Česká republika má zásoby plynu přibližně na jeden měsíc, zásoby ropy a ropných produktů na více než 90 dní. V současnou chvíli jsou veškeré dodávky energií stabilní, uvedl po jednání krizového štábu ministr průmyslu Jozef Síkela. Dekret, podle kterého Rusko požaduje platby v rublech, podepsal prezident ruské federace Vladimír Putin ve čtvrtek.
Platit Rusům za plyn v jejich národně měně už ve čtvrtek odmítli německý kancléř Olaf Scholz nebo jeho rakouský protějšek Karl Nehammer.
„Ve smlouvách je, že se platí v eurech. Ruskému prezidentovi jsem řekl, že to tak zůstat má a zůstane,“ řekl Scholz s tím, že na další Putinovu reakci nezbývá než čekat.
Zástupci energetiky se mají kvůli současné situaci podle Síkely znovu sejít příští týden. Česká republika je podle ministra připravena na všechny možné varianty vývoje dodávek plynu a ropy z Ruska.
Pátečního jednání krizového štábu se kromě Síkely zúčastnil také ministr financí Zbyněk Stanjura, zástupci společnost Net4Gas, která je provozovatelem přepravní soustavy pro zemní plyn v ČR, zástupci Správy státních hmotných rezerv (SSHR), společnosti Čepro, ČEPS a zástupci všech významných obchodníků a výrobců energií.
Od pátku za rubly, jinak jste bez plynu, hrozí Putin. Vydírání, zní z Evropy |
Česko je podle Síkely od pátečního rána ve spojení s úřadem předsedy Evropské rady, EU také zveřejní společný výstup na ruský požadavek na platby za energie v rublech, ve kterém platby v ruské měně odmítne.
„Příští týden 7. dubna na tento postup naváže jednání expertních ministerských skupin Evropské unie. A jejím úkolem bude dopracovat to, na čem jsme se už předběžně dohodli, a sice detail společných nákupů energií v rámci Evropské unie a koordinace přípravy na zimu. Česká republika samozřejmě od začátku tento jednotný postup na úrovni Evropské unie podporuje,“ řekl Síkela.
V pátek odpoledne začne jednání Mezinárodní energetické agentury na ministerské úrovni, předmětem jednání bude další dobrovolné uvolňování ropy na trh ze strany členských států agentury.
„Už dříve se členské státy shodly na uvolnění 60 milionů barelů ropy,“ uvedl Síkela s tím, že tato ropa již na trh přichází. Předpokládá se uvolnění dalších 120 milionů barelů ropy, 60 milionů z toho má poskytnout USA. „Což považuji za krok velice prospěšný z hlediska stabilizace trhu,“ dodal Síkela.