Zjednodušte zaměstnávání cizinců, vyzývají podnikatelé vládu

  19:23aktualizováno  19:23
Nedostatek pracovních sil je aktuálně největší problém pro české podnikatele. Neobsazené zůstávají nejen vysoce kvalifikované pozice, ale i místa ve výrobě. Podle účastníků soutěže EY Podnikatel roku by pomohlo, kdyby vláda ulehčila zaměstnávání cizinců.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Úřady práce evidovaly ke konci srpna 104 tisíc volných míst. Během posledního roku se počet neobsazených pracovních pozic prakticky zdvojnásobil. Bez práce sice stále zůstává 451 tisíc lidí, ve velké většině jsou však jen těžko umístitelní. Pro řadu firem je proto problém najít zaměstnance.

Řada podnikatelů se proto snaží hledat pracovníky v zemích mimo Evropskou unii. Ze strany státu však naráží na příliš složitou administrativu i nekompetentní úředníky.

České firmy můžou přijmout až 5 000 migrantů. Musí ale ctít zákony, tvrdí

„Jediné, co nám pomůže vyřešit rychle nedostatek kvalifikované pracovní síly, je migrace. Řada firem by proto uvítala, aby byly zjednodušeny vízové podmínky,“ prohlásil Václav Muchna na setkání podnikatelů s ministrem financí Andrejem Babišem v rámci Klubu EY Podnikatel roku.

Muchnova společnost Y Soft Corporation prorazila na světovém trhu s unikátním řešením pro tisknutí a neustále tak potřebuje nedostatkové počítačové programátory. Doba, než se podaří jednoho takového najít, se protáhla ze dvou na šest měsíců. Zároveň se jejich průměrná mzda mezi roky 2009 a 2014 vyšplhala z 35 tisíc na 59 tisíc korun.

Úředníci neznají jazyky, stěžují si firmy

Přestože Y Soft shání zaměstnance jen s velkými obtíženi, hledání ve třetích zemích už firma vzdala. Důvodem je přebujelá byrokracii, která získání pracovního víza obnáší. „Naprostá většina zemí západního světa má zrychlený vízový proces. Já sám jsem třeba pracovní vízum do USA získal za měsíc a vše za mě zvládla vyřídit asistentka,“ dodal Muchna, který považuje za klíčové především zkrácení celé procedury. Podle něj je také nedůstojné, pokud vysoce kvalifikovaní odborníci, o které se firmy perou, musí podobným procesem projít.

Podobnou zkušenost má Karel Volenec, šéf královéhradeckého výrobce zdravotnických implantátů ELLA-CS. Jeho firma potřebovala kvůli obchodním kontaktů s Jižní Amerikou najmout rodilou mluvčí. Vyřízení všech potřebných povolení vyšlo na 400 tisíc korun. Volenec kritizuje především fakt, že úředníci, kteří rozhodují o zaměstnávaní cizinců, nemají žádné jazykové znalosti.

„Většina těch zaměstnanců nezná vůbec žádný cizí jazyk. Proč musíme nechávat překládat do češtiny anglické dokumenty, abychom suplovali neznalost úředníků, kteří mají zajímavé posty, ale ne příslušné vzdělání?,“ ptal se Volenec Babiše.

Ve Svitavách lidi nejsou, Mongolové sem nesmí

Nejde přitom jen o lidi se vzděláním a kvalifikací, stejný problém se týká i pracovníků ve výrobě. Dvacítku zaměstnanců hledá už několik měsíců svitavská textilka Svitap. Poté se neuspěla na tamním úřadu práce, začala se poohlížet v Mongolsku a na Ukrajině.

„V Mongolsku máme vytipováno dvacet lidí, na Ukrajině jedenáct a další v Nepálu. Výsledek je ale ten, že za půl roku nastoupil pouze jediný zaměstnanec z Mongolska,“ říká majitel firmy Jan Heřmanský. Podle něj se dokonce ještě ani jeden z ostatních uchazečů nedostal do čekacího systému ministerstva zahraničí.

Podle Babiše je nedostatek pracovních sil pro vládu absolutní prioritou. „Je absurdní, že tady se promenáduje deset tisíc uprchlíků, a naše firmy na zaměstnance čekají,“ řekl Babiš. Údajně teď tlačí na ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka, aby situaci s vízy řešil.

Někteří zaměstnavatelé však volají i po změnách, které spadají do kompetence ministerstva financí. Podle Muchny by pomohlo, kdyby třeba náklady na přemístění pracovníků do Česka byly daňově uznatelné nebo podobně příspěvek zaměstnavatele na bydlení.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Inspekce zveřejnila tři restaurace s podivným původem hovězího masa

Ilustrační snímek

Od propuknutí kauzy s nevyhovujícím hovězím polským masem provedla Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI)...

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Konec kšeftů. Stát se rozhodl, že si dálnice bude opravovat sám

Ilustrační snímek

Během následujících deseti let postupně zmizí z dálnic sypače a pluhy soukromých firem. Stát se totiž rozhodl, že...

Další z rubriky

Česku hrozí arbitráž za převzetí OKD, podle exvlastníka šlo o znárodnění

Horníci NWR. Ilustrační snímek

Britská společnosti Jenner & Block, která je likvidátorem společnosti New World Resources (NWR), označila státní...

Dopady boje s hazardem: obce přišly o 1,1 miliardy na daních z automatů

Ilustrační snímek

I když stát vybírá na dani z hazardu rok od roku více, mnoha obcím tyto příjmy klesly. Mohou za to zejména přísnější...

Pražský hotel vydával české hovězí za australské, steak za 650 korun

Kráva před hotelem Holiday Inn u Kongresového centra.

Hotel Holiday Inn sídlící na pražském Pankráci lhal svým zákazníkům o skutečném původu podávaného hovězího masa. O...

Najdete na iDNES.cz