Česko se bez plynu neobejde, investice do kotlů se vyplatí, shodují se odborníci

Autor:
  11:55
Spotřeba plynu v Česku vzroste do roku 2040 až o čtvrtinu. Zemní plyn se stane minimálně v následujících dvou dekádách hlavním palivem při dekarbonizaci energetiky v ČR. Shodli se na tom odborníci na tiskové konferenci Českého plynárenského svazu, Teplárenského sdružení ČR a poradenské společnosti EGU. Podle nich se domácnostem i nadále vyplatí investovat do plynového kotle. Vytápění plynem bude i do budoucna cenově výhodné.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Reuters

Podle zástupců českého plynárenství přispěje využívání zemního plynu v nejbližších letech k čistšímu ovzduší, dalšímu poklesu emisí oxidu uhličitého, ale také ke zvýšení bezpečnosti a spolehlivosti dodávek tepla a elektřiny. Nespornou výhodou je sezonní výpomoc pro obnovitelné zdroje energie a nakonec i příznivá cena.

„Zemní plyn se na následujících 20 let stane pro Českou republiku základním palivem. Světové zásoby jsou dostačující a nevidím problém k nám plyn v potřebném množství dopravovat, a to ani s ohledem na očekávaný nárůst poptávky,“ říká Josef Kotrba, generální ředitel Českého plynárenského svazu. Jak dodává, výrazně poroste především podíl zkapalněného zemního plynu neboli LNG.

Plyn nalezne největší uplatnění v systému centrálního zásobování teplem, na němž jsou v Česku závislé čtyři miliony obyvatel. Podle Kotrby je současná plynárenská infrastruktura připravena zvýšenou poptávku teplárenství po plynu pokrýt.

Drtivou většinu plynu dovezlo Česko koncem roku z východu

Odborníci se shodují, že zemní plyn je jedním z největších dekarbonizačních faktorů především pro náhradu uhlí v teplárenství a elektroenergetice.

„V těchto oblastech se už nyní realizují anebo připravují mnohamiliardové investice do plynových zdrojů. Ty budou nejen vyrábět teplo, ale také elektřinu, a to do značné míry v době, kdy ji nebude možné získat ze slunečního svitu a větru. Podle našich predikcí stoupne do roku 2035 výroba elektřiny z plynu 3,5násobně,“ uvádí Michal Macenauer, ředitel strategie ve společnosti EGU. Jak dodává, samotná plynofikace teplárenství je i investicí do flexibility a sezonní výroby.

Mnoho nejistot

Analytici se shodují, že následující období nebude Evropská komise přijímat další opatření, co se týče Green Dealu, spíše ta dosavadní budou obrušována. Neznamená to však ústup Evropy od dekarbonizace. Podle Macanuera nastává spíše zlom v jejím cílování.

„Odchod od uhlí je jistý, naprosto nejistý je definitivní odchod od plynu a velmi nejistý je odchod od ropných paliv. Nejistot je velmi mnoho,“ uvedl šéf poradenské společnosti EGU.

Česko bez kouře

V letech 2021–2024 se v českém teplárenském sektoru uskutečnila první etapa odchodu od uhlí. V jeho průběhu bylo modernizováno za šest miliard korun deset menších teplárenských zdrojů dodávajících teplo více než 110 tisícům domácností. Roční pokles spotřeby uhlí dosáhl v tomto případě 514 tisíc tun a emise CO2 se snížily o 600 tisíc tun. Velké teplárny v krajských městech na náhradě uhlí intenzivně pracují, další projekty mají být postupně uváděny do provozu v letech 2027–30.

Provozovatelům tepláren se dosud podařilo obhájit 90 miliard korun v rámci Modernizačního fondu v programu HEAT, který je klíčovým zdrojem financí pro odchod tepláren od uhlí. Podle Jiřího Vecky, ředitele Teplárenského sdružení ČR se zemní plyn díky tomu s 53procentním podílem stane nejdůležitějším palivem s ohledem na dekarbonizaci. Následovat má biomasa s 29 procenty a energetické využití odpadů se 17 procenty.

„Stále ale platí, že provozovatelé tepláren v rámci plateb za emisní povolenky v období let 2021 až 2030 odvedou zhruba 160 miliard korun, což je podstatně více, než kolik z Modernizačního fondu získají,“ zdůrazňuje ředitel Vecka.

Díky plynofikaci a modernizaci tepláren dojde do roku 2030 podle EGU k významnému snížení emisí skleníkových plynů o přibližně 6 milionu tun CO2 za rok. Nahrazení plynu za uhlí v domácnostech pak ročně ušetří dalších 1,8 milionu tun CO2 a v průmyslu dokonce 2,7 milionu tun CO2.

O teplárenských soustavách by se právě s ohledem na ochranu ovzduší a životního prostředí mělo uvažovat jako o první možnosti pokrytí dodávek tepla v urbanizovaných lokalitách s jeho vyšší spotřebou. V případech, kdy soustava zásobování teplem není k dispozici nebo se nachází v příliš velké vzdálenosti, případně v rozptýlené zástavbě rodinných domů, je vhodným řešením individuální plynové vytápění.

Plynový kotel se stále vyplatí

Podle Macenauera se domácnostem i nadále vyplatí investice do plynového kotle, protože vytápění plynem pro ně bude cenově výhodné minimálně do konce jeho předpokládané životnosti. „Domácnosti nemají ekonomický důvod urychlovat odchod od vytápění zemním plynem. Kotel na plyn je výhodný zejména mimo lokality s centrálním zásobováním teplem,“ zdůrazňuje Macenauer. Podle něj je například instalace tepelného čerpadla pro domácnost spojena s dalšími investicemi do rekonstrukce vytápění objektu. „Ani doplnění o fotovoltaické panely ekonomickou bilanci nezmění, protože v zimě se hodně topí a málo svítí,“ dodává.

Analýza EGU potvrdila, že nákladovost tepelného čerpadla je v porovnání s plynovým kondenzačním kotlem vyšší, a to ve většině případů až do postupného zpoplatnění emisí systémem EU ETS 2 do roku 2035 ve výši 120 eur za tunu CO2. Zprovoznění EU ETS 2 je přitom čím dál méně pravděpodobné. Odborníci zároveň upozornili na tzv. energošmejdy, kteří lidem vnucují nové investice a nedávají jim úplné informace o jejich skutečné návratnosti.

Plynové teplárny využívající technologii vysokoúčinné kombinované výroby elektřiny a tepla (KVET) v následujících letech významně přispějí k zajištění výkonové přiměřenosti a nabídnou elektrizační soustavě ČR potřebnou flexibilitu v kritickém období transformace.

Společně s již existujícími paroplynovými zdroji by měly do roku 2030 tvořit téměř 40 procent kapacity řiditelných zdrojů, tj. min. 4,3 GWe, a poskytovat rezervní a regulační výkon kdykoliv během roku, zejména v zimě, kdy bude nedostatečná výroba elektřiny z fotovoltaiky nebo větrných elektráren.

Pět let a čtyři miliardy. Bývalý hotel InterContinental v Pařížské se opět otevřel

Nejčtenější

Otevírací doba během Velikonoc: v Česku je zavřeno jeden den, u sousedů dva i tři

Kdy budou mít obchody o Velikonocích otevřeno a kde si nenakoupíte? Záleží na velikosti obchodu.

Americké značky pod palbou. Číňané na sítích odhalují, kde se vyrábí luxus

Napětí mezi USA a Čínou se přelévá i do světa módy. Čínští uživatelé sociálních sítí ve videích ukazují, že luxusní zboží s etiketou Made in USA ve skutečnosti často vzniká v čínských továrnách....

Pět let a čtyři miliardy. Bývalý hotel InterContinental v Pařížské se opět otevřel

Po pěti letech znovu otevřel luxusní hotel na kraji Pařížské ulice v Praze. Bývalý hotel InterContinental se po rozsáhlé rekonstrukci za čtyři miliardy korun proměnil v pětihvězdičkový Fairmont...

Rekordní zisk pro nejbohatší. Připsali si tři sta miliard dolarů za jediný den

Nejbohatší lidé světa zaznamenali ve středu rekordní nárůst svého čistého jmění. Podle agentury Bloomberg a jejího žebříčku Bloomberg Billionaires Index si 500 nejbohatších připsalo celkem 304...

USA přitvrdily s nerosty. Chtějí od Ukrajiny zpětně zaplatit za pomoc a ničím neručit

Poslední verze návrhu dohody o nerostných surovinách mezi Ukrajinou a Spojenými státy obsahuje přísnější podmínky než ta předchozí. Nyní Washington požaduje, aby Kyjev zaplatil miliardy dolarů za...

Nebankovní půjčky lidé využívají na nenadálé výdaje, ne na luxus, říkají odborníci

Zažitá představa, že lidé využívají nebankovní půjčky k tomu, aby si dopřáli nedosažitelný luxus nebo zlepšili svůj životní styl, je mylná. Alespoň v Česku platí, že takto získané peníze jdou spíše...

18. dubna 2025

Test řeckých jogurtů: Tučné i plné bílkovin. Který je ale nejlepší?

Premium

Jako superpotravina se dnes označuje kdeco. Přitom jogurtu – zvlášť originálnímu řeckému, který je plný bílkovin, vápníku, vitaminu D a probiotik – by takové ocenění slušelo.

18. dubna 2025

Benátky se vrátily ke vstupnému. Bude platit déle, pro některé se zvýší

Do Benátek se po mimosezonní přestávce vrací turistický poplatek ve výši 5 eur. Městské úřady si systém zavedený loni vesměs pochvalují a stále doufají, že pomůže řešit nadměrný turismus ve městě. Na...

17. dubna 2025

Buď Peking, nebo my. Trump chce skrze cla globálně izolovat čínskou ekonomiku

Administrativa Donalda Trumpa má pracovat na nové strategii, která by v ideálním případě měla vést ke globální izolaci Číny. Prezident chce využít budoucích vyjednání s více než sedmi desítkami zemí...

17. dubna 2025

ECB dál uvolňuje měnovou politiku, sazby snížila o čtvrt procentního bodu

Rada guvernérů Evropské centrální banky (ECB) na čtvrtečním zasedání podle očekávání snížila základní úrokové sazby o čtvrt procentního bodu. Depozitní sazba se tak dostala na 2,25 procenta, sazba...

17. dubna 2025  15:52

Velikonoce jsou časem utrácení. Domácnosti na jídle nešetřily, zjistil průzkum

Zákazníci v Česku se po letech opatrnosti vracejí k větším velikonočním výdajům. Z průzkumu online supermarketu Košík.cz vyplývá, že jsou ochotní více utrácet, ale vybírají s rozmyslem. Výdaje rostou...

17. dubna 2025  15:41

Temu kvůli Trumpovi snížilo výdaje na reklamu v USA, se Sheinem brzy zdraží

„Nakupujte jako miliardář“. To byl reklamní slogan čínského online prodejce Temu, který láká na nízké ceny a široký výběr zboží. Tato společnost však oznámila, že vzhledem k celním opatřením...

17. dubna 2025  12:39

Ostrovní stát v Oceánii se konečně dočkal. Tuvalu má svůj první bankomat

Ostrovní stát Tuvalu, který patří mezi nejodlehlejší země světa, právě tento týden uvedl do provozu svůj první bankomat. Novinka je k dispozici zákazníkům v bance na hlavním ostrově Funafuti po více...

17. dubna 2025  10:37

Přestaňte fňukat, vyzývá Spojené státy čínský list. Klamete americkou veřejnost

Diplomatická přestřelka mezi Čínou a Spojenými státy pokračuje. Pár dnů poté, co Donald Trump vůči Číně zvýšil cla až na úroveň 145 procent, přišla čínská státní média s ostrou reakcí. „Spojené státy...

17. dubna 2025  10:26

Konec ruské ropy v Česku. Po 60 letech nejsme závislí na Družbě, oznámil Fiala

Česko se definitivně zbavilo závislosti na ruské ropě a přešlo na výhradní zásobování ropou západní cestou přes ropovody TAL a IKL. „Je to skutečně historický okamžik. Po šedesáti letech skončila...

17. dubna 2025  7:15,  aktualizováno  9:27

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Velikonoční otevírací doba obchodů. Co můžete očekávat letos

Většina obchodů bude otevřená v průběhu Velikonoc, ale zákonné omezení na Velikonoční pondělí stále platí. Čerpací stanice, lékárny a obchody na nádražích zůstanou v provozu. Své prodejny uzavře také...

17. dubna 2025  8:48

Euru se daří, měna posiluje. Investoři ji mají za stabilní alternativu dolaru

Společné evropské měně se daří. Od počátku letošního roku euro vůči dolaru posílilo o více než 10 procent a analytici říkají, že podobné trendy mohou na trzích přetrvávat i dál. Řada investorů se...

17. dubna 2025