Pusťte si celý rozhovor s ekonomem Šuchmanem také v audiu:
Že by snížení sazeb Českou národní bankou mělo vliv nejen na krátkodobé úvěry, ale také na hypotéky, není přesné. Jde totiž o závazek vůči bance na desítky let a i ona musí brát zdroje na poskytnutí úvěru. „Historicky tam nějaká korelace je, ale dnes poměrně nízká,“ vysvětluje Šuchman. „Jde spíš o signály, jak se budou sazby pohybovat v budoucnu, než o impuls ke zlevnění hypoték a spotřebitelských úvěrů.“
Výše zmíněné zdroje se nazývají swapy. Jde o transakce, kterými se banky zajišťují proti rizikům nečekaných výkyvů úrokových sazeb a právě ty určují průměrnou cenu peněz za dané období. „Dnes se nejvíce poskytuje fixace na tři roky, u kterých je cena zdrojů okolo čtyř procentních bodů,“ říká Šuchman a dále navazuje.
Úroky hypoték jsou nižší než sazby ČNB. Zlomí se to, čekají analytici![]() |
„S cenou zdroje čtyř procent a s poskytovaným úrokem na hypotéce o pěti procentech, s rizikovými náklady a možným předčasným splacením a také s tím, že většina hypoték je bance zprostředkovaná třetími stranami na trhu, se blížíme nulové marži,“ tvrdí Šuchman.
Podle něj nemá smysl s hypotékou čekat. „Pokud mám nemovitost vybranou a líbí se mi buď na investici nebo k bydlení, protože i ceny nemovitostí sice zažily nějakou korekci o šest, sedm procentních bodů, ale vrátily se zase na vrchol. Ekonomové a analytici ČNB mluví o tom, že budou opět růst nemovitosti o pět procent ročně,“ říká Šuchman.
Co se dozvíte v podcastu Kontext
- Proč je podle Šuchmana zářijová změna pravidel, která zavádí větší penalizaci za předčasné splacení hypotéky, pro dobro klientů?
- Bude zářijová změna znamenat i pokles úrokových sazeb?
- Vrátíme se někdy do klidu hypotečního moře, jaké bylo před deseti lety či před pandemií?
- Jsou státní dotace hypoték potřeba? Byly by prospěšné? Vyřešily by nedostupnost bydlení?
- Jsou Češi spolehliví ve splácení svých závazků? A jsou málo odvážní?
- Jak dlouho budou úrokové sazby stagnovat?