Ministerstvo ořezalo platy v aeroholdingu, manažeři brali tučné odstupné

  4:00aktualizováno  4:00
Manažerům Českého aeroholdingu výrazně klesnou platy. Ministerstvo financí totiž začalo revidovat jejich smlouvy. Členové vedení státní firmy dosud dostávali při odchodu až dvanáct měsíčních platů, a to i když se rozhodli odejít sami. Úprava smluv se může týkat i dalších státních firem.

Ministerstvo financí snížuje platy manažerům Českého aeroholdingu. | foto: archiv MF DNES

Nové vedení Českém aeroholdingu (ČAH) prošlo zhruba šedesát manažerských smluv v aeroholdingu a jeho dceřiných firmách a platy výrazně snížilo. V některých případech až o čtyřicet procent.

„Když jsem se dozvěděl o­ výši platů členů představenstva, které byly vyšší než trh, požádal jsem Václava Řehoře (nový šéf ČAH, pozn. red.) o revizi všech manažerských smluv ve společnostech patřících do ČAH,“ uvedl ministr financí Andrej Babiš.

Jeho ministerstvo se nyní ve svých firmách snaží manažerské smlouvy přenastavit. „Naším cílem je šest měsíců konkurenční doložka, žádné další odstupné k tomu,“ uvedl Petr Blažek, který má na ministerstvu na starosti majetkové účasti státu. Kromě snížení platů a­ zvýšení podílu variabilní složky navázané na výkon firmy má skončit i odstupné při dobrovolném odchodu manažerů.

Pětina manažerů odmítla nové smlouvy podepsat

Na nové podmínky většina manažerů přistoupila, zhruba pětina z ­nich je však odmítla podepsat a­ z­ firmy odešli. „Většina chápe, že realita je dost jiná, než tu byla před rokem či dvěma,“ popisuje vyjednávání předseda představenstva ČAH Václav Řehoř. Nové vedení aeroholdingu tvrdí, že otevřením smluv ušetří ročně 40 milionů korun. Letos však kvůli vyplácení odstupných naopak náklady na management ještě vzrostou.

Odměny neodpovídající tržním podmínkám se mohou vyskytovat i ­jinde ve státním sektoru. „Vláda aktuálně na návrh ministra financí schválila úkol aktualizovat zásady odměňování ve firmách se státní účastí, takže proběhne ještě další revize smluv,“ říká Blažek.

Český aeroholding

Aeroholding je uměle vytvořená firma, která měla hlavně z peněz Letiště Praha zachránit České aerolinie. Postupně od ČSA skoupila většinu aktiv. Jedním z prvních počinů tehdejšího vedení aeroholdingu byla rekonstrukce 7. patra budovy APC (sídlo ČSA) za více než 70 milionů korun.

Nastavení pravidel odměňování mělo být prvním krokem ke zprůhlednění platů ve firmách s účastí státu vyšší než třetina. S nápadem přišel úřednický exministr financí Eduard Janota. Byla to reakce na zjištění, že patnáct členů managementu ČSA v čele s tehdy končícím Radomírem Lašákem si v roce 2009 chystalo vyplatit bonusy ve výši 120­ milionů korun. Firma přitom v ­té době vykazovala rekordní ztrátu.

Každoroční zpráva o plnění „Zásad“ mapuje počet lidí ve státních firmách, kteří berou víc než 1,8 milionu korun ročně. Ministři si musí nechat vypracovat posudek, kolik by manažeři v dané firmě brát měli, a dále rozdělit jejich odměnu na pevnou část, bonusy a­ část vázanou na středně a dlouhodobé výsledky.

Vláda však nikdy nezveřejnila konkrétní výši odměn manažerů a­ jednotliví ministři i jimi jmenovaní členové dozorčích rad ve státních firmách většinou tvrdí, že ji neznají.

Manažeři ČAH dostali loni odměny za 150 milionů

Podle informací z vládního materiálu mělo loni v ČAH pět manažerů plat vyšší než 1,8 milionu ročně. Z ­výročních zpráv ČAH lze přitom vyčíst ještě méně. Z informací, které se objeví ve výroční zprávě za rok 2013 a které si MF DNES od ČAH vyžádala, vyplývá, že 61 manažerů firmy si loni na odměnách rozdělilo 150 milionů korun. Tím se konkrétní výše odměn nejvyššího vedení před veřejností spolehlivě zakryje.

Letos poprvé v každoroční zprávě o plnění zásad uvedla ministerstva alespoň průměrné platy vrcholných manažerů ve svém resortu. Nejvíc se bere na firmách spravovaných ministerstvem financí, nejméně na obraně, vyplývá z vládního materiálu, který má MF DNES k dispozici.

Kolik berou státní úředníci
Ministerstvo financí26 pozic ČEPRO, MERO, Český aeroholding, EGAP, Výzkumný a zkušební letecký ústav, Státní tiskárna cenin, Kongresové centrum PrahaPrům. plat 5,5 /4,3 Pozn.: do statistiky nejsou zařazeny instituce ČEZ, ČEB a ČMZRB
Ministerstvo dopravy18 pozicČD, ČD Cargo, ŘLP, SŽDCPrům. plat  - 4,5 /4,0
Ministerstvo zemědělství7 pozicLesy ČR, Povodí Labe, Povodí Ohře, Povodí Odry, Povodí Moravy, Budějovický BudvarPrům. plat  3,7/-
Ministerstvo obrany5 pozicVOP CZ, LOM Praha, Vojenský výzkumný ústav, Vojenský technický ústav, Vojenské lesy a statky ČRPrům. plat 2,7/-
Ministerstvo průmyslu a obchodu8 pozicČEPS, OTEPrům. plat 4,96 /5,52
Ministerstvo vnitra5 pozicČeská poštaPrům. plat 4,7/-

Pozn: Jde o pozice s roční odměnou nad 1,8 milionu korun. Před lomítkem jde o odměny mužů, za lomítkem odměny žen. Platy jsou v milionech korun.

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Inspekce zveřejnila tři restaurace s podivným původem hovězího masa

Ilustrační snímek

Od propuknutí kauzy s nevyhovujícím hovězím polským masem provedla Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI)...

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Strašné podmínky i mzda, popsal exzaměstnanec Agrofertu. Lžou, tvrdí Babiš

Drůbežárna

Ve firmách z holdingu Agrofert pracují zahraniční dělníci často za velmi špatných podmínek, řada z nich navíc do Česka...

Husákovy hradby. Symbol minulého režimu poskytl domov milionům Čechů

Sídliště na Slezském předměstí v Hradci Králové (5.2.2019).

Pozůstatek minulého režimu v podobě rozsáhlých betonových sídlišť bývá často kritizován jako nevzhledné, nekvalitní či...

Další z rubriky

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Důvěřují a neprověřují. Čechům bezpečnost na internetu moc neříká

Ilustrační snímek

Češi netuší, co jim hrozí na síti. Spolu s Rakušany a Švýcary patří k nejdůvěřivějším v Evropě. Jak ukazuje...

Ukážeme vám cestu, říká šéf Googlu. A slibuje, že soukromí uživatelů pohlídá

Šéf společnosti Google Sundar Pichai.

Společnost Google v mnoha oblastech určuje směr, kterým se začne hýbat Země. „Technologie se dál rozvíjejí v oblastech...

Najdete na iDNES.cz