Platoví carové se poprvé sešli, aby zkrotili odměny šéfů státních firem

  9:40aktualizováno  12:16
Na manažery ve státních a polostátních podnicích, jako jsou ČEZ, České dráhy či Čepro, nově dohlíží deset komisařů - platových carů. Tak se alespoň podobným kontrolorům říká ve Spojených státech, kde tvrdě zakročili proti platům manažerů ve státních a polostátních firmách, jež čerpaly státní pomoc.

Předseda komise pro odměňování. | foto: Lukáš Táborský

Tuzemští platoví carové se včera sešli poprvé a do konce ledna by měli mít jasno, kde jsou odměny moc vysoké a musí se snížit.

Nový systém odměňování by měla mít vláda na stole nejpozději 15. února. Platit pro více než dvě stovky manažerů a členů dozorčích rad státních a polostátních firem by mohl od roku 2011.

Kdo prověří odměny manažerů

Na členy komise se podívejte zde

Komise bude především zkoumat to, jak jsou manažeři motivováni k dlouhodobě dobrým výsledkům firmy a co všechno vedle platu dostávají - například notebooky, služební auta či kapitálové životní pojištění. Omezit se mají především roční bonusy.

Zda vláda, která o vzniku komise rozhodla, sáhne manažerům i na základní platy, není zřejmé. Rekordmanem v polostátní sféře je v Česku šéf energetického kolosu ČEZ Martin Roman, který bere měsíčně půl milionu korun. Stejně bral donedávna šéf Českých drah Petr Žaluda, loni si mzdu dobrovolně o 15 % snížil. Plat šéfky České pošty Marcely Hrdé nepřesáhne čtvrt milionu, šéf Mera Jiří Borovec bere 300 tisíc.

Každé ministerstvo, které spravuje některý podnik se státní účastí, má v komisi svého zástupce, zpravidla jde o náměstky ministrů. Ministerstvo financí například spravuje Čepro či exportní pojišťovnu EGAP; zemědělství zase Lesy ČR či Budějovický Budvar, správce elektrické sítě ČEPS spadá pod resort průmyslu a obchodu.

komisi vede fuksa

Ivan Fuksa (46) - předseda platové komise pro odměňování - je prvním náměstkem ministra financí Eduarda Janoty. V devadesátých letech začínal v komunální politice, byl zástupcem starosty ve "městě Jaroslava Starky" v Příbrami a v letech 2002 až 2006 Příbram vedl.

Je členem ODS, na ministerstvu financí působí od ledna 2007, kdy ho tam přivedl Miroslav Kalousek. Dnes je členem dozorčích rad: ČEZ, Letiště Praha, Česká exportní banka a EGAP

Ministr financí Eduard Janota přišel s návrhem zřídit komisi nazvanou "Model odměňování" poté, co vyšlo najevo, že bývalý management ČSA v čele s loni odstoupivším Radomírem Lašákem by za své působení mohl mít nárok na odměnu až 120 milionů korun. Firma bude přitom za loňský rok v hluboké ztrátě, podle odhadů nového managementu by mohlo jít o tři miliardy korun.

Radit bude M. C. Triton

Janota pro MF DNES uvedl, že zasedání komise se zúčastní i experti pro oblast odměňování, kteří dříve zastávali významné posty ve společnostech se zahraniční účastí. "Co vím dopředu, že bonusy jsou v zahraničí výrazně nižší," uvedl ministr před jednáním komise.

Konzultantem ministerstva financí pro odměňování bude česká společnost M. C. Triton. "Pro ministerstvo vypracujeme studii, kde porovnáme konstrukci odměn u nás a ve srovnatelných firmách v zahraničí," uvedl partner firmy Luděk Pfeifer.

Na problematiku odměňování manažerů se specializuje především partner Radoslav Tesař, jenž dříve působil v orgánech České pojišťovny, Pragobanky či Agrobanky Olomouc.

Podle Pfeifera má firma zkušenost z poradenství pro sociální správu, krajské úřady, spolupracovala na mzdové reformě v ČEZ Bulharsko. "Někde si například management podle výsledků firmy rozdělí jednorázově roční odměnu, aniž je jasné předem, podle jakých kritérií," říká ze zkušenosti Pfeifer, ale odmítá být konkrétní.

Autoři: ,

Nejčtenější

Čech vyhrál v loterii Eurojackpot 1,4 miliardy, k výhře už se přihlásil

Ilustrační snímek

V evropské loterii Eurojackpot v pátek vyhrál sázející z České republiky 1 411 860 488 korun. Je to druhá nejvyšší...

Podnikatelský „zázrak“ socialismu. Za úspěchem JZD Slušovice stála StB

JZD Slušovice - socialistický zázrak 80. let

Fenomén, socialistický zázrak – tak se o třítisícových Slušovicích obvykle mluví. Legenda praví, že JZD Slušovice byl...

Obchod s vyřazeným zbožím skupuje věci, které nechtějí ani některé řetězce

ilustrační snímek

Skleničky, hrnečky, brýle, baterie, džíny, sekačky na trávu, sponky do vlasů nebo krém na ruce, to je jen zlomek toho,...

Kdo „podojil“ Slušovice. O konci družstva s kriminálním pozadím se mlčí

JZD Slušovice - socialistický zázrak 80. let

Konec známého socialistického jednotného zemědělského družstva v obci Slušovice na počátku 90. let měl kriminální...

Hypermarkety začaly znovu brát stravenky. Pokladny rozdělí nákup

pokladní, ilustrační snímek

Velké obchody v Česku až na výjimky opět berou stravenky. Od června je možné jimi platit i za nákupy potravin v...

Další z rubriky

Manažeři příliš nestonají. Nejvíc nemocenských mají dělníci, říká průzkum

Dělník (ilustrační foto)

Dělníci mají proti manažerům více než čtyřnásobnou absenci a pětinásobně vyšší nemocnost. Nejvyšší absenci a nemocnost...

ČEZ bude muset zveřejňovat smlouvy. Končí české Palermo, jásá Michálek

ČEZ aktuálně nabízí pět modelů elektromobilů od tří značek: Volkswagen (na...

Energetická společnost ČEZ a další firmy s většinovou účastí státu, které se obchodují na burze, přijdou o dosavadní...

Kdo „podojil“ Slušovice. O konci družstva s kriminálním pozadím se mlčí

JZD Slušovice - socialistický zázrak 80. let

Konec známého socialistického jednotného zemědělského družstva v obci Slušovice na počátku 90. let měl kriminální...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz