Podnikáte v chudém kraji? Tak plaťte nižší daně

  1:03aktualizováno  1:03
Ministerstvo financí trápí, že drobní podnikatelé odvádějí do státní kasy výrazně méně než zaměstnanci. Proto přemýšlí, jak od živnostníků vybrat více a zároveň jim daně zjednodušit. Zvažuje tak zavedení paušální daně. Ta by byla podmíněna vykonávanou činností, krajem a velikostí obce, v níž se podniká.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

"Cílem paušálního zdanění je zredukovat tento nepoměr (ve výběru daní, pozn. red.) a vybrat od podnikatelských subjektů pro ně ještě únosnou daň," píše se v návrhu pracovní skupiny při ministerstvu financí pod vedením náměstka Petra Chrenka.

Pro srovnání: zhruba milion lidí podnikajících na sebe (živnostníci, ale i advokáti či tlumočníci) odvedl předloni na daních 9,2 miliardy korun, zatímco přibližně čtyři miliony zaměstnanců 78,6 miliardy. Živnostníci však nesou podnikatelské riziko a vytvářejí pracovní místa pro jiné.

Ministerstvo si v materiálu slibuje, že do určité míry také zatočí se švarcsystémem. Ten využívají někteří zaměstnanci, aby se oni i firma vyhnuli vysokým daním a odvodům na sociálním a zdravotním pojištění. Ačkoliv dál sedí na stejné židli a dělají stejnou práci, najednou se nechávají najímat jako živnostníci a o své daně a odvody se starají sami.

Dnes například 80 procent lidí samostatně výdělečně činných odvádí státu na zdravotním a sociálním pojištění pouze zákonné minimum.

Není paušál jako paušál

Zjednodušení administrativy, které by mělo přitáhnout podnikatele k paušální dani, není nic nového.

Už dnes mají možnost určitého zjednodušení při výpočtu daně z příjmu. Mohou využít tzv. výdajový paušál. To znamená, že si od příjmů odečtou určité procento nákladů a z toho, co zbude, zaplatí daň. Zmíněné procento závisí na profesi – u zemědělců je to 80 procent, u řemeslníků 60, ale třeba u architektů pouze 40. Tento způsob výpočtu daně využilo podle posledních údajů české daňové správy zhruba 480 tisíc podnikajících lidí.

Část z nich si stěžuje na to, že výdajové procento je u jejich profese příliš nízké. "Nevyplatí se to těm řemeslníkům, kteří pracují s materiálem, třeba elektrikářům či zámečníkům," upozorňuje Bedřich Danda ze Sdružení podnikatelů a živnostníků. Místo toho raději schraňují účtenky a faktury a daň odvádějí "postaru" – tedy z rozdílu příjmů a nákladů.

Současné výdajové paušály by však nemohly fungovat souběžně se zamýšlenou paušální daní.

První z nich totiž umožňuje díky slevám na dani odvádět státu nulu, zatímco paušální daň by nulová být nemohla. V tabulce by bylo natvrdo řečeno, jakou daň a zároveň jaké sociální a zdravotní pojištění musí živnostník odvést státu. Možnost počítat daně postaru by však zůstala.

Jak vysoká by paušální daň byla, návrh neřeší. "Muselo by se to nastavit tak, aby to bylo pro podnikatele atraktivní, zejména pro začínající," vysvětluje Chrenko. Hlavní princip by spočíval v tom, že čím chudší je kraj a čím menší je město, v němž podnikáte, tím menší se platí daň.

Zákon by musel ošetřit i to, aby se podnikatelé neregistrovali úmyslně v daňově zvýhodněných regionech a přitom tam vůbec nepodnikali. Vycházet by se mohlo z tabulek platů v jednotlivých oborech, které vytváří ČSÚ.

Návrh počítá s tím, že by se paušální daň zprvu otestovala na živnostnících a později by se rozšiřovala například i na advokáty či daňové poradce a další . Mohlo by jít o podnikatele nejvýše se dvěma zaměstnanci. "Za první republiky to tak bylo, něco podobného funguje v Německu a v Rakousku," říká Chrenko.

Jisté je, že do voleb ministerstvo nic předkládat nebude. "Koncept paušální daně je diskutován v souvislosti s širší a komplexní reformou daňového systému," uvedl mluvčí úřadu Ondřej Jakob.

Miroslav Kalousek (TOP 09), který reformu v roce 2008 zahájil, je k tomuto návrhu skeptický. "Vymyká se to rovnému přístupu ke všem. U loňských jednání už jsem nebyl, musel bych koncept vidět," uvedl.

ODS je pro zjednodušení daně pro živnostníky jen za podmínky, že by vymýtila ze zákona různé výjimky. ČSSD s konceptem nepočítá.

Jak na paušální daň

Co bude hrát roli při určení výše daně

Pro určení paušální daně bude záležet na třech základních kritériích: provozované činnosti, kraji a velikosti města, v níž je vykonávána. Základem pro výpočet daně a pojistného by se stala průměrná mzda v daném odvětví očištěná koeficientem o příjmy nejlépe placených zaměstnanců, kteří výrazně zvedají průměr. Paušál z ní určený (zatím není jasná jeho výše) se následně zvýší nebo sníží zásluhou dvou koeficientů: 1) kupní síly, 2) místního. Ten první je poměrem průměrné mzdy v daném kraji k průměrné mzdě v Česku. Kdyby se vycházelo z naposled zveřejněných údajů, násobila by se základní částka v nejchudším Karlovarském kraji hodnotou 0,84, v nejbohatší Praze pak 1,25.
Místní koeficient pak zohledňuje velikost obce, v níž člověk podniká. Vychází z předpokladu, že výše obratu závisí také na velikosti sídla.

Autor:
  • Nejčtenější

Největší řetězec v ČR ovládají Vietnamci, mají pětinu trhu, tvrdí šéf svazu obchodu

Největším řetězcem v České republice co do velikosti tržeb je oficiálně Kaufland. Prezident Svazu obchodu a cestovního...

Byty na Manhattanu už nikdo nechce. Cena rapidně klesá, makléři se diví

Američtí realitní makléři čelí zapeklité záhadě. Přestože je ekonomická situace dobrá a úrokové sazby se v USA pohybují...

KOMENTÁŘ: Rozepře mezi Prahou a Pekingem budou Česko stát 23 miliard

Probíhající rozepře Číny a Prahy se promítnou do českého hrubého domácího produktu negativně, čímž poškodí tuzemskou...

Premium

Řekněte, odkud máte miliony. Soud poprvé rozhodl v prokazování majetku

Podnikatelka L. Š. přiznala příjmy ve výši půl milionu korun. Jenže podle zjištění Finančního úřadu pro Zlínský kraj se...

Naštvaná Schillerová. ČSSD nechce zdanit rezervy na životní pojištění

Sociální demokraté ve středu rozladili ministryni financí za ANO Alenu Schillerovou. Hlasovali při jednání rozpočtového...

Premium

Výrazný nos, vzdělání sestry. Proto si Gott vybral Ivanu, říká novinářka

Profesní vztah je pojil pětadvacet let, ona ho však osobně poznala už jako holčička. Navzdory všem turbulencím, které...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Téměř každý sedmý pracující v Česku je cizinec, je jich tu téměř 700 tisíc

Množství cizinců pracujících v ČR se rok od roku zvyšuje. Na živobytí si jich v tuzemsku vydělává téměř 700 tisíc....

Premium

Hledání důvodu sesuvu na D8 se dostalo do patu. Pro obě strany je to úspěch

Šest let vyšetřování a miliony korun utracené za posudky. Ani nejnovější revizní takzvaný superposudek však na viníka...

Zákaz prodejů o některých svátcích se rušit nebude, rozhodla Sněmovna

Zákon zakazující prodej v obchodech o stanovených svátcích bude i nadále platit. V úterý tak rozhodla Sněmovna, když...

Česká pošta shání zaměstnance. Uchazeče láká na úsměvy zákazníků

V období před Vánoci hledá Česká pošta nové zaměstnance. Na webovém portálu jobs.cz láká uchazeče na úsměvy zákazníků...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz