Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: MF DNES

Podnikatelka využila službu Googlu. Od té doby odvádí DPH

  • 143
Mizivý obrat nebo používání výdajového paušálu ještě není zárukou, že se drobný podnikatel vyhne povinnosti odvádět DPH. Daň musí odvádět například od okamžiku, kdy poskytne reklamní místo na svých webovkách Googlu, objedná si přepravu po Německu nebo poskytne do zahraničí tlumočnické služby. Živnostníkům komplikuje zákon život, ale experti na daně a stát opatření hájí.

Plátcem DPH se podnikatel nehledě na výši obratu stane tehdy, pokud poskytne službu do jiné země EU, nebo z této země službu naopak koupí.

"Za čtyři měsíce podnikání jsem měla obrat 8 010 korun, ale přesto jsem se stala plátcem DPH," svěřila se iDNES.cz žena, která se pustila do podnikání loni v září. Nařízení si mnoho malých živnostníků vůbec neuvědomuje. U reklamy přitom platí už od ledna 2009 a letos v lednu se zákon rozšířil i na další služby. Drobný podnikatel, který si třeba objedná přepravu z Berlína do Hamburku, se ihned stane plátcem DPH. Ještě loni by zaplatil daň pouze na faktuře v Německu.

Trable se schránkou a daňovým přiznáním

"Na začátku roku si začali hodně stěžovat tlumočníci. Když například poskytovali službu do Anglie, od ledna 2010 se stali plátcem DPH," popsal daňový expert z BDO Tax Jiří Novák.

Pro podnikatele to znamená nepříjemnou povinnost - musejí se přihlásit finančnímu úřadu a kromě daně z příjmu odvést z veškeré své činnosti v ČR, která s přeshraniční službou nijak nesouvisí, ještě daň z přidané hodnoty.

"Začala jsem dělat poradenství a dávat kurzy zdravého vaření, abych si vydělala na pojištění, které jako OSVČ musím platit," vzpomíná podnikatelka, která nechtěla zveřejnit své jméno. Provozuje internetové stránky o zdravém vaření, na toto téma vydala knihu a zároveň místo na svých internetových stránkách poskytnula firmě Google k umístění reklamy (AdSense). Kvůli zákonu si musela zařídit datovou schránku a naučit se posílat evropským úřadům elektronické hlášení. Pokud by zákon (mj. letošní kandidát na absurditu roku) neplatil, plátcem DPH by se stala až při dosažení obratu jeden milion korun za posledních 12 měsíců.

Není rozhodně sama, koho povinnost zaskočila. Řada malých podnikatelů o ní nic netuší, přestože už platí dlouho. Na stránkách Google, kde se vede diskuse o reklamní službě AdSense, někteří klienti píší, že s internetovou službou končí. To sice mohou, ale plátcem DPH ještě nějakou dobu přesto zůstanou a budou muset úřadům doložit, že nemají obrat přes jeden milion.

Daňoví experti i stát novelu o DPH, kterou stihla ČR zařadit do české legislativy na poslední chvíli 31. prosince 2009, hájí. "Třebaže to vypadá jako šikana malých podnikatelů, není to tak a dává to smysl v souvislosti s přístupem, že členské státy chtějí vybrat daň ve státě příjemce. K nákupu se malý podnikatel stane plátcem DPH a má povinnost daň odvést, ale zároveň si může uplatnit nárok na odpočet daně," obhajuje zákon Jiří Novák, expert na DPH ze společnosti BDO Tax.

Živnostníci stojí před volbou: zdražit, nebo snížit zisk

Uznává však, že to může živnostníkům služby prodražit. Stojí tak před volbou, jestli zdraží a vystaví se riziku odlivu klientů, nebo si sníží zisk. "Nemohu si dovolit o 20 procent zdražit své služby, protože bych vůbec neuspěla na trhu," podotkla podnikatelka.

Ministerstvo financí čelilo námitkám Asociace pro malé a střední podniky a živnostníky, ale se zákonem nic dělat nechce a zřejmě kvůli Unii ani nemůže. "MF nevidí problém v rozsáhlé administrativě spojené s placením DPH pro registrovaného plátce, protože tato osoba uskutečňuje výše uvedená plnění bez povinnosti přiznat daň, ale s nárokem na odpočet daně, který by v případě, kdy by se nestala plátcem, neměla," uvedl dříve resort.

Společnosti Google se zákon nezamlouvá. "Dřív nebo později by bylo dobré s tím něco udělat, protože to lidi zbytečně omezuje," řekla iDNES.cz šéfka českého zastoupení firmy Taťána le Moigne. "Určitě ale neevidujeme pokles zájmu o službu adwords z hlediska podnikatelské komunity, spíše naopak. Je to produkt, který cílí spíše na podnikatele, kteří daň platí," dodala.

Asociace malých a středních podniků za zákonem vidí další byrokratické překážky v cestě za podnikáním. "V době krize ztrácejí možnost malého výdělku v zahraničí všichni drobní podnikatelé, kteří by si jinak mohli svou prací i po internetu přivydělat svými službami pro cizí firmy v EU, například grafici nebo webdesignéři," uvedl dříve Břetislav Ošťádal, předseda představenstva AMSP.