Po „králi sjezdovek“ Vackovi zbyly v Česku dluhy, teď obchoduje s kovy

  5:06aktualizováno  5:06
Kdysi mu patřilo šest českých lyžařských areálů a velkoryse mluvil o svých plánech na vybudování areálů v Rumunsku či bosenském Sarajevu. Plány "krále sjezdovek" Karla Vacka však rychle vyšuměly. Neúspěšně skončily i jeho další aktivity v Česku. Zůstaly po něm sice moderní lyžařské areály, ale také dluhy.

Vacek se teď pustil do úplně jiného byznysu: obchodu s barevnými kovy. | foto: Roman Čejka, MF DNES

Jeho poslední byznys – cestovní kancelář SporTour – se už loni v létě dostal do insolvenčního řízení, na konci roku znovu. "V případě pana Vacka vytváření dluhů vypadá spíš jako způsob obživy než jednorázový problém. Osobně jsem podnikl asi deset pokusů, jak se s ním spojit, všechno bylo marné, zcela nás ignoroval," říká předseda představenstva Digital Resources Martin Kanyza. SporTour dluží této firmě přes osmdesát tisíc korun za informační systémy a techniku.

Vacek však tvrdí, že dluhy po sobě nechat nechce a chce své podnikání řádně ukončit. "Mám řešení, které teď ale nemůžu zveřejňovat," řekl MF DNES Vacek.

Někdejší reprezentant v cyklistice začal podnikat v devadesátých letech. S dalším cyklistou, Romanem Kreuzigerem, vybudovali benzinové stanice Rokas po celé republice, pak je prodali síti OMV. Výnos z pump použil právě do rozjezdu lyžařského byznysu.

Založil firmu Snowhill a postupně uzavřel s většinou tělovýchovných jednot dlouhodobé smlouvy na pronájem v celkem šesti střediscích.

Karel Vacek (46)

Někdejší reprezentant v cyklistice, podnikat začal v devadesátých letech s cyklistou Romanem Kreuzigerem – založili čerpací stanice Rokas, pak je prodali OMV. V roce 2002 zakládá firmu Snowhill na lyžařské areály, o šest let později ji prodal. Jeho pokus o vstup do cestovního ruchu nevyšel: CK SporTour skončila v insolvenci. Loni skončil s podnikáním v Česku. Žije trvale v rakouském Ramsau.

Vsadil hodně na moderní vybavení a marketing: obří reklamy na lyžování na tehdy nepříliš známých svazích Ještědu či Herlíkovic visely například na pražské magistrále. Do areálů investoval přes půl miliardy korun.

"Určitě měl zajímavou vizi, ale příliš se nezabýval ekonomikou," říká liberecký primátor Jiří Kittner. V Liberci se jeho podnikání stalo známé celorepublikově. Zastupitelé mu zprvu nechtěli lyžařský areál pronajmout, a tak Vacek použil tvrdé zbraně: popsal například, jak si ho pozval do svého sídla šéf stavební firmy Syner Petr Syrovátko, vlivný člen liberecké ODS. "Liberec patří na Sicílii," vzkázal tehdy. Vacek se nakonec za své výroky omluvil a Ještěd dostal do pronájmu.

Díky Snowhillu na Ještědu vyrostly nové moderní lanovky a často amatérsky řízený areál začal fungovat mnohem profesionálněji, ale firma nakonec vše vrátila předčasně městu a Liberec musel převzít i čtvrtmiliardový úvěr.

S lyžařským byznysem Vacek nečekaně skončil v létě roku 2008, kdy firmu prodal miliardáři Tomáši Němcovi, vlastníkovi České gumárenské společnosti. Němec se záhy vzdal Ještědu a vrátil ho Liberci, Snowhillu zůstalo pět menších areálů. Kdo je majitelem Snowhillu teď, není jasné: firma má akcie na majitele. Němec v létě firmu prodal Pavlu Petrášovi, ale loni v prosinci se znovu vrátil do představenstva firmy. Vyjádření Němce se nepodařilo redakci získat.

Výnos ze Snowhillu chtěl Vacek použít na jiné podnikání s volnočasovými aktivitami. Na konci roku 2008 například mluvil o koupi cestovní kanceláře Vítkovice Tours, ale majitel Zdeněk Honek to popřel. Sám Vacek si to prý rozmyslel kvůli špatnému vývoji trhu.

Nyní se odstěhoval do rakouského lyžařského střediska Ramsau a v Česku se už příliš často nezdržuje. Od října 2009 je přesto stoprocentním vlastníkem malé developerské firmy Janette.

Podle Vacka jde jen o vyrovnání dluhů za pozemky, které firma od něj koupila a za něž mu dluží peníze. Firmu bude vlastnit do doby, než peníze získá – v obchodním rejstříku se mluví zhruba o deseti milionech korun.

Někdejší král sjezdovek se teď pustil do úplně jiného byznysu: obchodu s barevnými kovy. "Využívám svých kontaktů z minulosti, dovážím barevné kovy do balkánských zemí. Je jedno, zda prodáváte sníh, nebo kovy, je to o obchodě. Barevné kovy krize nezasáhla," říká Vacek. Výši svých obchodů odhaduje na 50 milionů eur ročně (1,3 miliardy korun).

Autor:

Nejčtenější

Za Česko zelenější. Vláda připravuje zdanění uhlí a plynu

Ústecké komíny (ilustrační snímek).

Uhlíková daň se blíží, bude se týkat topení uhlím a zemním plynem. V září má vláda dostat na stůl návrh, jak snížit...

Naše platební karta nesmí do peněženky, varuje Apple. Hrozí poškození

V rámci Apple Card můžete mít i platinovou kreditní kartu.

Společnost Apple uvedla tento týden na trh v USA vlastní platební kartu. Zároveň zveřejnila návod, jak o ni pečovat,...

Německo se chystá na recesi. Ochranný val by je stál 50 miliard eur

Kancléřka Angela Merkelová se spolkovým ministrem financí Olafem Scholzem...

Když v roce 2008 udeřila na Německo ekonomická krize, odpověděli v Berlíně zavedením slev na nové auto, pro které se v...

Balík do ruky nedošel? U České pošty narazíte, reklamovat může jen e-shop

ilustrační snímek

Zákazník si v obchodě objedná doručení zboží domů a zaplatí poštovné a balné. Jenže v situaci, kdy mu „balík do ruky“...

Delší než Eiffelova věž. V Evropě přistála největší nákladní loď na světě

MSC Gülsün

V německém Bremerhavenu přistála v pondělí největší kontejnerová loď na světě a dokončila tak svou první cestu z Číny...

Další z rubriky

168 tisíc karosérií ročně. Škoda otevřela v Boleslavi novou lakovnu

Michael Oeljeklaus (uprostřed), člen představenstva společnosti Škoda Auto za...

Automobilka Škoda Auto ve čtvrtek otevřela novou lakovnu v hlavním závodě v Mladé Boleslavi. Práci v ní najde více než...

Práce jako pro Popelku. Divadla paruky potřebují, vlásenkáři ale chybí

vlásenkářka Jarmila Kamínková

Divadla hledají zkušené vlásenkáře. Ruční výroba paruk je náročná a filmový průmysl nabízí lepší finanční ohodnocení....

Konec kalamity v nedohlednu. Na zalesnění potřebujeme 7 miliard, říká sdružení

Lesy kolem Huzové na severu Olomoucka jsou plné holin, které jsou následkem...

Kůrovec se letos vyrojí až třikrát a z českých lesů se vytěží až 30 milionů metrů krychlových dřeva. To je pětkrát víc...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz