Placení kartou bude pro obchodníky levnější, prodělají však zákazníci

  4:02aktualizováno  4:02
Více míst, kde se dá platit kartou, ale také zvýšení ročního poplatku za kartu a skromnější bonusy v karetních programech. To jsou možné dopady snížení mezibankovních poplatků z karetních transakcí, které zvažuje Evropská unie.
Pokud nebudou chtít banky zvyšovat poplatky za vedení účtu, ušlé peníze si vezmou jinde.

Pokud nebudou chtít banky zvyšovat poplatky za vedení účtu, ušlé peníze si vezmou jinde. | foto: AP

Evropská unie chce snížit mezibankovní poplatky, které obchody z plateb kartou odvádějí. Dá se tedy očekávat, že karetní terminál si pořídí i ti, kterým se to dosud nevyplatilo. A že spolu s nápisy nad pokladnami umožňujícími platby kartou až od určité výše útraty zmizí i kyselé tváře prodejců.

Pro majitele karet to však bude mít i stinnou stránku. Banky si totiž budou zřejmě chtít nižší odvody od obchodníků vynahradit tím, že klientům zvýší roční poplatek za vedení karty nebo omezí bonusový program, který ke kartám nabízejí.

Češi platí bezkontaktně nejvíce v Evropě

Přečtěte si rozhovor s Miroslavem Lukešem z MasterCard v novém čísle Retail Info Plus.

Pro poplatky, které hradí banka obchodníka bance, jež vydala platební kartu, chce Unie stanovit strop: 0,2 procenta z platby debetní a 0,3 procenta z platby kreditní kartou. O návrhu nyní bude jednat Evropský parlament a Rada EU, nestihnou ho však zřejmě schválit dřív než začátkem příštího roku. V Česku se tyto poplatky nyní pohybují okolo jednoho procenta z transakce.

Problematika se stala aktuální ve chvíli, kdy generální advokát Evropského soudního dvora 30. ledna navrhl zamítnout odvolání společnosti MasterCard proti rozhodnutí Evropské komise z roku 2007.

Podle Komise MasterCard porušila účtováním mezibankovních poplatků hospodářskou soutěž. Konečný výsledek sporu, který pravděpodobně dopadne v neprospěch MasterCard, může významně ovlivnit právě chystanou evropskou legislativu v oblasti mezibankovních poplatků.

EU chce motivovat více obchodů k pořízení karetního terminálu

Nižší náklady na platby kartou by mohly obměkčit obchodníky, kteří odmítali přijímat kartu při platbě nižších částek. K pořízení karetního terminálu by pak nařízení EU mohlo motivovat obchody, které dosud akceptovaly jen hotovost, což byl také záměr Unie. "Je možné, že při nižších poplatcích by docházelo k větší propagaci a využívání plateb kartou," konstatoval ředitel Asociace pro elektronickou komerci Jan Vetyška.

Tím by se rozšířil počet míst, kde se dá platit kartou. Nižší mezibankovní poplatky by také měly zlevnit výběr z bankomatu jiných bank. "To by se snad přeneslo i do poplatkových sazebníků," míní Petr Kříž ze společnosti PwC.

Tím však výhody pro majitele karet končí. Převládá totiž názor, že obchody snížení poplatků do výhodnějších cen zboží nepromítnou. A EU zatím podle Kataríny Kakalíkové z bruselské pobočky MasterCard neprozradila, jak by je k tomu chtěla přinutit.

"Vůbec není zřejmé, že by koncový klient opravdu něco ušetřil. Neexistuje žádná jistota, že obchodník o snížený poplatek skutečně sníží svou marži a své zboží zlevní," podotkl mluvčí Raiffeisenbank Tomáš Kofroň.

Prezident společnosti MasterCard Europe Javier Perez tvrdí, že pokud se poplatky sníží, největším poraženým bude spotřebitel. "Zkušenosti ze Španělska ukazují, že zastropováním poplatků dojde k přesunu nákladů z obchodníků na spotřebitele," uvedl. Podle studie MasterCard zaplatili španělští spotřebitelé kvůli snížení poplatků na méně než polovinu v letech 2006 až 2010 na ročních poplatcích za karty o 2,35 miliardy eur víc, zatímco obchodníci ušetřili 2,75 miliardy. Počet platebních karet se začal snižovat a klesly i počty transakcí. Regulace tak přinesla krátkodobý zisk pouze španělským obchodníkům, kteří si však výhody nechali pro sebe.

Banky si chybějící poplatky vyberou od spotřebitelů

Banky, které na nařízení prodělají, si to zřejmě budou chtít někde vynahradit. "Dohoda bude mít nevyhnutelné dopady na naše členské banky a na další vývoj v platebním průmyslu,“ uvedl Marcel Gajdoš, regionální manažer Visa Europe.

"Na stávající nabídku služeb ke kartám to nebude mít zřejmě vliv. V budoucnu však budou banky muset při zavádění novinek ještě pečlivěji zvažovat nákladovou stránku," upozornil Kofroň.

Pokud nebudou chtít banky zvyšovat poplatky za vedení účtu, což by pro ně v současné náladě mezi klienty mělo negativní ohlas, ušlé peníze si vezmou jinde, i když možná ne v plné výši. "Určitě dojde k omezení karetních programů a doprovodných služeb, jako je třeba cashback, nebo ke zvýšení ročních poplatků," myslí si Kakalíková.

"Pokud by došlo ke snížení poplatků na základě rozhodnutí EU, ovlivní to pravděpodobně do budoucna  rozsah bonusových programů, které banky poskytují," potvrdil mluvčí UniCredit Bank Petr Plocek.

Autor:
  • Nejčtenější

Největší řetězec v ČR ovládají Vietnamci, mají pětinu trhu, tvrdí šéf svazu obchodu

Největším řetězcem v České republice co do velikosti tržeb je oficiálně Kaufland. Prezident Svazu obchodu a cestovního...

Byty na Manhattanu už nikdo nechce. Cena rapidně klesá, makléři se diví

Američtí realitní makléři čelí zapeklité záhadě. Přestože je ekonomická situace dobrá a úrokové sazby se v USA pohybují...

KOMENTÁŘ: Rozepře mezi Prahou a Pekingem budou Česko stát 23 miliard

Probíhající rozepře Číny a Prahy se promítnou do českého hrubého domácího produktu negativně, čímž poškodí tuzemskou...

Premium

Řekněte, odkud máte miliony. Soud poprvé rozhodl v prokazování majetku

Podnikatelka L. Š. přiznala příjmy ve výši půl milionu korun. Jenže podle zjištění Finančního úřadu pro Zlínský kraj se...

Naštvaná Schillerová. ČSSD nechce zdanit rezervy na životní pojištění

Sociální demokraté ve středu rozladili ministryni financí za ANO Alenu Schillerovou. Hlasovali při jednání rozpočtového...

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Rozepře mezi Prahou a Pekingem budou Česko stát 23 miliard

Probíhající rozepře Číny a Prahy se promítnou do českého hrubého domácího produktu negativně, čímž poškodí tuzemskou...

Případný úbytek čínských turistů nemusí Prahu poškodit, byť utratí miliardy

Z Číny do Česka ročně jezdí statisíce turistů a utratí zde miliardy. To by se mohlo po vypovězení partnerství mezi...

Máme se dobře, hodnotí Češi. Ekonomickou situaci vidí kladně víc než půlka

Současnou ekonomickou situaci Česka hodnotilo v září kladně 52 procent lidí. Podíl se tak vrátil na nejvyšší úroveň od...

Brambory možná podraží, přestože je česká úroda dobrá, tvrdí pěstitelé

Letošní úroda brambor bude podle pěstitelů oproti loňsku vyšší o 57 tisíc tun. Brambory však možná zdraží, záležet bude...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz