„Rukávky“ překážejí. Vypitá dětská pitíčka nikdo nechce recyklovat

  1:00aktualizováno  1:00
Až dva tisíce tun vytříděných PET lahví ročně se podle odhadů recykluje složitěji, než by mohlo. Situaci komplikují „rukávky“ neboli fólie, které některé lahve obepínají. Výrobcům hrozí, že na ně budou muset doplácet. Čiré petky bez nich jsou přitom nejlépe recyklovatelným plastem v Česku.

Smršťovací fólie na PET lahvích obsahuje chlor. Proto bez odstranění takzvaného rukávku lahve nelze recyklovat. | foto: Martina Patočková, MF DNES

Stát hovoří o tom, že za takto balené lahve by se měly odvádět vyšší poplatky. Výrobci proto přemýšlejí, jak se jim vyhnout. Někdy ale přicházejí s ještě horšími variantami, než je dnes nejčastěji používané PVC.

Fotogalerie

„Rukávky“ většinou obepínají celou lahev a vejde se na ně mnohem více textu a motivů než na klasickou etiketu. U dětských nápojů, jako je Jupík, Kubík či Figo, proto patří k nejvyužívanějším.

Často se „rukávek“ rovněž používá při balení mlék a jogurtových nápojů. Zákazníci ho najdou ale i na malých lahvích kofoly, ondrášovky či ledového čaje Lipton. „Výrobce dlouhodobě na tuto skutečnost upozorňujeme. Sleeves jsou obecným problémem všech recyklátorů PET lahví, nejen v Česku,“ uvádí Lukáš Grolmus ze společnosti Eko-kom, která zajišťuje sběr odpadu.

Češi usilovně třídí, recyklaci PET lahví však bojkotuje „rukávek“

Proč je jásavý „rukávek“ problém? Zjednodušeně řečeno, není z papíru či polyethylenu, které jdou od cenného polyethylentereftalátu (PET) snadno oddělit. Nejčastěji ho tvoří PVC či polystyren.

Tuzemské třídicí linky totiž fungují na základě takzvané flotace, při níž se materiály oddělují pomocí vody. A ta na PVC a polystyren v tomto případě neplatí.

„Když plně automatický sorter detekuje nežádoucí polymer, jako je polystyren či PVC, automaticky tyto materiály nebo celou lahev vyřadí,“ popisuje Josef Hejl, šéf společnosti Petka, která lahve třídí a zpracovává na vločky. U lahví s PVC, což jsou třeba Jupíky, to znamená odvoz na skládku. Kvůli chlóru, který obsahují, totiž nesmí ani do spalovny. 

Většina třídících linek v Česku nevyužívá sofistikovanější třídič na PVC, který je další velká investice. Pár jich nicméně v Česku je, a některé firmy tam „jupíkové vločky“ na dotřídění od PVC posílají. Zřejmě ale ne všechny, celý proces to prodražuje, takže hodně jich stále míří na skládku, což stále zatím vyjde levněji.

Novinkou, která se zpracovatelům nelíbí ještě více než PVC, je takzvaný PET G, o kterém někteří výrobci uvažují. „Máme dvě varianty – PET G nebo klasický PET. Do konce roku chceme plnohodnotně odstranit sleeve,“ uvádí například šéf Ondrášovky Libor Duba.

„Zpracovatelé, kteří používají recyklát, mají z PET G hrůzu. Když se jim ve směsi vyskytne, tak jim to kvůli nižší teplotě tání začne téct, pásku nevyrobí a výroba jde do odpadu,“ uvádí Hejl. Pásky použitelné díky své pevnosti třeba na stavbě jsou jednou z věcí, které se z PET dělají.

Barevným petkám zvoní hrana. Recyklace je obtížnější, hlásí firmy

Výsledkem je, že lahve s „rukávkem“ na třídicích linkách neprojdou. „My vyhazujeme všechny lahve se sleevem,“ popisuje Hejl.

Ideální podle něj není ani PET rukávek, protože fólie se chová při zpracování jinak než PET z lahve a „zkazí“ barvu. Jinak čirá petka, která je po zpracování na vločky nejdražší, má tak omezené použití.

Čistý je nejdražší

Někteří výrobci namítají, že je důležité, že se PET lahev nakonec zpracuje. A upozorňují, že odpadářům jde hlavně o peníze. Za vločky z čirých PET lahví totiž dostanou nejlépe zaplaceno. Za barevnou směs se platí méně.

„My máme s dodavateli dohodnutou kvalitu a maximální obsah nežádoucích příměsí, takže k nám přijde materiál již vyčištěný a vytříděný,“ uvádí Tomáš Reichert, ředitel divize ve firmě Svitap, která vyrábí textilie a od firem, jako je Petka, odebírá recyklát.

PET lahve v tuzemských obchodech

„Požadavky na čistotu recyklátu jsou vysoké. Jedna PVC etiketa na petce dokáže znehodnotit i přes tunu těžký big bag s drtí,“ dává příklad Hejl.

Výrobci nápojů proto zároveň přemýšlejí, jak zákazníka motivovat, aby etiketu strhával. „Všechny naše rostlinné nápoje AdeZ mají etiketu s perforovaným proužkem ke snadnému odtržení,“ uvádí Kateřina Kozlová za společnost Coca-Cola další možnost, jak zlepšit recyklovatelnost těchto obalů.

PŘEHLEDNĚ: Éra skládkování končí, bude se recyklovat ve velkém

„Nicméně pracujeme na tom, aby edukace spotřebitele, a tím i motivace k oddělení etikety od lahve byla vyšší,“ dodává Kozlová s tím, že letos na podzim plánují uvést nové etikety s viditelnějším upozorněním, že je potřeba je strhnout.

Společnost Danone si dokonce dala v rámci své celoevropské plastové strategie za cíl vyloučit PVC z obalů do roku 2021.

Změny probíhají i u české Olmy. „Pokud jde o sleeve na litrových PET lahvích, ten již máme plně recyklovatelný z materiálu polyethylen. Nicméně rukávky používané na menší drinky a jogurty jsou v tuto chvíli ještě z PVC,“ uvádí mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka s tím, že už mají připravené kroky, které zajistí lepší podmínky pro recyklovatelnost.

Výrobci se snaží mimo jiné i proto, že stát připravuje poplatky za těžko recyklovatelné výrobky. „Když víme, že tyto lahve zamezují recyklaci, musí být jasně zpoplatněny v rámci ekomodulace. Když půjde o PVC, tak může být poplatek za ně i pětinásobný,“ uvádí šéf odpadů na ministerstvu životního prostředí Jaromír Manhart.

VIDEO: Takto se z plastové lahve, kterou vyhodíte do žlutého kontejneru, stane nový výrobek:

SMLSALOVINY aneb jak žít a přežít

Sledovat další díly na iDNES.tv

Nejčtenější

Ikea se masových kuliček nevzdá. Hledá zdravější verzi

Masové kuličky v restauraci obchodního domu IKEA

Masové kuličky jsou nejznámější jídlo švédského řetězce s nábytkem Ikea, které nemůže minout snad žádný návštěvník. Do...

Dovolené tisíců Čechů v ohrožení, neštěstí Boeingu dopadá na cestovky

Letadlo typu Boeing 737 společnosti Smartwings

Ohrožené dovolené s odletem z menších českých letišť nebo osekaná linka na Kapverdské ostrovy a do sousedního Senegalu....

Špičkování e-shopů pokračuje. Alzák tentokrát v reklamě zaplácnul Mall

Alza.cz

Pošťuchování mezi e-shopy s elektronikou Alza.cz a CZC.cz už probíhá téměř rok. Donedávna však bylo v podstatě...

Rusko posílá do Evropy kontaminovanou ropu. Míří i do Česka

Ilustrační snímek

Kvalita ruské ropy, která proudí do severní a střední Evropy, se v posledních dnech výrazně zhoršila, a to činí...

Nezneužívejte Hru o trůny k politickým prohlášením, žádá HBO Trumpa

Hra o trůny - 8. řada

Americký prezident Donald Trump ve čtvrtek zveřejnil na Twitteru svou fotografii s nápisem „Konec hry“. Nápis je...

Další z rubriky

Soukromé lesy žádají stát o pomoc. Situace je zoufalá, tvrdí vlastníci

Kůrovcová kalamita, vichřice, Šternbersko, Bruntálsko, Lesy ČR, Lesy města...

Lesníci se kvůli kůrovcové kalamitě dostávají do ekonomických potíží. Těží mnoho dřeva, jehož ceny se propadly. Situaci...

Berňák vymění IBM, daňový IT systém je nejzastaralejším ve veřejné správě

Ilustrační snímek

Berní úřad plánuje, že se od příštího roku zbaví dlouholetého monopolního dodavatele klíčového daňového IT systému,...

Spotřeba biopotravin stoupla v Česku o třetinu, nejvíce za deset let

V rámci veletrhu Biostyl si lze nakoupit biopotraviny včetně ovoce a zeleniny.

Biopotraviny v Česku jsou na vzestupu. Jejich spotřeba rostla předloni nejvíce od roku 2008, zjistilo ministerstvo...

Najdete na iDNES.cz