Nejdéle si aktuálně české domácnosti musí podle průzkumu počkat na dostupnost služeb truhlářů, uvádí tisková zpráva společnosti GasNet. Déle než měsíc na započetí prací čekalo hned 42 procent dotázaných, kteří v posledních pěti letech využili jejich služby. Každý sedmý pak čekal více než 3 měsíce.
Delší čekací lhůty aktuálně mají i zedníci, na jejichž služby si více než měsíc muselo počkat 36 procent dotázaných, a malíři, v jejichž případě to bylo 32 procent. Na vyčištění komína pak déle než měsíc čekalo 29 procent respondentů průzkumu.
Výbuch plynu v Kamenném Újezdu připravil rodinu o dům, pochybil řemeslník |
V případě plynařů provádějících servis domácích spotřebičů, instalatérů a elektrikářů je aktuální situace o něco lepší. Nicméně není ideální. Déle než měsíc si na jejich služby počkala necelá čtvrtina dotázaných.
Určitou výjimku z hlediska dostupnosti řemeslníků tvoří pohotovosti. Není žádným překvapením, že na požadavky zákazníků velmi rychle reagují zámečníci. Hned 40 procent dotázaných uvedlo, že na tuto službu čekali méně než jeden den. Ve více než pětině případů zvládli zámečníci odvést svou práci dokonce během tří hodin.
Jít do učení se vyplatí
Společnost GasNet obhospodařuje 65 tisíc kilometrů plynovodů. Zároveň podporuje výuku plynárenských oborů. „Zemní plyn je a bude pro Česko klíčový a bez zkušených i nových plynařů se neobejdeme. Role plynu v energetice navíc poroste, protože plyn nahrazuje končící uhlí v elektrárnách i domácnostech,“ říká Helena Steinerová, manažerka náboru a rozvoje zaměstnanců skupiny GasNet. Jak dodává, plyn čeká renesance také díky postupnému přechodu na zelené plyny jako jsou vodík a biometan.
Tuto skutečnost potvrzuje i ředitel Středního odborného učiliště plynárenského Pardubice Martin Valenta. Podle něj činí obrovská poptávka ze strany zaměstnavatelů a vyšší finanční ohodnocení řemesla mnohem atraktivnějšími než v minulosti. „Dvojnásobně to platí o našich plynařích. Uplatnění najdou v podstatě ihned,“ uvádí Valenta.
Z průzkumu dále vyplývá, že Češi vnímají řemeslníky pozitivně a řemeslo vidí jako perspektivní kariérní dráhu. Že řemeslníci aktuálně nemají problém s uplatněním, si myslí 89 procent Čechů. Za finančně perspektivní pak řemeslné obory považuje hned 88 procent dotázaných.
Mladí se řemeslu vyučí, ale neživí se jím. Výběru často litují už na škole |
Zvláště zajímavé se tyto obory stávají v souvislosti s postupnou digitalizací a integrací umělé inteligence do pracovních procesů. Více než dvě třetiny dotázaných si totiž myslí, že jsou řemesla v kontextu nástupu umělé inteligence perspektivnější než digitálně snadněji nahraditelná kancelářská zaměstnání.
Podle Steinerové se pohled veřejnosti na řemeslné a technické obory mění, stávají se atraktivnějšími. „Z průzkumů víme, že 61 procent oslovených by reálně zvažovalo studium řemeslných oborů, pokud by se teď hlásili na střední školu. Zatímco nedávno se plynárenská učiliště potýkala s nižším zájmem žáků, nyní se počty zájemců naplňují nebo dokonce převyšují kapacity škol,“ popisuje.
Na potřebné zlepšení v praxi si však budou muset domácnosti ještě nějaký čas počkat. Další prohlubování nedostatku řemeslníků totiž předpovídá třeba analýza společnosti Boston Consulting Group. V roce 2030 by podle ní na českém trhu práce mohlo chybět až 53 tisíc řemeslníků a kvalifikovaných pracovníků hlavní stavební výroby, 33 tisíc malířů a příbuzných pracovníků, 22 tisíc mistrů v oblasti těžby, výroby a stavebnictví či 20 tisíc techniků ve fyzikálních a průmyslových oborech.
Hledáte kvalifikované řemeslníky? Najděte je ve 120 tisícové databázi uchazečů o práci na portálu jobDNES.cz |