Zákon omezující jednorázové plasty nabyl účinnosti v říjnu roku 2022. Kromě brček byl v Česku zakázán prodej plastových příborů, talířů, vatových tyčinek či třeba tyček k uchycení a podpěře balónků. Plastová brčka z trhu ale úplně nezmizela.
Ta aktuálně prodávaná jsou různá. Některá jsou tlustší a pevnější a obsahují informaci, že čištění je možné kartáčkem, u některých plastových brček je kartáček součástí balení.
Zákaz plastů je nesmysl. Náhražky můžou být i větší zátěž, říká vědkyně![]() |
„Znovupoužitelná plastová brčka jsme do našeho sortimentu poprvé zařadili v květnu 2023. Od těch, která jsme používali v minulosti, se liší právě tím, že jsou určená k opakovanému použití,“ uvádí mluvčí společnosti Tchibo Eva Kotýnková.
„Součástí balení je pouzdro na skladování a čisticí kartáček a také se dají mýt v myčce na nádobí,“ upřesňuje Kotýnková. Firma prodává kromě plastových brček také brčka skleněná či kovová.
Některá brčka působí podobně
Mnohá z brček nabízených v obchodech nicméně vypadají podobně jako ta, která se prodávala před zákazem prodeje jednorázových plastů. Stačí se podívat například na nabídku e-shopu Česká brčka.
Obchod na svém webu tvrdí, že se stal „prvním evropským SGS-certifikovaným dodavatelem na znovu použitelná plastová brčka, která se mohou dále vyrábět, prodávat a spotřebovávat a na která se nevztahuje zákon o zákazu výroby a prodeje jednorázových plastových výrobků.“ Redakce iDNES.cz e-shop oslovila s prosbou o komentář, jeho reakci však nesehnala.
Ekologické rozhodnutí, které se zvrtlo. Zákaz igelitek zvýšil spotřebu plastu![]() |
Plastová brčka lze zakoupit i v domácích potřebách Tescoma. Podle ředitele úseku Řízení jakosti Ladislava Vaculíka prodávají slámky myDRINK od roku 2013. Brčka se po celou dobu vyrábějí z plastu pro opakované použití, takže se na ně zákaz nevztahuje.
„Plastové výrobky značky Tescoma (plastová brčka nevyjímaje) jsou vyráběny dle evropské legislativy č.10/2011 o materiálech určených pro styk s potravinami,“ upřesňuje Vaculík.
„Plastové materiály pro opakované použití (zejména pro oblast potravinářství) musí obecně splňovat mnohem přísnější kritéria a legislativní požadavky než výrobky na jedno použití,“ doplnil.
Dodržování zákona mají kontrolovat příslušné orgány
Podle mluvčí ministerstva životního prostředí Veroniky Krejčí doprodej zakázaných brček není možný a dodržování zákona mají kontrolovat příslušné orgány. Krejčí zdůraznila, že není přijatelné, aby za nezměněných výrobních podmínek bylo jednorázové plastové brčko uvedeno na trh jako vícenásobně použitelné.
V Dubaji do plastové tašky nenakoupíte. Emiráty daly vale jednorázovým obalům![]() |
„Pokud (výrobek, pozn. red.) splňuje parametry, tedy je zamýšlen a navržen tak, aby byl před konečným odstraněním použit několikrát, aniž by došlo ke ztrátě jeho funkčnosti, fyzické kapacity nebo kvality, a zda jej spotřebitelé obvykle chápou, vnímají a používají jako opětovně použitelný výrobek a zároveň splňuje danou normu/certifikaci, může být chápán jako opakovaně použitelný,“ vysvětlila Veronika Krejčí.
„Opakovaně použitelná brčka ovšem musí splňovat příslušná hygienická kritéria a musí být schopné procházet mycími cykly opakovaně, aniž by se změnily materiálové vlastnosti výrobku. Hygienická kritéria vytváří a kontrolují ministerstvo zdravotnictví a krajské hygienické stanice,“ doplnila mluvčí.
Kontroly již probíhají
Mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob uvádí, že kontroly plastových brček probíhají.
„Ministerstvo zdravotnictví jako odvolací orgán v současnosti řeší kauzu výrobce plastových brček, kdy vlastní kontrola byla zahájena v lednu 2023,“ řekl Jakob.
„Kontroly se nevyhýbají tržní síti ani e-shopům. Nejedná se však o jednorázovou kampaň, ale o průběžné kontroly, zaměřené na širší spektrum parametrů,“ popsal s tím, že plastové výrobky určené pro opakované použití někdy nelze pohledem od těch jednorázových rozpoznat.
Papírová brčka nemusí být lepší než plastová, tvrdí studie. Mohou škodit zdraví![]() |
„Proto je předmětem kontroly krajskými i hygienickými stanicemi rovněž dokumentace, která musí použití brček pro opakované použití jednoznačně zdůvodnit. Dokumentace musí být v souladu se značením výrobku. Pokud je to nutné, měl by takový výrobek být vybaven pokyny k používání a čištění,“ vysvětlil mluvčí.
„Finanční náklady na laboratorní prokázání, že je výrobek možno deklarovat pro opakované použití jsou vyšší a v minulosti mnozí výrobci zvolili levnější možnost. Některé výrobky mohou ale i náročnějším zkouškám určeným pro výrobky pro opakované použití vyhovět a to je pak důvodem, že vypadají ‚stejně, nebo podobně‘ jako jednorázové alternativy,“ doplnil.
Konkrétní údaje ohledně počtu provedených kontrol či případných postihů mluvčí nesdělil. „Ministerstvo zdravotnictví není orgánem dozoru. Požadované konkrétní údaje je nutno vyžádat si u jednotlivých krajských hygienických stanic,“ uvedl Ondřej Jakob.
Legislativa má smysl
Ačkoliv jsou plastová brčka stále k dostání, podle ministerstva životního prostředí má zákon omezující jednorázové plasty smysl.
„Množství výrobků, které byly legislativou zakázány, bylo na kusy obrovské. Jednalo se o množství přesahující 1,5 miliardy kusů ročně. Legislativa tedy jednoznačně smysl měla a má, protože se snížilo množství jednorázových plastových výrobků, které byly z řady důvodů problematické – nedostávaly se do recyklace nebo byly problematicky recyklovatelné a objevovaly se v přírodě,“ uvedla Krejčí z resortu životního prostředí.
Podnikatelé nahrazují plast kreativně. Byznys s jedlým nádobím roste![]() |
„Nejdůležitější je samozřejmě tyto výrobky (např. alternativní brčka z různých materiálů) nejlépe nenabízet, aby se nemuselo řešit, co se bude dít s použitými výrobky. Zároveň by měla probíhat osvěta zákazníků směrem k prevenci vzniku odpadů z těchto výrobků,“ doplnila Veronika Krejčí.
Jaké výrobky legislativa omezuje:
Zdroj: MŽP |