Platoví carové se poprvé sešli, aby zkrotili odměny šéfů státních firem

  9:40aktualizováno  12:16
Na manažery ve státních a polostátních podnicích, jako jsou ČEZ, České dráhy či Čepro, nově dohlíží deset komisařů - platových carů. Tak se alespoň podobným kontrolorům říká ve Spojených státech, kde tvrdě zakročili proti platům manažerů ve státních a polostátních firmách, jež čerpaly státní pomoc.

Předseda komise pro odměňování. | foto: Lukáš Táborský

Tuzemští platoví carové se včera sešli poprvé a do konce ledna by měli mít jasno, kde jsou odměny moc vysoké a musí se snížit.

Nový systém odměňování by měla mít vláda na stole nejpozději 15. února. Platit pro více než dvě stovky manažerů a členů dozorčích rad státních a polostátních firem by mohl od roku 2011.

Kdo prověří odměny manažerů

Na členy komise se podívejte zde

Komise bude především zkoumat to, jak jsou manažeři motivováni k dlouhodobě dobrým výsledkům firmy a co všechno vedle platu dostávají - například notebooky, služební auta či kapitálové životní pojištění. Omezit se mají především roční bonusy.

Zda vláda, která o vzniku komise rozhodla, sáhne manažerům i na základní platy, není zřejmé. Rekordmanem v polostátní sféře je v Česku šéf energetického kolosu ČEZ Martin Roman, který bere měsíčně půl milionu korun. Stejně bral donedávna šéf Českých drah Petr Žaluda, loni si mzdu dobrovolně o 15 % snížil. Plat šéfky České pošty Marcely Hrdé nepřesáhne čtvrt milionu, šéf Mera Jiří Borovec bere 300 tisíc.

Každé ministerstvo, které spravuje některý podnik se státní účastí, má v komisi svého zástupce, zpravidla jde o náměstky ministrů. Ministerstvo financí například spravuje Čepro či exportní pojišťovnu EGAP; zemědělství zase Lesy ČR či Budějovický Budvar, správce elektrické sítě ČEPS spadá pod resort průmyslu a obchodu.

komisi vede fuksa

Ivan Fuksa (46) - předseda platové komise pro odměňování - je prvním náměstkem ministra financí Eduarda Janoty. V devadesátých letech začínal v komunální politice, byl zástupcem starosty ve "městě Jaroslava Starky" v Příbrami a v letech 2002 až 2006 Příbram vedl.

Je členem ODS, na ministerstvu financí působí od ledna 2007, kdy ho tam přivedl Miroslav Kalousek. Dnes je členem dozorčích rad: ČEZ, Letiště Praha, Česká exportní banka a EGAP

Ministr financí Eduard Janota přišel s návrhem zřídit komisi nazvanou "Model odměňování" poté, co vyšlo najevo, že bývalý management ČSA v čele s loni odstoupivším Radomírem Lašákem by za své působení mohl mít nárok na odměnu až 120 milionů korun. Firma bude přitom za loňský rok v hluboké ztrátě, podle odhadů nového managementu by mohlo jít o tři miliardy korun.

Radit bude M. C. Triton

Janota pro MF DNES uvedl, že zasedání komise se zúčastní i experti pro oblast odměňování, kteří dříve zastávali významné posty ve společnostech se zahraniční účastí. "Co vím dopředu, že bonusy jsou v zahraničí výrazně nižší," uvedl ministr před jednáním komise.

Konzultantem ministerstva financí pro odměňování bude česká společnost M. C. Triton. "Pro ministerstvo vypracujeme studii, kde porovnáme konstrukci odměn u nás a ve srovnatelných firmách v zahraničí," uvedl partner firmy Luděk Pfeifer.

Na problematiku odměňování manažerů se specializuje především partner Radoslav Tesař, jenž dříve působil v orgánech České pojišťovny, Pragobanky či Agrobanky Olomouc.

Podle Pfeifera má firma zkušenost z poradenství pro sociální správu, krajské úřady, spolupracovala na mzdové reformě v ČEZ Bulharsko. "Někde si například management podle výsledků firmy rozdělí jednorázově roční odměnu, aniž je jasné předem, podle jakých kritérií," říká ze zkušenosti Pfeifer, ale odmítá být konkrétní.

Autoři: ,

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Konec kšeftů. Stát se rozhodl, že si dálnice bude opravovat sám

Ilustrační snímek

Během následujících deseti let postupně zmizí z dálnic sypače a pluhy soukromých firem. Stát se totiž rozhodl, že...

Pražský hotel vydával české hovězí za australské, steak za 650 korun

Kráva před hotelem Holiday Inn u Kongresového centra.

Hotel Holiday Inn sídlící na pražském Pankráci lhal svým zákazníkům o skutečném původu podávaného hovězího masa. O...

Další z rubriky

Rádio Penny hraje hudbu, aby lidé víc nakupovali. Tajně i pro zaměstnance

Tým rádia Penny tvoří celkem 10 lidí. Ti se kvůli práci přestěhovali z Česka do...

Přesně před třemi lety, 18. února 2016, začalo vysílat Rádio Penny live. Svého času šlo o jedinou českou stanici, která...

Steaky nebyly z Argentiny. Další dvě restaurace klamaly, zjistila inspekce

Další dvě pražské restaurace klamaly s původem masa.

Další dvě pražské restaurace klamaly hosty záměnou masa. Na případy upozornila Státní zemědělská a potravinářská...

Česku hrozí arbitráž za převzetí OKD, podle exvlastníka šlo o znárodnění

Horníci NWR. Ilustrační snímek

Britská společnosti Jenner & Block, která je likvidátorem společnosti New World Resources (NWR), označila státní...

Najdete na iDNES.cz