Sobota 18. září 2021, svátek má Kryštof
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 18. září 2021 Kryštof

„Rukávky“ překážejí. Vypitá dětská pitíčka nikdo nechce recyklovat

  1:00
Až dva tisíce tun vytříděných PET lahví ročně se podle odhadů recykluje složitěji, než by mohlo. Situaci komplikují „rukávky“ neboli fólie, které některé lahve obepínají. Výrobcům hrozí, že na ně budou muset doplácet. Čiré petky bez nich jsou přitom nejlépe recyklovatelným plastem v Česku.

Smršťovací fólie na PET lahvích obsahuje chlor. Proto bez odstranění takzvaného rukávku lahve nelze recyklovat. | foto: Martina Patočková, MF DNES

Stát hovoří o tom, že za takto balené lahve by se měly odvádět vyšší poplatky. Výrobci proto přemýšlejí, jak se jim vyhnout. Někdy ale přicházejí s ještě horšími variantami, než je dnes nejčastěji používané PVC.

Fotogalerie

„Rukávky“ většinou obepínají celou lahev a vejde se na ně mnohem více textu a motivů než na klasickou etiketu. U dětských nápojů, jako je Jupík, Kubík či Figo, proto patří k nejvyužívanějším.

Často se „rukávek“ rovněž používá při balení mlék a jogurtových nápojů. Zákazníci ho najdou ale i na malých lahvích kofoly, ondrášovky či ledového čaje Lipton. „Výrobce dlouhodobě na tuto skutečnost upozorňujeme. Sleeves jsou obecným problémem všech recyklátorů PET lahví, nejen v Česku,“ uvádí Lukáš Grolmus ze společnosti Eko-kom, která zajišťuje sběr odpadu.

Češi usilovně třídí, recyklaci PET lahví však bojkotuje „rukávek“

Proč je jásavý „rukávek“ problém? Zjednodušeně řečeno, není z papíru či polyethylenu, které jdou od cenného polyethylentereftalátu (PET) snadno oddělit. Nejčastěji ho tvoří PVC či polystyren.

Tuzemské třídicí linky totiž fungují na základě takzvané flotace, při níž se materiály oddělují pomocí vody. A ta na PVC a polystyren v tomto případě neplatí.

„Když plně automatický sorter detekuje nežádoucí polymer, jako je polystyren či PVC, automaticky tyto materiály nebo celou lahev vyřadí,“ popisuje Josef Hejl, šéf společnosti Petka, která lahve třídí a zpracovává na vločky. U lahví s PVC, což jsou třeba Jupíky, to znamená odvoz na skládku. Kvůli chlóru, který obsahují, totiž nesmí ani do spalovny. 

Většina třídících linek v Česku nevyužívá sofistikovanější třídič na PVC, který je další velká investice. Pár jich nicméně v Česku je, a některé firmy tam „jupíkové vločky“ na dotřídění od PVC posílají. Zřejmě ale ne všechny, celý proces to prodražuje, takže hodně jich stále míří na skládku, což stále zatím vyjde levněji.

Novinkou, která se zpracovatelům nelíbí ještě více než PVC, je takzvaný PET G, o kterém někteří výrobci uvažují. „Máme dvě varianty – PET G nebo klasický PET. Do konce roku chceme plnohodnotně odstranit sleeve,“ uvádí například šéf Ondrášovky Libor Duba.

„Zpracovatelé, kteří používají recyklát, mají z PET G hrůzu. Když se jim ve směsi vyskytne, tak jim to kvůli nižší teplotě tání začne téct, pásku nevyrobí a výroba jde do odpadu,“ uvádí Hejl. Pásky použitelné díky své pevnosti třeba na stavbě jsou jednou z věcí, které se z PET dělají.

Barevným petkám zvoní hrana. Recyklace je obtížnější, hlásí firmy

Výsledkem je, že lahve s „rukávkem“ na třídicích linkách neprojdou. „My vyhazujeme všechny lahve se sleevem,“ popisuje Hejl.

Ideální podle něj není ani PET rukávek, protože fólie se chová při zpracování jinak než PET z lahve a „zkazí“ barvu. Jinak čirá petka, která je po zpracování na vločky nejdražší, má tak omezené použití.

Čistý je nejdražší

Někteří výrobci namítají, že je důležité, že se PET lahev nakonec zpracuje. A upozorňují, že odpadářům jde hlavně o peníze. Za vločky z čirých PET lahví totiž dostanou nejlépe zaplaceno. Za barevnou směs se platí méně.

„My máme s dodavateli dohodnutou kvalitu a maximální obsah nežádoucích příměsí, takže k nám přijde materiál již vyčištěný a vytříděný,“ uvádí Tomáš Reichert, ředitel divize ve firmě Svitap, která vyrábí textilie a od firem, jako je Petka, odebírá recyklát.

PET lahve v tuzemských obchodech

„Požadavky na čistotu recyklátu jsou vysoké. Jedna PVC etiketa na petce dokáže znehodnotit i přes tunu těžký big bag s drtí,“ dává příklad Hejl.

Výrobci nápojů proto zároveň přemýšlejí, jak zákazníka motivovat, aby etiketu strhával. „Všechny naše rostlinné nápoje AdeZ mají etiketu s perforovaným proužkem ke snadnému odtržení,“ uvádí Kateřina Kozlová za společnost Coca-Cola další možnost, jak zlepšit recyklovatelnost těchto obalů.

PŘEHLEDNĚ: Éra skládkování končí, bude se recyklovat ve velkém

„Nicméně pracujeme na tom, aby edukace spotřebitele, a tím i motivace k oddělení etikety od lahve byla vyšší,“ dodává Kozlová s tím, že letos na podzim plánují uvést nové etikety s viditelnějším upozorněním, že je potřeba je strhnout.

Společnost Danone si dokonce dala v rámci své celoevropské plastové strategie za cíl vyloučit PVC z obalů do roku 2021.

Změny probíhají i u české Olmy. „Pokud jde o sleeve na litrových PET lahvích, ten již máme plně recyklovatelný z materiálu polyethylen. Nicméně rukávky používané na menší drinky a jogurty jsou v tuto chvíli ještě z PVC,“ uvádí mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka s tím, že už mají připravené kroky, které zajistí lepší podmínky pro recyklovatelnost.

Výrobci se snaží mimo jiné i proto, že stát připravuje poplatky za těžko recyklovatelné výrobky. „Když víme, že tyto lahve zamezují recyklaci, musí být jasně zpoplatněny v rámci ekomodulace. Když půjde o PVC, tak může být poplatek za ně i pětinásobný,“ uvádí šéf odpadů na ministerstvu životního prostředí Jaromír Manhart.

VIDEO: Takto se z plastové lahve, kterou vyhodíte do žlutého kontejneru, stane nový výrobek:

SMLSALOVINY aneb jak žít a přežít

Sledovat další díly na iDNES.tv
  • Nejčtenější

Klamala ministry, investory i sebe sama. Srdcová královna byznysu čelí soudu

Ve Spojených státech začal soud s Elizabeth Holmesovou. Vkládali do ní naději bývalí američtí ministři i ostřílení...

V Praze začala výstavba nové čtvrti, čekalo se na ni přes deset let

Na Rohanském ostrově na pravém břehu Vltavy ve středu odstartovala výstavba nové čtvrti. Developer Sekyra Group zde...

Benzina ustupuje. Pumpy se po sedmi desetiletích přejmenují na Orlen

Čerpací stanice Benzina se postupně přejmenují na Orlen. U prvních osmi pump v Česku přikročí polská společnost PKN...

V americké poušti má vyrůst utopické město, které zachrání kapitalismus

Americký miliardář Marc Lore chce do roku 2030 založit udržitelné město, z nějž se má stát výkladní skříň nejnovějších...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rána zelené energii. Nefoukalo a Němci se opět musí spoléhat na uhlí

V první polovině letošního roku se v Německu vyrobilo 27 procent elektřiny z uhlí, což je nejvyšší podíl v rámci všech...

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

  • Další z rubriky

V Česku se bojuje o zemědělskou půdu, její cena stoupá

Rozloha zemědělské půdy v České republice se rok od roku snižuje, vzhledem k tomu se zvyšuje i její tržní cena. Ta se...

Česká armáda stále čeká na izraelské rakety. Ve hře je zakázka za miliardy

Ministerstvo obrany vyjednává o pořízení baterie moderního protiletadlového systému Spyder. Resort mezitím oznámil, že...

Nekonečné zdražování elektřiny. Ceny ohrožují odběratele i ekonomiku. Kdy se zastaví?

Premium Přichází cenový skok, který možná jednou vstoupí do učebnic ekonomie. Elektřina pro domácnosti může během podzimu...

Nedostatek papíru na trhu trápí i některé prodejce. Mají nedostatek tašek

Nedostatek surovin na trhu, včetně papíru, táhne jejich ceny vzhůru. Kromě toho způsobuje lehké komplikace některým...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Gabriela Soukalová je poprvé maminkou, narodila se jí holčička

Bývalá biatlonistka Gabriela Soukalová (31) se stala maminkou. S partnerem Milošem Kadeřábkem přivítala moderátorka na...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Začalo to jako chřipka, pak vzal Tereze meningokok nohy a zničil ledviny

Před čtyřmi lety si Tereza myslela, že nastydla na kole. Jenže druhý den už ležela na JIP a kvůli meningokokové infekci...

Žena nemá žádné kamarádky, aby nesváděla svou postavou jejich partnery

Sedmadvacetiletá Moriah Millsová z Georgie se živí jako modelka a na své křivky je velmi hrdá. Nepodstoupila údajně...

Probudila mě bolest nehtů. Od té doby nemohu chodit, říká Alfred Strejček

Už téměř čtyři roky je Alfred Strejček (79) zcela odkázaný na péči druhých. Herci, recitátorovi, moderátorovi a...