Po volbách chce ČSSD zavést majetková přiznání

  15:30aktualizováno  15:30
- Usednou-li po červnových volbách do vlády sociální demokraté a budou plnit to, co teď slibují, začnou se lidé velmi záhy zajímat o to, jakou hodnotu má vlastně jejich majetek. Jedním z ústředních témat Zemanovy strany totiž jsou majetková přiznání, a jak se zdá, na zákon, který by je uvedl v život, přijde řada mezi prvními.
"Jedním z našich úplně prvních úkolů ve vládě bude akce čisté ruce," prozradil předseda Miloš Zeman.

V rámci této akce chtějí sociální demokraté prosadit zákon o majetkových přiznáních. Podle návrhu ČSSD by přiznání vypisoval každý, kdo má majetek v hodnotě nad deset milionů korun. Započítal by do toho hodnotu jak všech nemovitostí a cenných papírů, tak movitých věcí v hodnotě nad deset tisíc korun včetně automobilů či starožitností a uměleckých předmětů.

Právě to však, kromě dalších potíží, považují experti ministerstva financí za kámen úrazu. "Lidé si zatím neumějí správně spočítat ani jednoduchou daň z nemovitostí," konstatoval náměstek ministra financí Michal Frankl. Místopředseda ČSSD a stínový ministr financí si však nemyslí, že by sčítání majetku a vypisování úředních papírů mělo lidi zvlášť obtěžovat. "Když někdo umí sestavit daňové přiznání, tak dá do kupy i přiznání majetku. Nedělejme z lidí hlupáky! Vyplnit o jeden papír ročně víc, to přece nikoho nezabije," řekl Svoboda.

Majetková přiznání v podobě navržené sociálními demokraty odmítají jako zbytečné obtěžování lidí nejen politické strany hlásící se k pravici, ale vzhledem k nepředstavitelným komplikacím v praxi i experti z finančních úřadů. "Vůbec netuším, jak bychom měli zvládat například kontrolu správného ohodnocení majetku. To by berní úředník musel být génius, aby zvládl všechno - aby byl stavař, zemědělec, prostě podle povahy majetku. To si vůbec v těch podmínkách, v jakých jsme, nedovedu představit," rozčiluje se ředitel Finančního úřadu Prahy 4 František Vondrák.

O jednom řešení by přesto věděl: podstatně rozšířit řady berních úředníků. Původně avizovaný účel majetkových přiznání - odhalit, kdo má jaký majetek a zda si ho mohl pořídit legálně, tedy za zdaněné příjmy - přitom jemně zpochybňují už i sami sociální demokraté.

"Je samozřejmé, že to první přiznání, které by se provedlo, by vlastně bylo legalizací i všech podvodně nabytých majetků, protože zpětně nemůžeme prozkoumávat, kde na to ten člověk vzal," přiznal poslanec Jaroslav Bašta. Smyslem této akce by podle ČSSD tedy bylo alespoň to, že po předložení dalšího přiznání za rok by se ukázalo, jaký další majetek si dotyčný člověk pořídil. "Přibude-li vám za rok majetek o sto tisíc korun a vy prokážete, že jste za těch sto tisíc odvedl daně, tak je to zdaněné a je vše v pořádku. Pokud by to v pořádku nebylo, tak byste musel daně dodatečně zaplatit," řekl místopředseda ČSSD Ivo Svoboda.

Jak to bude v případě, že si někdo nový majetek pořídí, ale za nezdaněné peníze, a v majetkovém přiznání nic neuvede? I na to mají sociální demokraté odpověď. Alespoň poslanec Bašta: "Ono se může stát, že u takového člověka zazvoní berňák a optá se ho: Pane, vy jste kupoval tuhle komodu. Ta stála tolik a tolik, vaše daňové přiznání za uplynulý rok je na tolik a tolik. Kde jste na to vzal?" Bašta měl odpověď i na otázku, jak se vlastně finanční úřad o komodě dozví: "K dalším vlastnostem moderního státu patří i to, že jsou nákupy nebo peněžní pohyby nad určitou mez evidovány."

Silné argumenty proti zavádění majetkových přiznání ze strany politických konkurentů i daňových odborníků už sociální demokraty přinutily k tomu, aby svůj původní záměr změkčili. Z původně navrhované výše pěti milionů korun zvedli laťku na deset milionů. To už podle ČSSD musí stačit k tomu, aby se to "normálních" lidí vůbec nedotklo.

"Deset milionů korun, to je vysoko nad tím, co si obrovská většina obyvatel vydělá prací. Prostě majetek za více než deset milionů korun si za život nemohou pořídit," tvrdí Svoboda. Navrhovaný desetimilionový limit je podle něho dělán tak, aby do něj spadli hlavně podnikatelé a podniky. Takové tvrzení ovšem vyvrací realita. Například v Praze se cena rodinných domů pohybuje okolo sedmi až osmi milionů korun. A pokud by mělo jít skutečně o kvalifikovaný odhad nemovitosti, a nikoliv cenu od oka, majitelé domů by za něj zaplatili zhruba třináct tisíc korun. Úřední odhad přitom platí jen jeden rok.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Soumrak hotovosti. V Česku je Apple Pay a stát rozdá platební terminály

V Česku už funguje Apple Pay. Jak ho aktivujete?

Vstup platební služby Apple Pay může Česko přiblížit ekonomice bez hotovosti. Službu, která umožňuje propojení platební...

Konec kšeftů. Stát se rozhodl, že si dálnice bude opravovat sám

Ilustrační snímek

Během následujících deseti let postupně zmizí z dálnic sypače a pluhy soukromých firem. Stát se totiž rozhodl, že...

Další z rubriky

Elektronické daňové přiznání nebude, úředníci zrušili tendr na daňový portál

Budova Generálního finančního ředitelství

Generální finanční ředitelství v úterý zrušilo zadávací řízení veřejné zakázky na zpracování portálu Moje daně. Z...

V Česku startuje Apple Pay, čeká se nová vlna zájmu o mobilní placení

Ilustrační snímek služby Apple pay.

Čeští zákazníci mohou od úterý využít novou platební metodu pomocí telefonů iPhone či dalších zařízení od společnosti...

Mobilem od Applu platí desítky tisíc lidí, nástup je rychlejší než u Google

Apple Pay

Desítky tisíc klientů si během dopoledne aktivovaly placení mobilním zařízením od společnosti Apple v Česku. První...

Najdete na iDNES.cz