Stejně jako v březnu klesly spotřebitelské ceny v dubnu meziměsíčně o desetinu procenta. Zatímco regulované ceny (především zmíněný plyn) klesaly, tržní ceny šly nahoru především v případě pohonných hmot (+7,8 procenta) a alkoholu. Naopak opačným směrem se vydaly potraviny a rekreace.
"Snížení regulovaných cen plynu vedlo k poklesu cenové hladiny o více než dvě desetiny procenta. Také potraviny se ubíraly výrazně odlišným směrem než ve stejné době vloni, když ubraly z celkové cenové hladiny další desetinu díky snížení cen masa a zeleniny," komentuje Pavel Sobíšek z HVB Bank.
Další z analytiků, Marek Fér z ČSOB, poukazuje na stagnaci cen v ostatních méně významných skupinách, s výjimkou restaurací. "Ceny v restauracích patří k nejrychleji rostoucím položkám spotřebitelského koše, oproti potravinám je jejich růst zhruba dvojnásobný," upozornil Fér.
Ceny v tomto odvětví prý předbíhají ostatní sektory, protože je nijak pozitivně neovlivňuje silná koruna ani nízká zahraniční poptávka.
"S centrální bankou se shodujeme v jednom, v létě uvidíme inflační dno pod dvouprocentní hranicí," prohlásil Miroslav Brabec z Raiffeisenbank. Podobný "letní efekt" očekává také Mojmír Hampl z České spořitelny.
Odborníci jsou ale skeptičtí v očekávání centrální banky, že na konci roku se bude inflace pohybovat kolem tří procent. Domnívají se, že především ceny potravin na tak nízké úrovni ve druhém pololetí nevydrží.