Plán ODS: Dáte výpověď? Přijdete o část podpory

  13:20aktualizováno  15:31
Občanští demokraté představili dvanáct bodů pro boj s nezaměstnaností, které chtějí zavést po volbách. Plánují zabránit zvýšení firemních daní, umožnit řetězení smluv na dobu určitou nebo zvýhodnit nezaměstnané, kteří začnou podnikat. O část podpory by přišli ti, kteří sami podají výpověď.

Strana slibuje vytvoření 170 tisíc míst v soukromém sektoru během jednoho roku. Naopak počítá, že šedesát tisíc lidí o práci přijde, pokud se bude zvyšovat sociální pojištění a firemní daně, což se chystá udělat ČSSD.

ODS slibuje slevy na sociálním pojištění těm firmám, které přijmou nové lidi na dobu neurčitou. Roční sleva by měla být 3 600 korun. Za takto umístěné nezaměstnané stát převezme garanci výplaty 75 procent odstupného, které by se vyplácelo po dobu čtyř měsíců místo současných tří. Zároveň by se ale zkrátila výpovědní doba na jeden měsíc.

"Devadesát až 95 procent takto vytvořených pracovních míst se zachová," odhaduje Petr Nečas.

ODS představuje program

Více o představování volebních témat ODS čtěte zde

Dvojnásobné slevy, tedy 7 200 korun, má strana přichystány pro firmy, které zaměstnají na částečný úvazek rodiče s dětmi do 12 let, člověka nad 55 let, absolventa, studenta, zdravotně postiženého nebo pečujícího o handicapované.

Dostat podporu bude obtížnější

Dalším výdobytkem pro firmy je povolení řetězení pracovních smluv na dobu určitou. Po dobu pěti let by neplatila žádná omezení a firmy by údajně podle potřeby mohly pružněji reagovat na pokles nebo růst zakázek.

Další opatření zvýhodňuje nezaměstnané, kteří začnou podnikat jako živnostníci. Nepřijdou totiž o podporu v nezaměstnanosti, která se vyplácí pět měsíců. Nižší podporu by ale ODS vyplácela těm, kteří sami podají výpověď.

"U liberálně-konzervativní strany mě to překvapuje, je to v podstatě sankcí za to, že jedinec uplatní své právo," soudí Klára Valentová, specialistka na pracovní právo z advokátní kanceláře Ambruz & Dark. Tento návrh považuje za problematický také Svaz průmyslu a dopravy ČR.

Podpora by se během pěti měsíců měla snížit na 45 procent. "Chceme odlišit případy, kdy zaměstnanec přijde o práci bez vlastního přičinění, protože je místo zrušeno, a případy, kdy odejde z vlastního rozhodnutí," vysvětlil iDNES.cz Petr Nečas důvod tohoto kroku.

Výplaty podpor a dávek v hmotné nouzi navíc budou podle představ ODS podmíněny pravidelnou rekvalifikací, vzdělávacími kurzy nebo veřejnými pracemi.

Ekonomové: plán může pomoci

"Opatření, která snižují náklady zaměstnavatelů na nabírání a naopak propuštění pracovníků, jsou dobrá, protože zpružní pracovní trh. Dobrá je i podpora alternativních úvazků, jakými je třeba zkrácená pracovní doba. Na to by ale bylo potřeba také vytvořit síť školek pro matky, které se chtějí vrátit do práce po mateřské či podpořit hlídání dětí ve firmách," komentovala program analytička Raiffeisenbank Helena Horská.

V plánu jí naopak chybí zvýšení poměru mezi výší sociálních dávek a minimální mzdou tak, aby to lidi motivovalo k hledání práce, byť za méně peněz.

Také hlavnímu ekonomovi Patria Finance Davidu Markovi připadají návrhy ODS vesměs příznivé, zejména ty, které omezují zdanění práce u rizikových skupin (absolventi, postižení a lidé před důchodem).

Některá opatření ale podle něj budou mít na zaměstnanost jen minimální vliv, například prodloužení rozsahu zaměstnání na dohodu o provedení práce.

"Kritice lze podrobit odhadované vytvoření pracovních míst a dopadů do státního rozpočtu. Ačkoli považuji většinu opatření za užitečné s možností snížit nezaměstnanost, je velmi obtížné jakkoli odhadnout vliv jednotlivých opatření, byť i jen přibližně," dodal Marek.

Podle Oldřicha Körnera, analytika Svaz průmyslu a dopravy, ale leží hlavní řešení nezaměstnanosti v Česku za hranicemi země, protože se odvíjí od oživení ekonomiky a od zvýšení zakázek firem.

"V letošním roce zásadní obrat v zakázkách nenastane a proces zvyšování míry nezaměstnanosti nezastaví ani navrhovaná opatření, a to i z toho důvodu, že by byla přijata nejdříve koncem roku," poznamenal Körner.

Jak chce ODS zajistit pracovní místa

ODS představila 12 bodů, které mají letos vytvořit až 120 tisíc pracovních míst v soukromém sektoru.

1. MOTIVACE PRO VZNIK NOVÝCH MÍST
Zaměstnavatel, který vytvoří nové pracovní místo na dobu neurčitou pro nezaměstnaného, absolventa nebo rodiče po skončení rodičovské, dostane na jeden rok slevu 3 600 Kč na sociálním pojištění. Stát za něj na dva roky převezme garanci výplaty 75 % případného čtyřměsíčního odstupného s měsíční výpovědní lhůtou.

2. PODPORA NEZAMĚSTNANÝCH, KTEŘÍ ZAČNOU PODNIKAT
Nezaměstnanému, který začne podnikat jako živnostník, zůstane plná výše podpory v nezaměstnanosti po celou podpůrčí dobu. Toto opatření lze využít jednou za 10 let.

3. VÍCE ČÁSTEČNÝCH ÚVAZKŮ
Stát uleví firmám na sociálním pojištění 7 200 Kč ročně za každý částečný úvazek pro rodiče s dětmi do 12 let, lidi starší 55 let, absolventy, studenty, zdravotně postižené nebo pro pečující o handicapované. Odstraníme diskriminaci částečných úvazků zrušením minimálního odvodu zdravotního pojištění.

4. VÝHODNĚJŠÍ PRÁCE NA DOHODU
Prodloužíme maximální rozsah zaměstnání na základě dohody o provedení práce ze 150 na 300 hodin.

5. UVOLNĚNÍ SMLUV NA DOBU URČITOU
Úplně uvolníme řetězení a délku smluv u nově vzniklých pracovních míst na dobu určitou (na období 5 let do úplného odeznění krize).

6. PRUŽNĚJŠÍ PRACOVNÍ DOBA
Zavedeme pružnější konta pracovní doby a umožníme její flexibilnější
nerovnoměrné rozložení.
7. PODPORA ALTERNATIVNÍCH MÍST
Rozšíříme využití alternativních modelů zaměstnávání (částečné úvazky, práce doma…) a zavedeme rekvalifikační projekty určené speciálně pro osoby měnící zaměstnání.

8. DOČASNÁ PRÁCE U JINÉHO ZAMĚSTNAVATELE
Obnovíme možnost dočasného přidělení zaměstnance k práci u jiného
zaměstnavatele.

9. KDO PODÁ VÝPOVĚĎ, NEBUDE MÍT PLNOU PODPORU
Pokud zaměstnanec dá výpověď sám z vlastní vůle, nebude mít nárok na plnou výši podpory v nezaměstnanosti.

10. DÁVKY JEN AKTIVNÍM LIDEM
Podmíníme výplatu podpory v nezaměstnanosti a dávek hmotné nouze
účastí ve veřejně prospěšných pracích, veřejné službě, rekvalifikacích nebo vzdělávacích kurzech.

11. PODPORA VZDĚLÁVÁNÍ
Umožníme firmám s nedostatkem zakázek zvyšovat zaměstnancům
kvalifikaci. Vzdělávací kurzy budou nadále financovány z evropských
fondů.

12. DANĚ NESMĚJÍ RŮST
Nepřipustíme zvýšení sociálního pojištění a daní z příjmů pro firmy a
živnostníky. Pokud tomu nezabráníme, přijde o práci 60 tisíc lidí.

KOLIK TO BUDE STÁT PENĚZ A KOLIK SE VYTVOŘÍ MÍST:

V roce 2011 stát zaplatí podle odhadu ODS za opatření 0,7 miliardy korun. Získá za to 170 tisíc nových míst. O rok později by měla opatření vylepšit rozpočet o 7,1 miliardy.

Zdroj: ODS

Autoři: ,

Nejčtenější

Čech vyhrál v loterii Eurojackpot 1,4 miliardy, k výhře už se přihlásil

Ilustrační snímek

V evropské loterii Eurojackpot v pátek vyhrál sázející z České republiky 1 411 860 488 korun. Je to druhá nejvyšší...

Podnikatelský „zázrak“ socialismu. Za úspěchem JZD Slušovice stála StB

JZD Slušovice - socialistický zázrak 80. let

Fenomén, socialistický zázrak – tak se o třítisícových Slušovicích obvykle mluví. Legenda praví, že JZD Slušovice byl...

Obchod s vyřazeným zbožím skupuje věci, které nechtějí ani některé řetězce

ilustrační snímek

Skleničky, hrnečky, brýle, baterie, džíny, sekačky na trávu, sponky do vlasů nebo krém na ruce, to je jen zlomek toho,...

Zemřel Štěpán Popovič, uznávaný manažer, který pomohl Petru Kellnerovi

Předseda představenstva a generální ředitel AGC Flat Glass Czech Štěpán Popovič

Ve věku 73 let zemřel Štěpán Popovič, nejvýraznější polistopadový manažer, který působil na severu Čech, a jeden z...

Jak vyvést stamiliony z dopravního podniku? Plán vznikal už v roce 2016

Bývalý ředitel DPMLJ Luboš Wejnar, jehož v roce 2017 spolu s Pavlem Šulcem...

MF DNES rozplétá složitou korupční síť, kdy se lidé napojení na firmu BusLine pokoušeli vytunelovat a zničit liberecký...

Další z rubriky

Máme se dobře a naše země vzkvétá, soudí podle průzkumu CVVM Češi

Ilustrační snímek

Více než polovina Čechů považuje životní úroveň svojí domácnosti za dobrou. A téměř polovina lidí hodnotí kladně i...

Češi se naučili být nároční. U exotických dovolených vyžadují německou kvalitu

Zanzi Resort, Zanzibar

Na luxusní exotickou dovolenou vyrážejí Češi nejčastěji směrem do Asie. I když jsou asijské země synonymem pro levnou...

Česká pojišťovna mění generálního ředitele, od září ji povede Roman Juráš

Generálním ředitelem a předsedou představenstva České pojišťovny bude od 1....

Generálním ředitelem a předsedou představenstva České pojišťovny bude od letošního 1. září Roman Juráš. Vedení...

Najdete na iDNES.cz