí, bývalých drobných investorů z kuponové privatizace, kteří mu svěřili kuponové knížky v domnění, že jejich majetek rozmnoží. Ten jej však místo toho vyvedl do ciziny, kde se pak ztratil v nepřehledném spletenci Koženého a Vostrého firem.


Policie obvinila Koženého v roce 2001 ze dvou podvodů za 11,5 miliardy korun. "Akcie českých podniků odvedl z harvardských fondů na kyperské firmy a místo nich přišly do fondů dvě bezcenné směnky," vysvětluje podvodné transakce jeden z bývalých vyšetřovatelů.

Podvody "řídili" rybáři
Podle něho bylo vše promyšlené a policii se nikdy nepodařilo dohledat, kam z Kypru peníze odcházely.

"Akcie českých podniků končily v kyperských společnostech, kde byli nastrčeni jako figurky místní rybáři. Peníze tam přeléval různými fígli najatý kyperský právník," řekl bývalý vyšetřovatel.

Policie zjistila jen to, že část "ukradených peněz" použil Kožený na investice v Rusku. Na Koženého podávali podvedení lidé trestní oznámení v celém průběhu devadesátých let, ale kauzy byly vždy odloženy.

Z části se to připisovalo úzkému propojení Koženého na pravicové vládní politiky, ale i tomu, že policisté neuměli tak promyšlené hospodářské trestné činy vyšetřovat. Když se konečně v roce 2001 detektivové rozhoupali, bylo už pozdě. Některé činy byly již promlčeny a zbývajících bylo údajně tolik, že nebylo v lidských silách všechny dotáhnout do konce.

"Na co jsme sáhli, to by se dalo stíhat. To bychom nikdy neskončili. Ať se otevřel jakýkoli šanon účetnictví, byl to podvod," tvrdí bývalý vyšetřovatel.

Karel Staněk, který akcionáře zastupuje, potvrdil, že skutečná škoda je mnohem vyšší: "Ve skutečnosti bylo z holdingu ukradeno až čtyřicet miliard. Peníze se ztratily i při spoustě dalších obchodů, které nikoho nezajímají."