Plzeň se stává základnou dodavatelů TPCA

  12:34aktualizováno  12:34
Stovky nových pracovních míst vznikají v největší západočeské průmyslové zóně, plzeňských Borských polích. V pondělí zde otevřely továrny dvě japonské firmy, Koyo Steering Systems Czech a Fuji Koyo Czech. Z jejich plánů vyplývá, že by mohly do budoucna zaměstnat přes tisíc lidí.
Koyo Czech

Koyo Czech - KOYO Czech - slavnostní zahájení provozu | foto: Jiří BervidaMF DNES

Oba podniky totiž získávají stále více zakázek pro evropské závody automobilek Toyota, Peugeot a Citroen.

Plzeň se díky příchodu obou firem stává významnou dodavatelskou základnou pro novou kolínskou automobilku TPCA. V plzeňských závodech japonských firem už našly práci stovky lidí. Dělníci i bílé límečky.

"Nyní zaměstnáváme asi 210 lidí, do konce roku 2007 to bude celkem pět set pracovníků. Rozvojové plány ovšem mohou jít i mnohem dále, i výrazně nad tisícovku zaměstnanců," říká manažer Koyo Josef Šašek.

Stovky pracovních míst vzniknou postupně i v druhém japonském podniku, Fuji Koyo Czech. Tam si zatím vydělává asi šedesátka lidí, cílový počet však firma stanovila na 330 zaměstnanců.

Noví zaměstnavatelé při výrobě spolupracují. Koyo Steering Systems Czech vyrábí řízení pro osobní automobily, Fuji Koyo Czech dodává sloupky řízení. Osmdesát procent výrobků z Fuji Koyo míří do sousední továrny Koyo Steering k dalšímu využití.

Firmy na Borských polích chtějí na více než osmi hektarech nejdéle do konce roku 2007 investovat přes 1,5 miliardy korun.

Bílá vlajka s červeným kruhem uprostřed. Právě taková by mohla vlát nad jednou z největších tuzemských průmyslových zón, Borskými poli v Plzni - nejvíce peněz utratily a nejvíce pracovních míst přinesly totiž japonské firmy.

Ve většině japonských závodů, a ty nové nejsou výjimkou, převažují mezi pracovníky dělníci, kteří obsluhují výrobní linky, nebo se zabývají montáží dílů. Většinou tak zájemcům o práci stačí výuční list.

Nástupní plat - dvanáct tisíc hrubého
"Během náboru sledujeme kromě jiného i zručnost, ta je pro práci na linkách důležitá," říká manažer Koyo Josef Šašek. Nástupní plat na takové pozici se v novém japonském podniku pohybuje na úrovni dvanácti tisíc korun hrubého měsíčně, firma vyplácí i třináctou mzdu.

"Podle stupně zaučení se plat zvedá," vysvětluje Josef Šašek. Ten tvrdí, že větší problém, než sehnat dostatek pracovníků pro samotnou výrobu, je obsadit více kvalifikovaná místa. "Třeba kvalitních uchazečů o místa kontroly jakosti dostatek není," říká zástupce firmy.

Velkou výhodou pro zaměstnance v japonských firmách na Borských polích je znalost angličtiny. "Schopnost domluvit se třeba s našimi zahraničními kolegy dává větší šance při dalším případném rozvoji zaměstnance v rámci firmy," říká manažer Fuji Koyo Svatopluk Soukup.

Plzeň se stává baštou Japonců
Dva nové podniky pod japonskou vlajkou mají své předchůdce z řad krajanů. Japonské firmy už totiž v plzeňské průmyslové zóně tisíce lidí zaměstnávají. Věhlas Borských polí před lety odstartoval příchod japonské společnosti Matsushita, která zde začala vyrábět televizory. Nyní už pod jménem Panasonic dává práci necelým třem tisícovkám lidí.

"Úspěšné působení tak významné firmy určitě bylo dobrou zprávou pro další zájemce o podnikání v České republice a důvodem, proč zvolit právě Plzeň," míní ředitel plzeňského úřadu práce Zdeněk Novotný.

Po televizním obrovi přibývaly další firmy, některé se zařadily mezi ty vůbec největší podniky ve městě a okolí. Například japonský Daikin, výrobce klimatizací, kde ke konci loňského roku pracovaly přibližně čtyři stovky lidí, nabírá další pracovníky a do konce roku 2006 by mohl dávat práci i třinácti stům zaměstnanců.

Autoři:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Konec kšeftů. Stát se rozhodl, že si dálnice bude opravovat sám

Ilustrační snímek

Během následujících deseti let postupně zmizí z dálnic sypače a pluhy soukromých firem. Stát se totiž rozhodl, že...

Pražský hotel vydával české hovězí za australské, steak za 650 korun

Kráva před hotelem Holiday Inn u Kongresového centra.

Hotel Holiday Inn sídlící na pražském Pankráci lhal svým zákazníkům o skutečném původu podávaného hovězího masa. O...

Další z rubriky

Na dálnici D1 mezi Humpolcem a Větrným Jeníkovem zůstane zatím stovka

Odstraňování svodidel v problémovém úseku dálnice mezi Humpolcem a Větrným...

Na dálnici D1 mezi Humpolcem a Větrným Jeníkovem, kde se zpozdila rekonstrukce, zatím zůstane pro auta rychlost snížená...

Soud zamítl stížnost firmy proti pokutě za koninu v mletém hovězím mase

Ilustrační snímek

Nejvyšší správní soud zamítl kasační stížnost potravinářské společnosti Bidfood Czech Republic, která dostala pokutu...

Mobilem od Applu platí desítky tisíc lidí, nástup je rychlejší než u Google

Apple Pay

Desítky tisíc klientů si během dopoledne aktivovaly placení mobilním zařízením od společnosti Apple v Česku. První...

Najdete na iDNES.cz