Plán ministerstva: část pojistného místo firem zaplatí zaměstnanci

  5:15aktualizováno  5:15
Od roku 2013 by se měly daně a pojistné ze mzdy začít počítat podle nových pravidel. Z návrhu ministerstva financí, který má MF DNES k dispozici, vyplývá, že většina zaměstnanců, zejména bezdětných, by si ve srovnání s dneškem pohoršila. Mírně by si polepšili zejména ti, kteří berou mezi 11 a 18 tisíci hrubého měsíčně.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Je to zatím jen návrh. Pokud by však byl přijat, mnoho lidí by odvedlo ze svého platu více peněz státu. Vláda slíbila firmám, že jim při změně systému penzí uleví. A o dva procentní body sníží odvody na pojistném za zaměstnance.

Tyto peníze samozřejmě budou chybět. A experti navrhli, že by se daly získat od zaměstnanců. Tím, že by každý z nich odváděl více na zdravotním pojištění.

Pro člověka, který vydělává dvacet tisíc korun hrubého, by to znamenalo, že zatímco dosud na zdravotním pojistném odevzdal 900 korun, nově by to bylo 1 300 korun. Po ohlášeném zvýšení DPH na většinu potravin, na knihy, léky atd. by si tak stát znovu sáhl do peněženek lidí.

Daňová reforma, ke které se návrh vztahuje, by měla začít platit v roce 2013. Odborníci, kteří návrh připravili, počítají s tím, že kdyby stát ulevil firmám, ty by mohly peníze ušetřené na pojistném věnovat na zvýšení platů. Zda se to skutečně stane, to odhadnout nedokážou a stát přidání neumí ani nijak zařídit.

MF DNES podle návrhu propočítala dopady na lidi s různými příjmy. Nízkopříjmoví zaměstnanci, kteří nemají děti a berou do 11 tisíc hrubého, by si mírně pohoršili. Stejně jako dosud by neplatili nic na dani, avšak zvýšení odvodů na zdravotní pojištění by je v konečném výsledku připravilo o několik desítek korun měsíčně.

Pohoršení i o několik set korun měsíčně

Člověk s příjmem od 11 000 do 18 400 hrubého by si mírně polepšil, a to díky nově zavedenému zaměstnaneckému paušálu, který mu sníží daně. Na změně by v součtu vydělal, opět však jen v desítkách korun.

Čím má bezdětný člověk výdělek vyšší než 18 400 korun měsíčně, tím méně výhodná pro něj navrhovaná změna je. S platem kolem pětadvaceti tisíc odvede státu o 125 korun více.  U vyšších platů je rozdíl v neprospěch zaměstnanců i několik set korun.

Lidé, kteří při zúčtování daní uplatňují bonusy na děti, na tom budou o něco lépe. Pokud mají jedno dítě, je systém nevýhodný až od příjmu 31 600 korun.

Výpočty MF DNES vycházejí z návrhu ministerstva financí, který počítá s daní z příjmu ve výši 20 procent z hrubé mzdy a s celkovými odvody zaměstnance na pojistné 13 procent. Započtena je sleva na dani na osobu i plánovaný zaměstnanecký paušál.

Autor:

Nejčtenější

Za Česko zelenější. Vláda připravuje zdanění uhlí a plynu

Ústecké komíny (ilustrační snímek).

Uhlíková daň se blíží, bude se týkat topení uhlím a zemním plynem. V září má vláda dostat na stůl návrh, jak snížit...

Naše platební karta nesmí do peněženky, varuje Apple. Hrozí poškození

V rámci Apple Card můžete mít i platinovou kreditní kartu.

Společnost Apple uvedla tento týden na trh v USA vlastní platební kartu. Zároveň zveřejnila návod, jak o ni pečovat,...

Německo se chystá na recesi. Ochranný val by je stál 50 miliard eur

Kancléřka Angela Merkelová se spolkovým ministrem financí Olafem Scholzem...

Když v roce 2008 udeřila na Německo ekonomická krize, odpověděli v Berlíně zavedením slev na nové auto, pro které se v...

Balík do ruky nedošel? U České pošty narazíte, reklamovat může jen e-shop

ilustrační snímek

Zákazník si v obchodě objedná doručení zboží domů a zaplatí poštovné a balné. Jenže v situaci, kdy mu „balík do ruky“...

Delší než Eiffelova věž. V Evropě přistála největší nákladní loď na světě

MSC Gülsün

V německém Bremerhavenu přistála v pondělí největší kontejnerová loď na světě a dokončila tak svou první cestu z Číny...

Další z rubriky

Amazon zvyšuje mzdy. Řadoví pracovníci budou vydělávat až 175 korun na hodinu

Dobrovízské distribuční centrum Amazonu má rozlohu 95 tisíc čtverečních metrů.

Amazon plánuje od září zvednout mzdy pracovníkům svého logistického centra v Dobrovízi u Prahy, zaměstnanci si polepší...

168 tisíc karosérií ročně. Škoda otevřela v Boleslavi novou lakovnu

Michael Oeljeklaus (uprostřed), člen představenstva společnosti Škoda Auto za...

Automobilka Škoda Auto ve čtvrtek otevřela novou lakovnu v hlavním závodě v Mladé Boleslavi. Práci v ní najde více než...

Fastfoody v úzkých. Zákaz brček se blíží, alternativy zatím chybí

ilustrační snímek

Zákaz plastových brček dělá řetězcům rychlého občerstvení docela těžkou hlavu. Papírová brčka, která začal ve svých...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz